-
15 февруари 2017 13:55
- 5850
- 7
Въпросите за връзките на администрацията на Тръмп с Русия едва ли ще изчезнат с оставката на съветника по националната сигурност Майкъл Флин. В ход са разследвания, вероятно ще последват и нови, както от страна на администрацията, така и от Конгреса. Американски служби, включително ФБР, разследваха руската намеса в президентските избори през 2016 г. А три комисии в Конгреса продължават собствени разследвания, които включват и преглед на връзките между руски официални лица и членове на предизборната кампания и на администрацията на Тръмп, пише Асошиейтед прес, цитирана от БТА.
Това не е първият случай, в който Тръмп се дистанцира от свой съветник по повод на връзки с Москва. В края на август Пол Манафорт подаде оставка като шеф на кампанията на Тръмп след разкрития на Асошиейтед прес, че негова фирма тайно е лобирала от името на бившата управляваща проруска политическа партия в Украйна.
"Ню Йорк таймс" съобщи вчера, че хора от кампанията на Тръмп, включително Манафорт, многократно са влизали в контакти със служители от руското разузнаване в годината преди изборите. В САЩ са знаели за тези контакти от справки за проведените телефонни разговори и от записи на подслушани разговори, писа вестникът.
АП се свърза с Манафорт късно снощи и той каза, че не е бил разпитван от ФБР за тези предполагаеми контакти. "Никога не съм говорил с хора, знаейки, че те са служители на руското разузнаване, и никога не съм имал нищо общо с руското правителство, нито с администрацията на Путин или с какъвто и да е проблем от тези, които се разследват днес", каза Манафорт.
Длъжностни лица, разговаряли анонимно с "Ню Йорк таймс", казаха, че те все още не са видели никакви доказателства за сътрудничество на кампанията на Тръмп с Русия относно хакерството или други опити да се повлияе на изборите.
Собствените връзки на Тръмп с Русия също породиха въпроси в светлината на приятелското му отношение към отдавнашния противник на САЩ и на нежеланието му да критикува президента Владимир ПутинВладимир Путин - руски политик. Роден на 7 октомври 1952 г. в Ленинград, сега Санкт-Петербург. През 1975, дори и по въпроса за руската анексия на Крим през 2014 г.
Тук не става дума само за промяна на политиката към Русия, както администрацията желае да представи нещата, а за онова, които стои зад тази промяна", каза конгресменът от Калифорния Адам Шиф - най-важният демократ в комисията по разузнаването на Камарата на представителите, една от структурите в Конгреса, разследващи тези въпроси. Според Шиф остават открити редица въпроси за връзките на кампанията на Тръмп с Русия и дали някой е помогнал на Москва в хакерството й.
"Въпросът не е само, че един служител на администрацията е бил уличен в лъжа. Въпросът е, че лъжецът се оказа съветникът на президента по националната сигурност, и то по въпрос от централно значение. Така че нещата са много сериозни", подчерта Шиф.
Според администрацията на (бившия президент Барак Обама) Русия се е намесила в изборите през 2016 г. с цел да подпомогне избирането на Тръмп. Самият Тръмп призна, че Русия е хаквала имейли на Демократическата партия, но отрича това да му е помогнало да спечели изборите.
Тези разследвания и твърде необичайното оттегляне на съветника по националната сигурност след само 24 дни на поста, поставиха републиканците в неловкото положение да разследват лидера на собствената си партия. Високопоставени конгресмени републиканци продължават да отхвърлят исканията на демократите за създаване на независима комисия по "руското" разследване. Конгресните разследвания са в ръцете на председатели републиканци, а разследването от страна на изпълнителната власт също е под надзора на хора, назначени от Тръмп.
Във вторник републиканските лидери наблягаха на аргумента, че Флин е подвел вицепрезидента Майк Пенс относно същността на контактите си с руския посланик, а по никакъв начин не поставяха въпроса за отношенията между Флин и посланика. Демократите казват, че ключов въпрос тук е дали Флин е нарушил дипломатическия протокол, а потенциално и закона, обсъждайки американските санкции с Москва преди встъпването на Тръмп в длъжност.
Министерството на правосъдието предупреди Белия дом в края на миналия месец, че Флин може да се окаже под риск да бъде шантажиран заради противоречията между начина, по който той публично представя разговорите си с руския посланик, и онова, което служители на разузнаването знаят за тези разговори.
"Не може един съветник по националната сигурност да подвежда вицепрезидента и други", каза председателят на Камарата, републиканецът Пол Райън от щата Уисконсин.
Даниъл Джоунс, бивш главен разследващ на сенатската комисия по разузнаването, каза, че е важно Конгресът да проучи връзките на Флин с Русия и то така, че това да не попречи на по-широкото разследване за намесата на Русия в изборите през 2016 г. "Това е въпрос на правилен баланс между властите и не трябва да се превръща в политически въпрос", посочи той.
