Руска медия: Решавайки проблемите на западната си част, ЕС изолира източната

  • 29 май 2019 09:11

  • 456
  • 4
Руска медия: Решавайки проблемите на западната си част, ЕС изолира източната
© Getty (архив)

Мнозина в Европа си поеха дъх с облекчение, щом видяха окончателните резултати от изборите за Европарламент. Обещаният пробив на популистите-евроскептици се състоя, но в такива терапевтични дози, че най-вероятно само ще подпомогне Европейския съюз, коментира във "Ведомости" неделния вот Максим Саморуков от Московския център "Карнеги".

"Раздробени на няколко групи, популистите не ще могат сериозно да застрашат европейското единство, затова пък ще мобилизират и сплотят старите управляващи фракции на центристите и либералите, за да се захванат те най-сетне с модернизация на европейските институции", пояснява аналитикът.

"Много по-тревожни са според него изгледите нито една от големите управляващи партии в бившите соцстрани, влезли в ЕС след 2004 г., да не участва вече в управлението на ЕС. Въпреки отличните им резултати", в съответните държави "се очертава Брюксел да ги изключи от старите надпартийни обединения за недостатъчна вярност към европейските ценности", смята руският експерт.

"Всъщност Брюксел остава без големи и влиятелни съюзници в цялата стомилионна източна част от ЕС - локалните успехи на проевропейски сили в Естония или Словакия надали могат да пречупят общорегионалната тенденция към етнически национализъм и деградиране на институциите. Пропастта между стария и новия Евросъюз се разширява и Брюксел явно не знае как да спре този процес. Напротив - решавайки проблемите на западната си част, ЕС още по-силно отблъсква и изолира източната, засилвайки усещането, че там живеят второкачествени граждани на единна Европа - усещане, наредило се вече сред основните причини за повсеместния успех на евроскептиците и популистите в източноевропейските страни", добавя авторът на "Ведомости".

"Докато десни и леви се удряха, влезли в клинч в битката за властта, тя бе поета от зелените с цел да построят в Европа ислям", твърди в анализ на сайта си агенция РЕГНУМ. Тя разказва как швейцарските зелени" подкрепили преди време искане на местната ислямска общност да се премахне белият кръст от символите на страната, защото напомнял за ужасите на кръстоносните походи. "От друга страна, левите и центристите, увлечени по абстрактни неясноти и беззъби мними хубости в стил 'хайде никой да не вика и да не се бие', предрешиха с това победата на десницата", се казва в материала.

"С една дума, изборите за Европарламент показаха, че социалният механизъм, осигуряващ взаимодействие между обществото и държавата чрез политиката, явно се е счупил. Европа, която познаваме, свърши. Дори вариантът на две скорости става утопичен. А перспективата за смяна на традицията носи дори заплаха, тъй като още никога в историята подобни процеси не са протичали мирно. Затова пък винаги е имало опити някой да тръгне на голяма война срещу най-близките си съседи. А най-близките съседи сме тъкмо ние", заключава руската агенция.

Изборите за Европарламент приключиха с очаквания, но печален за перспективите на "общия европейски дом резултат. Позициите на обявилите се за единство на ЕС отслабнаха. А радикалите, обективно работещи за разпадането на това интеграционно обединение, напротив, подобриха положението си, констатира "Експерт".

Европейците демонстрираха убедително, че проектът ЕС - поне в сегашния си вид, никак не им харесва, пише електронното списание. Едни искат ЕС да го няма - и не го крият особено. Други действат с оглед ЕС постепенно да еволюира в посока на конфедерация. И двата пътя не обещават нищо добро на общността.

След края на Студената война видяхме в Европа много промени - "независимо какво се говори за ЕС, той стана най-успешният интеграционен проект в света. От неговите институции сега зависи благосъстоянието и икономиката на милиони европейци - и шефове на транснационални корпорации, и, да речем, на някой обикновен фермер, зависим от субсидиите на Брюксел", посочва изданието. Но според него не се случи едно нещо: гражданите на страните-членки така и не се почувстваха единна общност. Интересите на съответната страна за тях все още са по-важни от интересите на Европа. Опитите да се посегне на националния суверенитет - дори в името на общото благо, като цяло се възприемат еднакво болезнено във всички страни от ЕС.

Резултатите от изборите за Европейски парламент, с успехите на евроскептиците и с "протестното" гласуване, сочат, че Европа може да бъде единна само до известна степен. И ръководството на ЕС е принудено честичко да минава тази граница - все заради общото благо. Съответно европейският елит, ще не ще, си блъска главата как да съчетае несъчетаемото. Впрочем демокрацията изобщо си е система за решаване на противоречия, неразрешими при друга форма на организация на обществото. И Европа за щастие няма намерение да се откаже от демокрацията въпреки авторитарните тенденции в някои страни от ЕС, заключава "Експерт"

Последвайте канала на

БТА
456 4

Свързани новини

Коментари 4

Добави коментар
k

2019.06.03 | 13:51

4

Старите изпитани номера - разделяй и владей. Путишвили се опитва да всее раздори където ги няма, за да постига своите си имперски цели.

2019.05.29 | 10:05

3

Сволочи,или не-казват истината...!Последна дупка на кавала сме в ЕС...!

2019.05.29 | 09:44

2

Айде пак говорит Москва.... много е зле в Брюксел и затова на половината от Кремъл децата им са там.

малиииии

2019.05.29 | 09:43

1

оправи се русия,че забрали кахъра на европа,сволач!!!!!!

Добави коментар

Водещи новини