Неправителствена организация: Отмъщението и отчаянието тласкат младите към джихадистите

  • 04 май 2016 15:57

  • 2139
  • 0
Неправителствена организация: Отмъщението и отчаянието тласкат младите към джихадистите
© Getty Images/Guliver

Икономическите проблеми, търсенето на смисъл и желанието за отмъщение са основните фактори, които карат младите сирийци да се присъединяват към джихадистки групи, предаде Франс прес.

Докладът на "Интернешънъл алърт", неправителствена организация, която помага на гражданите по света да намират ненасилствени решения на конфликти, се базира на разговори с 311 сирийци и техни близки в Сирия, Ливан и Турция, две страни, в които има много сирийски бежанци. Според проучването младежите на възраст 12 до 14 години е най-вероятно да се присъединят към джихадистки групи като "Ислямска държава" или "Фронта ан Нусра", сирийския клон на Ал Кайда. Но те не са привлечени от ултраконсервативната идеология, а "от нуждата да печелят пари, за да се издържат, да намерят смисъл на живота си, да си върнат достойнството и вярата в моралното задължение да защитават или отмъщават". Младежите казват, че присъединяването към въоръжените групи им е дало "истинска цел в живота, чест и самоуважение", подчертава се в доклада.

След като са били вербувани от джихадистки групи, непълнолетните са се интегрирали в социална група с други на тяхната възраст, заменяща училището.

В Сирия има над 2 милиона деца, които са напуснали училище. "Ислямска държава" и Фронта "Ан Нусра" се възползват от това, за да популяризират собствената си образователна система", се казва в изследването. Програмата за вербуване на "Ислямска държава", наречена "младежите на халифата", включва часове по религия и военна тактика. "Училищата" са силно сегрегирани и се възползват от религиозните различия.

Неправителствената организация призовава страните, приемащи млади имигранти, да ги интегрират в учебни програми, които включват програма за психологическа помощ и за лечение на получилите психически травми. Организацията предлага освен това младите да получават алтернативни източници за печелене на средства и възможности да участват в несвързан с насилие активизъм.
"Ако нямах този занаят, щях да съм на фронта с калашник", признава сириец, който работи в Ливан като педагог, пише БТА.

Последвайте канала на

Константин Тодоров
2139 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини