Медия: Решението на Доналд Тръмп да приеме поканата на Ким Чен Ун крие и риск

  • 09 март 2018 09:13

  • 1718
  • 4
Медия: Решението на Доналд Тръмп да приеме поканата на Ким Чен Ун крие и риск
© gettyimages (архив)

Доналд ТръмпДоналд ТръмпДоналд Тръмп - американски бизнесмен и политик Доналд Тръмп е роден на 14 юни 1946 г. в нюйоркския прие поканата на севернокорейския лидер Ким Чен Ун за безпрецедентна среща на върха, за да обсъдят бъдещето на ракетно-ядрената програма на изправения пред доста проблеми режим в Северна Корея, пише "Гардиън".

Ако срещата действително се състои, тя ще бъде първата между двете страни. Пхенян отдавна се стремеше към такава среща на върха със САЩ, която да отразява притежавания от него според режима статут на регионална военна сила. През 2000 г. Бил Клинтън беше близо до среща с бащата на Ким Чен Ун - Ким Чен Ир, но до края на управлението на бившия американски президент през януари 2001 г. така и не бяха постигнати необходимите договорености, отбелязва "Гардиън".

"Индипендънт" пише, че през първата година от мандата на Тръмп постоянно е присъствала сянката на все по-голямата войнственост на Пхенян, която е подложила на изпитание капацитета на международната дипломация и е събудила призрака на ядрената война.

Самият Тръмп неведнъж се е заричал, че никога няма да повтори грешката на предшествениците си да бъде въвлечен в продължителните преговори, на които Северна Корея винаги е изкопчвала отстъпки от САЩ, но е запазвала ключови елементи от ядрената си програма, посочва "Ню Йорк таймс".

Да се срещне с Ким тъкмо сега, а не в края на преговорите, когато вероятно Америка щеше да е постигнала отстъпки от страна на Корейската народнодемократична република (КНДР), е огромен жест на президента. Но Тръмп и Ким имат склонност към дръзки и драстични ходове, а личното им участие в бъдещи преговори означава, че разговорите може да поемат в неочаквани посоки, коментира вестникът.

"Уолстрийт джърнъл" определя приемането на поканата от американския президент за среща със севернокорейския лидер като исторически дипломатически пробив.

"Файненшъл таймс" изтъква, че тихата дипломация на южнокорейския президент Мун Дже Ин е дала тласък за напредък на Корейския полуостров.

"Вашингтон пост" подчертава, че решението на Тръмп да приеме да участва в такава среща видимо крие и значителен риск, защото тя ще се състои без категоричните предварителни условия, поставяни от предишните лидери на САЩ. Досега никога не е имало среща между действащи лидери на двете страни, защото американските президенти се пазеха да не легитимират режима на Ким на световната сцена чрез двустранна среща на върха, напомня изданието.

Последвайте канала на

Валери Зайцев
1718 4

Свързани новини

Коментари 4

Добави коментар
Тиквата

2018.03.19 | 19:01

4
Хамериканците клекнаха и пред Северна Корея. Разбраха какво е непрекъснато да бъдеш заплашван.
wc paper

2018.03.19 | 19:00

3
вашингтон пост е вестника на нео-либералите и толерастите
Империя на Злото

2018.03.19 | 12:53

2
Болшевишкото изродче да отива на инструктаж при ментора си в Москва , да му се спуснат опорните точки за бъдещите разговори с Владетеля на Света -- САЩ !

2018.03.10 | 11:14

1
Не преписвай от другите, глупако ! Измисли нещо твое и се погрижи за собствената ти опорно-кафява точка.

Добави коментар

Водещи новини