Руска медия за срещата на АСЕАН в Сингапур: Добро отношение към Владимир Путин и ултиматум на САЩ

  • 15 ноември 2018 09:28

  • 1204
  • 0
Руска медия за срещата на АСЕАН в Сингапур: Добро отношение към Владимир Путин и ултиматум на САЩ
© Getty (архив)

"Сингапур убеждава Русия да направи завой на изток", пише "Комсомолская правда" в репортаж от Сингапур, където се провежда среща на върха на Асоциацията на страните от Югоизточна Азия (АСЕАН).

Руският държавен глава Владимир ПутинВладимир ПутинВладимир Путин - руски политик. Роден на 7 октомври 1952 г. в Ленинград, сега Санкт-Петербург. През 1975 обсъди по време на форума и корейския проблем, и въпроса за сключване на мирен договор с Япония, отбелязва вестникът. При това изтъква доброжелателното отношение на всички наоколо към Путин и Русия. Извън програмата на срещата лидерът на Русия се труди, без да подвие крак", посочва изданието, посочвайки преговорите му с премиера на Малайзия Махатхир Мохамад, президента на Индонезия Джоко Видодо и президента на Южна Корея Мун Дже-ин. Прессекретарят на Путин Дмитрий Песков обаче отричал, пише вестникът, че Русия завива на изток: Китай не може да замени многовекторното сътрудничество, а развитието може да е само разнопосочно.

Китай сам по себе си не може да замени многовекторното сътрудничество - разбирай, насочено към Запада, - но АСЕАН включва и 10 страни от Югоизточна Азия: Бруней, Виетнам, Индонезия, Камбоджа, Лаос, Малайзия, Мианма, Сингапур, Тайланд и Филипините. И цял свят се стреми да общува с тях на всички нива. Неслучайно в Сингапур пристигна лично не само премиерът на Япония Шиндзо Абе, но и канадският му колега Джъстин Трюдо. При все че Канада е твърде далеч от Югоизточна Азия, коментира "Комсомолская правда".

В навечерието на сингапурския форум САЩ поставиха ултимативни изисквания на Китай - Вашингтон сплашва Пекин преди очакваната среща на американския президент Доналд ТръмпДоналд Тръмп Доналд Тръмп - американски бизнесмен и политик Доналд Тръмп е роден на 14 юни 1946 г. в нюйоркския с китайския ръководител Си Цзинпин в края на ноември. Преговорите в Буенос Айрес "може да станат тежко изпитание за волята на двамата лидери", пише "Независимая газета".

Летейки за Сингапур, американският вицепрезидент Майк Пенс настоя Китай да промени своето поведение - да се откаже от кражбите на интелектуална собственост, да не изтръгва вече с принуда технологии от американски компании, да спазва свободата на корабоплаването. Тръмп оставя вратата за сделка отворена. Но тя е възможна, само ако Пекин склони да направи мащабни промени в своята икономическа, военна стратегия и в политическата сфера, за каквито настояват САЩ. По думите на Пенс това е най-добрият, ако не и последен шанс за Пекин, за да избегне Студена война с Вашингтон.

Съветникът на Белия дом за националната сигурност Джон Болтън разшири мащаба на американския натиск върху Китай. Той разкритикува кодекса на поведение в Южнокитайско море, който се канят да подпишат КНР и членките на АСЕАН. Защото според японския печат Пекин настоявал документът да съдържа забрана за подписалите го страни да провеждат военни маневри с държави извън региона (тоест САЩ, бел. на изданието) без съгласието на другите членки на пакта.

"Това би било равносилно Пекин да получи право на вето върху такива учения. Болтън заяви в Сингапур, че САЩ ще действат против подобно споразумение. С други думи, гневът на Америка ще застраши не само Китай, но и негови партньори, които клонят към Китай в развиващата се драма", се казва в статията.

"Независимая газета" споменава в тази връзка подготвян за сряда годишен доклад на комисията, разработваща за Конгреса на САЩ анализи на американско-китайските отношения в икономиката и сигурността. Според в. "Саут Чайна морнинг пост" документът от 525 страници представлява "ястребов поглед върху Китай".

Авторите твърдят, че Си Цзинпин се стреми да промени световния ред и да осъществи амбициите на Китай. Докладът, изготвен въз основа на открити източници и разузнавателни данни, препоръчва на конгресмените да следят по-внимателно експанзията на Китай и да работят срещу нея. Да създадат например фонд за подпомагане на страни, уязвими за китайския икономически и дипломатически натиск - това са държавите, участващи в проекта за Нов път на коприната, добавя руският вестник.

Последвайте канала на

БТА
1204 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини