Заради пандемията повече деца в света са изложени на риска да полагат тежък труд

  • 12 юни 2020 16:05

  • 347
  • 0
Заради пандемията повече деца в света са изложени на риска да полагат тежък труд
© gettyimages

Световният ден срещу детския труд през 2020 г.- 12 юни, се фокусира върху въздействието, което кризата с пандемията от COVID-19 оказва на детския труд. Според Международната организация на труда /МОТ/ тя може да подтикне милиони уязвими деца към детски труд, поради предизвикания от нея икономически шок и намаляването на средствата за препитание на хората, съобщават пресцентърът на Изпълнителната агенция "Главна инспекция по труда" /ГИТ/.

"За съжаление, често децата са първите, които страдат. Най-тежките форми на детски труд, както и сексуалната експлоатация, която основно засяга момичетата, често се увеличават при намаляване на семейните доходи", предупреждават от МОТ.

Отбелязваме Световния ден срещу детския труд

Според статистиката на организацията преди разпространението на COVID-19 почти 100 милиона деца са спасени от полагането на детски труд. Броят им намалява от 246 млн. през 2000 г. до 152 млн. през 2016 г., като почти половината - 73 млн., от които работят в опасна работна среда. С кризата от COVID-19 още повече деца са изложени на риска да полагат тежък труд или да работят повече часове, за да помагат за семейните доходи.

На 12 юни МОТ и УНИЦЕФ организират дебат на високо равнище по случай на Световния ден срещу детския труд и ще бъде представен Доклад за въздействието на COVID-19 върху детския труд. С този дебат започват инициативите за 2021 г. - обявена от ООН за Международната година за премахване на детския труд.

В България, като цяло, детският труд в най-тежките му форми е елиминиран. В трудовото законодателство е регламентирана специална закрила по отношение на наемането на непълнолетни. Наемането им без разрешение от Инспекцията по труда е квалифицирано като престъпление.

Детският труд до 16 г. е забранен, тъй като това е конституционно определената възраст за задължително образование у нас. Разрешения за лица под 16 г. се дават само по изключение - най-вече за участие на талантливи деца в театрални и музикални състави, в кинопродукции и др. Процедурата за издаване на разрешения е максимално облекчена. От работодателите се изискват минимален брой документи, свързани с доказването на безопасността на труда, които не се различават от необходимите за всяко работно място. Разликата е, че, когато наеманото лице е непълнолетно, документите се представят предварително в Инспекцията, преди сключването на договор, а когато е пълнолетно - при проверка. Времето за решение на Инспекцията по труда е намалено от 14 на 7 дни, като произнасянето обикновено е в рамките на 3 дни, когато не се налага отстраняване на пропуски. Исканията могат да бъдат изпратени по електронен път, съответно по електронен път да бъде получено и разрешението. Трудовото законодателство предвижда и облекчени условия на труд за непълнолетните. За тях полагането на нощен и извънреден труд е забранено.

За лицата до 18 г. нощен е трудът от 22.00 до 06.00 ч., за ненавършилите 16 г. - от 20.00 до 06.00 ч. Непълнолетните работят при намален работен ден от 7 часа при заплащане не по-малко от минималната работна заплата. Имат право на удължен отпуск от 26 дни. Има и списък с дейности, които не могат да работят, тъй като положеният труд в тях е тежък или опасен за психическото и физическото здраве на работещите.

Наблюденията на Инспекцията по труда показват, че при ръст на безработицата намаляват исканията за наемане на непълнолетни лица. За петте месеца на 2020 г. Инспекцията по труда е дала 540 разрешения за лица до 18 г. и 8 - за лица, ненавършили 16 г. За същия период на м.г. разрешенията са били съответно - 1639, и 31. През 2019 г. беше постигнат рекорд с 9400 дадени разрешения, припомнят от ГИТ.

Непълнолетни основно се наемат в ресторантьорството, хотелиерството и търговията. Най-честите нарушения са свързани с невписването в трудовия договор на удължения платен годишен отпуск.

През 2019 г. са установени 119 случая на наети непълнолетни без разрешение от Инспекцията, за които се уведомява Прокуратурата, информират от ГИТ.

Последвайте канала на

Мая Йорданова
347 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини