За 40 години гръбначните животни в света намаляха със 60%

  • 30 октомври 2018 07:52

  • 1033
  • 2
За 40 години гръбначните животни в света намаляха със 60%
© pixabay

Популациите на гръбначните животни в световен мащаб са намалели средно с 60% само за 40 години. Това е един от основните изводи на доклада "Жива планета 2018" на WWF.

Тези данни потвърждават, че водеща предпоставка за това е нарастващото потребление, изразено в свръхексплоатацията на природните ресурси.

Докладът на WWF "Жива планета" излиза веднъж на всеки две години. Според тазгодишното издание, ние оказваме все по-силен натиск върху екосистемите, които поддържат живота на Земята.

Според доклада, природата осигурява услуги на стойност около 125 трлн. долара годишно, включително достъп до въздух, прясна вода, храна, енергия и лекарства. Става ясно обаче, че има многобройни връзки между цялостното въздействие върху здравето, ресурсите, храната и сигурността, неравномерното разпределение на тези блага, и влошаващото се състояние на природните системи на Земята. Услугите на природата и биологичното разнообразие изчезват с тревожна скорост. Въпреки опитите тази загуба да се спре чрез международни споразумения като Конвенцията за биологичното разнообразие, човечеството се проваля, става ясно от изследването.

За да се постигнат ангажиментите по отношение на климата и на устойчивото развитие, обръщането на негативната тенденция за природата е от решаващо значение.

Според доклад на сп. Nature ключовите двигатели за спада на биологичното разнообразие остават прекомерното използване на ресурсите на природните ресурси и на селското стопанство. От всички видове растения, земноводни, влечуги, птици и бозайници, изчезващи от 1500 г. насам, 75% са били засегнати от свръхексплоатация, селскостопанска дейност или и от двете едновременно. През последните десетилетия обаче човешката дейност е засегнала много повече жизненоважни местообитания. Сред тях са океаните, горите, кораловите рифове и влажните зони. 20% от Амазонските джунгли са изчезнали само за половин век, а през последните три десетилетия Земята е изгубила половината от своите плитководни корали. Като се има предвид, че горите са дом на всеки 8 от 10 сухоземни вида, става ясно, че опазването им е критично за осигуряване на биоразнообразието.

Последвайте канала на

Мая Йорданова
1033 2

Свързани новини

Коментари 2

Добави коментар
Драган

2018.10.30 | 08:26

2
В България останаха само тези животни, които са в правителството.
Gost

2018.10.30 | 08:16

1
А в българия намаляха поне с 90%

Добави коментар

Водещи новини