От друга страна, конгресменът от Калифорния Девин Нунес - председател на комисията по разузнаването в Камарата, каза, че правата на Флин са били нарушени с подслушването на разговорите му с руския посланик. "Аз съм просто шокиран, че никой не обръща внимание на истинското престъпление тук. Телефонен разговор на един американски гражданин е прехванат, а после записът "изтича" към медиите", посочи Нунес. Той добави, че смята да попита ФБР "какво, по дяволите, става".
ФБР има широки правомощия да подслушва разговорите на обекти на чуждото разузнаване, включително дипломати, вътре в САЩ.
В писмото с оставката си Флин отрича да е вършил нещо нередно, като само посочва, че "по невнимание е дал непълна информация на вицепрезидента и други относно телефонните си разговори с руския посланик".
Сенаторът демократ Рон Уайдън от Орегон, член на сенатската комисия по разузнаването, която вече разследва намесата на Русия в изборите през 2016 г., смята, че оставката на Флин поражда още въпроси. Например, каза той, остават без отговор въпросите колко разговори фактически е имал Флин с руснаците и дали други хора са знаели за тях.
Председателят на същата комисия - сенаторът от Северна Каролина Ричард Бър, каза, че голяма част от нейното разследване ще става при закрити врата, но Уайдън контрира, че ще настоява слушанията и констатациите да станат публични.
Републиканецът Линдзи Греъм, който оглавява разследването на сенатската съдебно-правна подкомисия по намесата на Русия в изборите през 2016 г., също сподели опасенията на Уайдън за това дали Флин е действал сам и без зададени насоки, осъществявайки контактите си. Говорителят на Белия дом Шон Спайсър каза, че Тръмп не е давал указания на Флин да обсъжда американските санкции с руснаците. "Не, абсолютно не", подчерта Спайсър.
"Мисля, че повечето американци имат право да знаят дали това е била или не заблуждаваща маневра на Флин, или пък той просто е говорил от името на някой друг в Белия дом", каза Греъм пред Си Ен Ен във вторник.
Последвайте канала на
Свързани новини
Русия: Няма да върнем Крим на Украйна
15 февруари 201711:25
Тръмп знаел от седмици, че Флин заблуждавал за контактите си с Русия
15 февруари 201708:54
Тръмп: Русия да върне Крим на Украйна
15 февруари 201706:52
Директорът на Сикрет сървис се пенсионира
14 февруари 201720:53
Тръмп се опита да отклони вниманието от скандала с Майкъл Флин
14 февруари 201718:58
Русия: Оставката на Майкъл Флин е вътрешна работа на САЩ
14 февруари 201713:07
Тръмп прие в Белия дом саудитския принц Мохамед бин Салман
14 март 201721:38
Руски депутат: Да пратим Йосиф Кобзон на Евровизия в Киев
17 февруари 201713:23
Румен Радев се срещна с посланика на Русия у нас
16 февруари 201713:49
Шампионската лига се завръща със сблъсък между Байерн и ПСЖ, Барса и Ман Сити ще тръгват нагоре
Божинов прие примамлива оферта от Италия
Левски се прицели в халф на ЦСКА 1948
Официално: ЦСКА - София ще гостува в Пазарджик
България допусна обрат от Черна гора и се отдалечи от ЕвроБаскет 2025
ПФК Ботев: Ситуацията около Антон Зингаревич става все по-странна и лишена от прозрачност
Коментари 7
Добави2017.02.17 | 20:36
2017.02.17 | 20:36
2017.02.16 | 10:14
Добави коментар
Водещи новини
БСП започва срещи с някои формации
26 ноември 202406:10
Продължава визитата на президента Радев във Виетнам
26 ноември 202406:26
Йордан Цалов: Има данни, че Ружа Игнатова е жива
26 ноември 202408:01
Защо се стигна до бой между шофьори на тролей и велосипедист в София?
26 ноември 202407:36
Говори психологът Иван Игов: Имат ли място лица под 16 години в мола?
26 ноември 202407:47
Безводието в Плевен: Ще бъде ли обявено бедствено положение?
26 ноември 202407:42
Започва делото срещу шестима българи във Великобритания, обвинени за шпионаж в полза на Русия
26 ноември 202406:05
Жива верига срещу застрояването на градинка в столичния кв. "Изток"
26 ноември 202407:33
Като цяло денят е благоприятен, само трябва да се контролират емоциите и желанията
26 ноември 202406:44
2017.02.25 | 19:51
2017.02.25 | 19:53
2017.02.17 | 19:55
2017.02.17 | 01:09