-
05 август 2020 11:31
- 548
- 2
Паразитите не се радват на добър имидж, но според биолозите те не са по-лоши от бозайниците, рибите или птиците, и също като тях са застрашени от изчезване и трябва да бъдат взети мерки за опазването им, пише "Популярная механика".
Само четири процента от известните паразити могат да заразят хората, а повечето от останалите са важни за околната среда. Те например регулират броя на популациите от различни видове, които в противен случай могат да се превърнат във вредители в резултат на неконтролируем растеж.
Въпреки това към днешна дата на науката е известна само една десета част от паразитите. Повечето от тях остават неизследвани и следователно не попадат в никакви природозащитни програми. Този факт се е оказал достатъчно притеснителен за учени от САЩ, Австралия, Испания и други страни, които са публикували глобален план за защита на паразитите в списанието Biological Conservation.
"Паразитите са невероятно разнообразна група от видове, но ние не осъзнаваме колко ценно е това биологично разнообразие. Целта на тази публикация е да покаже, че губим паразити и функциите, които изпълняват, без дори да ги разпознаваме", казва Челси Ууд от Вашингтонския университет.
Предложеният от учените план съдържа дванадесет цели за следващото десетилетие, една от които е да се идентифицират половината от съществуващите видове паразити.
"Ако видът няма име, ние не можем да го спасим. Повечето животни и растения отдавна имат имена, но досега специалистите са открили само малка част от всички паразити", допълва Колин Карлсън от университета на Джорджтаун.
Учените предлагат да се създаде червен списък с паразити и включването им в изследвания, посветени на биоразнообразието, дигитализирането на колекции от паразити, информирането на широката общественост за надвисналата над тях заплаха, приемане на закони за защитата им и редица други мерки, допълва БТА.
Последвайте канала на
Свързани новини
Ахмед Ахмедов "скъса" мрежата на Хебър
България се натресе на тим с куп играчи от Висшата лига за влизане в дивизия "В" на Лигата на нациите
Жребият в Лигата на нациите определи: ще има повторение на последните два изцяло европейски финала на световни първенства
България не успя да преодолее Черна гора, следва челен сблъсък в Ботевград
Станислав Генчев: Бяха тежки дни!
Илиан Илиев: Ирландците не бяха моят най-предпочитан противник
Коментари 2
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Борисов би 6 часа път, за да почерпи на банкет в Дулово: говори за Шенген и се самопромотира като евентуален премиер
22 ноември 202419:17
Божидар Божанов (ДБ): С ПП имаме различни оценки на рисковете
22 ноември 202421:26
Калин Стоянов: Определени хора могат да бъдат определени като политически лицемери - това лъсна
22 ноември 202421:31
Тошко Йорданов: Кандидатурата на Силви Кирилов е спасителен пояс не само за българското общество, но и за парламентаризма
22 ноември 202421:47
Елена Поптодорова не вярва нещо да се обърка по пътя ни към Шенген
22 ноември 202420:25
Водещите новини! От март 2025 г. България ще влезе в Шенген? Кремъл: Изстрелването на хиперзвукова ракета е предупреждение към Запада (и още…)
22 ноември 202419:08
Путин разпореди серийно производство на ракетите „Орешник“
22 ноември 202419:38
Зеленски: Светът трябва да даде сериозен отговор на Путин
22 ноември 202422:50
Директорът на ЦЕРН д-р Фабиола Джаноти: Без науката - не можем да спасим света
22 ноември 202422:05
2020.08.05 | 11:54
2020.08.07 | 09:01
Aслъ! Най гууйем вредител йе чууйеку! А гу гътнийем.