Шефът на Пентагона е на първа обиколка в Европа с цел укрепване на връзките

  • 13 април 2021 14:09

  • 351
  • 1
Шефът на Пентагона е на първа обиколка в Европа с цел укрепване на връзките
© Getty Images/Guliver

Почти година след като президентът Доналд Тръмп разпореди хиляди военни да напуснат Германия, с което поредицата спънки в отношенията на САЩ с водещи съюзници достигна връхна точка, американският министър на отбраната Лойд Остин започна първа обиколка в Европа, за да укрепи партньорствата, които са крайъгълен камък на реда след Втората световна война, пише Асошиейтед прес, цитирана от БТА.

Остин пристигна вчера в Берлин в момент на нововъзникваща криза с Иран, който вчера обвини Израел за извършено наскоро нападение срещу подземния му ядрен обект в Натанз. Израел не е потвърдил, нито е отрекъл да е замесен, но въпреки това нападението заплашва продължаващите преговори в Европа за пострадалата ядрена сделка.

Посещението на Остин също така има значение за бъдещата посока на ангажиментите на САЩ по отбраната в Европа в момент на нарастваща тревога от руската военна намеса в периферията на НАТО, включително струпването на руски сили до границата с Украйна. Американският държавен секретар Антъни Блинкън замина за Европа, за да обсъди със съюзниците на САЩ ситуацията в Украйна, както и намеренията на правителството за по-нататъшни изтегляния на войски от Афганистан.

Украйна призова НАТО за помощ

Съединените щати също така търсят европейска подкрепа за своя подход за противодействие на Китай по света и за усилията за възстановяване на международно споразумение с ограничения за ядрената програма на Иран.

Остин пристигна в германската столица снощи и ще проведе разговори днес с висши правителствени служители. Той също така ще посети централата на НАТО в Белгия по-късно тази седмица и ще се срещне с британски служители по отбраната в Лондон. Той започна своето пътуване в неделя в Израел, където подчерта подкрепата на САЩ в областта на отбраната на срещи с министър-председателя Бенямин Нетаняху и министъра на отбраната Бени Ганц.

Остин, който е бивш генерал с четири звезди от сухопътните сили и чийто чуждестранен военен опит е бил главно в Ирак, вероятно ще увери германските служители в намеренията на правителството на Байдън да запази войските в Германия, въпреки че броят им е обект на обсъждания при едномесечния преглед на разполагането на американските войски по света. Миналата година Тръмп разпореди броят им в Германия да бъде намален с около 12 000 до около 24 000.

При първото си посещение в централата на НАТО в Брюксел, откакто зае поста, Остин ще се срещне с генералния секретар Йенс Столтенберг, който заяви в деня на встъпването в длъжност на президента Джо Байдън, че идването на ново правителство бележи "началото на нова глава за трансатлантическия съюз".

Слизането на Тръмп от световната сцена даде възможност на правителството на Байдън да възстанови един американски подход, включващ по-голяма подкрепа за Европа и съюза НАТО, но сложните въпроси няма да изчезнат. Например съюзниците от НАТО са в напрегнато очакване Байдън да реши дали да изтегли САЩ от Афганистан. НАТО има повече войски там от Съединените щати, а това, че Байдън не взема решение, ги тревожи, не на последно място защото те разчитат на американската военна подкрепа за преместването на войски и оборудване.

Иран за аварията в ядрения обект: Терористичен акт

Нападението срещу иранския ядрен обект в Натанз допълнително усложнява усилията на САЩ да накарат Иран отново да се ангажира с ядрена сделка. Остин беше попитан за това по-рано вчера, докато беше в Израел, и само каза, че очаква дипломатическите усилия на правителството във връзка с Иран да продължат.

В по-широк план европейските съюзници остават несигурни как ще се отрази върху техните отношения със САЩ в отбраната и сигурността настояването на Байдън за по-голямо съсредоточаване върху Китай като главна заплаха за американската сигурност. Тази промяна в мисленето на САЩ започна при правителството на Обама, което обяви "преориентиране" към Азия, което накара европейците да мислят, че техният съюзник САЩ им обръща гръб. Вашингтон се нагоди дипломатически и реторически, като увери европейците, че става дума само за "ребалансиране".

После дойде Тръмп. Неговото правителство още повече открои Китай като основна заплаха за сигурността, но по-голяма тревога за европейците предизвикваше честото му, понякога потресаващо пренебрежително отношение към трансатлантическото партньорство, което десетилетия наред е било основа на политиката на САЩ в сигурността. Той порица съюзниците от НАТО като авантаджии, а миналото лято разпореди изтеглянето на около една трета от американските сили от Германия, както и преместването на щабквартирата на Европейското командване на САЩ от Германия в Белгия.

"Не искаме вече да бъдем будали", заяви Тръмп пред репортери миналия юли и нарече германците неблагодарници, които не отделят достатъчно пари за отбрана, но очакват Съединените щати да ги защитават от Русия.

Германия е основен стълб за американското военно присъствие в Европа от ранните години след Втората световна война. Освен че на нейна територия са разположени щабквартирите на Европейското и Африканското командване на САЩ, във военновъздушната база "Рамщайн" в Германия се намират щабквартирите на военновъздушната и ракетната отбрана на НАТО. Най-голямата болница на американските сухопътни сили в чужбина - регионалният медицински център "Ландщул", е на няколко километра от военновъздушната база "Рамщайн". Американските военновъздушни сили също така имат значително присъствие в Германия, включително 52-о изтребителско крило в Шпангдалем.

В първата си реч пред международна публика Байдън заяви през февруари пред Мюнхенската конференция по сигурността: "Америка се завърна, трансатлантическият съюз се завърна и не гледаме назад. Гледаме заедно напред."

Байдън временно спря решението на Тръмп за частично изтегляне на войските от Германия, което още не беше изпълнено. Изглежда вероятно, че правителството ще реши да не изпълнява заповедта на Тръмп.

Министърът на отбраната на САЩ: Германия е високо ценена страна на базиране на американски войски

Джим Таунсенд, който при управлението на Обама беше водещ служител на Пентагона по политиката за Европа и НАТО, каза в интервю, че вижда трайна стойност в обиколката на Остин в европейските столици в началото на неговия мандат.

"Това е по-добър начин за поправяне на разкъсаната тъкан на тези трансатлантически отношения", каза Таунсенд.

Дори европейците да могат да оставят за гърба си напреженията от времето на Тръмп, те все пак ще имат въпроси за съсредоточаването на Байдън върху Китай, което не е въпрос от основен приоритет за тях. Те разглеждат НАТО предимно като защита от Русия, особено след анексирането на Крим от Москва през 2014 г. и нейната намеса в източната част на Украйна, която не е член на НАТО, но се стреми към присъединяване. 

Последвайте канала на

Novini.bg
351 1

Свързани новини

Коментари 1

Добави коментар

2021.04.13 | 20:16

1
дано не мине оттук, че още 3 милиарда ще заминат.

Добави коментар

Водещи новини