"Репортери без граници": 2011 г. е година на безпрецедентно насилие срещу гражданите в инт

  • 12 март 2012 12:59

  • 788
  • 0
"Репортери без граници": 2011 г. е година на безпрецедентно насилие срещу гражданите в инт
©

Миналата година ще се запомни като година на безпрецедентно насилие срещу гражданите, активни в интернет, с пет жертви и над 200 арестувани, съобщи организацията "Репортери без граници" в годишния си доклад върху страните "Врагове на интернет", публикуван днес онлайн, предаде АФП.

През 2011 г. "гражданите на интернет" бяха в ядрото на политическите промени, обхванали арабския свят. Наред с журналистите те се опитаха да се преборят с цензурата, но вместо това платиха висока цена, посочва в комюнике организацията за защита на свободата на печата. Изтеклата година беше белязана от безпрецедентно насилие върху гражданите на интернет, като петима от тях бяха убити, докато изпълняваха мисия да информират, допълва тя. През 2011 г. са били арестувани около 200 блогъри и граждани на интернет, което е с 30 на сто повече, отколкото през предходната година, отбелязва "Репортери без граници". В затворите в Сирия в момента се намират над 120 граждани на интернет и безогледното насилие заплашва да увеличи броя им.

По повод отбелязвания на 12 март Световен ден срещу киберцензурата Гугъл и "Репортери без граници" ще връчат наградата "Репортери без граници за Гражданин на интернет".  която миналата година получи блогърът Аструбал, съосновател на туниския блог Науаат. В списъка на "Репортери без граници" на страните "врагове на интернет" за 2011 г. попадат Бахрейн и Беларус, докато Венецуела и Либия излизат от този на държавите "под наблюдение", в който остават Франция, в компанията от тази година на Индия и Казахстан. Промените в списъка отразяват последното развитие в областта на свободата на онлайн-информацията, посочва организацията. Освен Бахрейн и Беларус в листата на "врагове на интернет"  фигурират Саудитска Арабия, Мианма, Китай, Северна Корея, Куба, Иран, Узбекистан, Сирия, Туркменистан и Виетнам заради честите проблеми с достъпа до Мрежата, стриктното филтриране на информация, гоненията срещу кибердисиденти и онлайн пропагандата, отбелязва "Репортери без граници".
Успоредно с насилието, упражнявано в диктатурите, т.нар. демократични страни продължават да се поддават на изкушенията на по-високата сигурност или да въвеждат непропорционални мерки за защита на авторските права. Засилва се натискът върху техническите посредници, насърчавани в някои страни да изпълняват ролята на интернет-полиция. Фирми за наблюдение се превръщат в нови наемници в една истинска онлайн надпревара във въоръжаването, предупреждава организацията.
Тайланд, който е в групата на страните под наблюдение, е на ръба да премине в тази на враговете на интернет заради опасността от засилване на филтрирането на информация и съдебното преследване на интернет потребители за обида на държавния глава. В същи списък присъстват Австралия, Южна Корея, Обединените арабски емирства, Египет, Еритрея, Франция (от 2011 г.), Индия, Казахстан, Малайзия, Русия, Шри Ланка, Тунис и Турция.

"Репортери без граници" подчертава, че някои страни въвеждат специфична форма на цензура като Пакистан, който наскоро обяви търг за изграждане на национална система за филтриране и блокиране на Мрежата. Неправителствената организация посочва, че ще продължи да следи състоянието на свободата на информацията в интернет в страни като Азербайджан, Мароко и Таджикистан, въпреки че те не са в списъците й.

Последвайте канала на

БТА
788 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини