-
14 ноември 2019 14:43
- 733
- 0
Необичайно тежките наводнения във Венеция, пожарите в Австралия и дори появата на чума в Китай бяха обяснени с климатичните промени, а учени предупредиха, че глобалното затопляне може да обремени бъдещите поколения с болести за цял живот. Венеция обяви извънредно положение в сряда след "апокалиптични" наводнения, залели разположения в лагуна град. Под вода се оказаха нейната историческа базилика, площади и многовековни сгради, пише БТА.
"Това е резултат от климатичните промени", посочи в Туитър кметът на града Луиджи Бруняро. Градски артерии се превърнаха в бурни потоци, каменни балюстради бяха изпочупени, лодки бяха изхвърлени на брега, а вързаните гондоли - потрошени, след като приливът в лагуната достигна отметката от 187 см - най-високото равнище след рекорда от 194 см през 1966 г. Повишаващото се ниво на водата се превръща в постоянна заплаха за туристическата перла. "Венеция е на колене", каза Бруняро. "Щетите ще надхвърлят стотици милиони евро", добави той.
Части от Австралия тази седмица бяха опустошени от горски пожари. Четири души загинаха, а жителите на цели селища бяха принудени да се спасяват с бягство от пламъците. От 2016 г. насам части от северните и вътрешните райони на щата Нов Южен Уелс, наред с южните райони на Куинсланд, са обхванати от суша, която, според Метеорологичната служба, се дължи частично на повишената температура на морската повърхност, което (на свой ред) влияе върху режима на валежите.
През последния век се повиши и температурата на въздуха, което прави още по-тежки сушите и пожарите. Но връзките между климатичните промени и екстремните прояви на времето в Австралия се превърнаха в политически футбол. Правителството, което е поддръжник на въгледобивната индустрия, е съгласно, че трябва да се ограничават вредните емисии, но в същото време твърди, че по-силни екологични мерки ще съсипят икономиката. Това противопоставя страната на нейните съседни островни тихоокеански страни, които са особено уязвими от по-високите температури и повишаващото се морско равнище.
Загрижеността за ефикасни (екологични) мерки в глобален план се засили, след като президентът на САЩ Доналд ТръмпДоналд Тръмп - американски бизнесмен и политик Доналд Тръмп е роден на 14 юни 1946 г. в нюйоркския се отказа от международното Парижко споразумение за (ограничаване на) климатичните промени и предприе стъпки към отказ от защита на околната среда. Тръмп и бразилският президент Жаир Болсонаро са сред малцината световни лидери, които публично поставят под съмнение казаното от науката за климатичните промени, въпреки опустошителните пожари в собствените им страни - в Калифорния и в басейна на Амазонка, които еколозите поне частично отдават на глобалното затопляне.
Докато политиците спорят, нарастват опасенията от ефекта на един по-топъл свят върху човешкото здраве. Здравните власти в Китай съобщиха за рядка поява на белодробна чума заради два случая, потвърдени в Пекин тази седмица. Двама души са се заразили в провинция Вътрешна Монголия, където има драматично увеличаване на популацията на гризачи в резултат на продължителното засушаване, утежнено от климатичните промени, твърдят местни медии.
Миналото лято територия с размера на Холандия бе поразена от този вид чума, наричана и "плъхова". Последствията за здравето в по-широк спектър са сериозни. Медицинското списание "Лансет" публикува тази седмица изследване, според което климатичните промени вече увреждат човешкото здраве чрез увеличаване на броя на екстремните климатични явления и съпътстващото силно замърсяване на въздуха. В един по-топъл свят нарастват рисковете от недостиг на храни, инфекциозни болести, наводнения и екстремни горещини. Ако не бъде направено нищо, последиците могат да обременят цяло поколение със страдания и болести през целия живот на хората, твърдят учените.
"Особено уязвими към здравните рискове, свързани с климатичните промени, са децата. Техните организми и имунни системи са все още в процес на развитие, което ги прави по-податливи на заболявания и екологични замърсители", казва Ник Уотс - един от учените, извършили проучването на "Лансет", озаглавено "Здравето и климатичните промени: обратно броене)".
Увреждането на здравето в ранното детство е "трайно и всестранно", предупреждава той, и води до последствия за цял живот. "Ако не се предприемат незабавни действия от всички страни за намаляване на вредните емисии, напредъкът в благоденствието и средната продължителност на живота ще бъдат изложени на риск и климатичните промени ще предопределят здравето на цяло едно поколение", каза ученият на представяне на проучването в Лондон.
Последвайте канала на
Свързани новини
Високата вода във Венеция достигна 77 сантиметра
14 ноември 201907:32
Жертвите на пожарите в Австралия вече са четири
14 ноември 201906:54
Две жертви на наводненията във Венеция
13 ноември 201910:18
Хеликоптер се разби при гасене на пожар в Австралия
13 ноември 201908:01
Венеция е под вода
13 ноември 201906:51
Европейският парламент прие на първо четене 50 млн. евро увеличение на средствата за справяне с чумата по свинете
23 октомври 201914:07
Кметът на с. Пчелище: Наводнените къщи са 12, бедстващи хора няма
24 юни 202007:33
Учени заснеха свързването на атоми
22 януари 202012:38
Учени: Перете дрехите при 25 градуса до половин час
16 януари 202010:48
Ювентус 1:0 Милан, непредвиден титуляр откри резултата
Левски излезе с информация за новия треньор, обяви кой ще изведе отбора за първата тренировка
Салах: Далеч сме от нов договор, искам нещо специално в последната си година
Съставите на Валенсия и Реал Мадрид
Много интересни сблъсъци в Евролигата днес
Антон Велков: Бяхме малко изненадани от идването на Спас, обликът на Локомотив ще бъде променен
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Президентът Радев на среща с патриарх Даниил: Българската православна църква е една и неделима
03 януари 202515:40
Явор Куюмджиев: Има неразбирания за това как се формира цената на тока
03 януари 202521:00
Енергийната криза остави хиляди в Приднестровието без отопление и газ
03 януари 202521:08
Заради Шенген Румъния е заплашена от недостиг на служители
03 януари 202519:34
Въпреки Шенген: проблем при свободното преминаване през „Дунав мост” при Русе
03 януари 202520:07
Водещите новини! Хлябът поскъпва в цяла България. Виктор Орбан не е поканен на откриването на полското председателство на EС (и още…)
03 януари 202519:00
Пътуващи маркират с найлонови торби, за да не катастрофират по обхода на Мездра-Ботевград
03 януари 202517:46
Мъж счупи врата на партньорката си, тя почина
03 януари 202519:26
Отказаха линейка на мъж с инсулт в Петричко
03 януари 202519:35