Световният океан с повишена температура поради изменението на климата

  • 14 януари 2020 11:59

  • 531
  • 0
Световният океан с повишена температура поради изменението на климата
© pixabay

През 2019 г. температурата на водата в Световния океан на дълбочина до два километра беше с 0,075 градуса по-висока от средната за 1981-2010 г., съобщи Дойче веле, цитирана от БТА.

През последните десет години температурата на океаните достигна рекордни нива след 50-те години на миналия век, докато показателите за всяка от последните пет години станаха най-високите от началото на измерванията. Това се посочва в проучване, подготвено от международен екип от експерти, ръководено от Чън Лицзин от Китайския институт по атмосферна физика и публикувано в онлайн версията на специализираното списание Advances in Atmospheric Sciences.

Глобалното затопляне сериозно уврежда здравето на децата на Земята

Според тези данни през 2019 г. температурата на водата в Световния океан на дълбочина до два километра е била с 0,075 градуса по-висока от средната стойност от 1981 г. до 2010 г. В този случай нагряването на океаните се ускорява поради изменението на климата. Затоплянето на океаните от своя страна все повече води до наводнения, суши, горски пожари, както и до силни морски бури. В своето проучване учените използвали сравнително новите методи на китайския институт, позволяващи да се обобщят данните за повишаване на температурата на водата на дълбочина до два километра.

"Важно е да се разбере колко бързо това се случва. Всеки, който иска да разбере глобалното повишаване на температурата, трябва да измерва затоплянето на моретата", казва Джон Ейбрахам, професор от университета "Сейнт Томас", Минесота, който е един от авторите на изследването. Според него глобалното затопляне е реален процес, но човечеството може да му повлияе и да намали темповете му.

През последните 2000 г. температурите никога не са се покачвали толкова бързо

"Можем по-интелигентно да използваме енергия и да разнообразим източниците на енергия. По силите ни е да намалим този проблем", казва ученият. Той обаче посочи, че океаните ще се нуждаят от дълго време, за да реагират на промените.

Последвайте канала на

Мая Йорданова
531 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини