-
15 юли 2015 09:34
- 2039
- 1
Шесторката" укроти иранския атом - дванайсетгодишните преговори приключиха с успех, пише "Независимая газета" по повод споразумението за ядрената програма на Техеран, постигнато вчера с великите сили.
Атомните проучвания на Ислямската република строго ще се контролират; отвън ще бъдат следени и парите от продажби на петрол и газ, които ще потекат към иранската хазна. Експерти смятат, че от икономическа гледна точка сделката е безспорна победа на иранската дипломация въпреки скептицизма в местните консервативни среди, посочва вестникът. "Постигнатата договореност не променя стратегията на Иран в ядрената сфера", предупреждава руският енергиен експерт Антон Хлопков.
Техеран прие преговори с "шесторката", защото санкциите бяха разрушителни за иранската икономика, коментира ориенталистката Нина Мамедова. По думите й, спадът в цените на петрола също е направил Иран по-сговорчив и готов за отстъпки, по-специално в сферата на оръжейното ембарго, макар и будещи недоволство сред консерваторите.
Иранският пазар е твърде примамлив за чуждестранни инвестиции - те бяха съществен фактор за развитието на иранската икономика и сега ще може да се върнат в Иран. Някои се опитаха да се противопоставят на санкционния режим - по-специално китайски фирми, но много от тях същевременно работеха със САЩ и предпочитаха да не рискуват. Иран има множество енергийни проекти и с Централна Азия, други засягат Пакистан, Индия и Турция - сега те може да тръгнат доста по-бързо напред с участието на световни, включително руски компании, прогнозира изданието.
Колкото до плачевното състояние на иранския горивно-енергиен комплекс, според Мамедова повечето слухове в този дух са преувеличени. Техеран е готов самостоятелно да произвежда близо 3,5 милиона барела на ден. Страната със сигурност има нужда от инвестиции, но самият Запад има интерес стремително да ги увеличи, включително заради стратегията, целяща да намали зависимостта си от руските горива. Иран вече може да стане конкурент на Русия в доставките на нефт и газ за световния пазар, а една техническа модернизация, съчетана с приток на инвестиции, би му дала шанс да заеме още по-значими позиции, добавя специалистката.
"Комерсант" също отбелязва успеха на "безпрецедентно продължителния и напрегнат дипломатически маратон". Западните участници в преговорите твърдят, че сега "за Иран са затворени всички пътища към ядреното оръжие", изтъква всекидневникът. Вчера руският министър на външните работи Сергей Лавров напомни, че именно предложената от Русия "концепция за поетапност и взаимност" даде възможност преди три години преговорите да излязат от задънената улица. Сега Москва разчита на дивиденти от бъдещото вдигане на антииранските санкции - смята по-специално да засили сътрудничеството с Техеран в атомната сфера. Споразумението се посрещна категорично негативно само от републиканци в САЩ и от израелски министри, заявили, че Техеран фактически получава "лиценз за убийство", добавя "Комерсант".
Вдигането на санкциите срещу Иран, което се очаква да стане от 2016 г. нататък, ще върне на световния пазар важен икономически играч, заявява "Взгляд". Русия дори по време на санкциите използваше примерно бартерни сделки, за да не загърби сътрудничеството с Иран, припомня електронният вестник. Според него сделката означава за Москва засилване на търговските и на икономическите връзки.
Предстоят преговори - Русия проявява интерес към покупки на риба, скариди, пилешко, пуешко и пъдпъдъче месо от Иран. Техеран също иска да купува повече руски храни, по-специално фуражно зърно, смески, царевица, ечемик и жито. Вдигането на санкциите ще увеличи и обема на взаимните покупки, заплащани с рубли - за целта Иран може би ще започне да купува рубли срещу евро и долари още през 2016 г., очаква министерството на икономическото развитие в Москва.
За Москва обаче е тревожна перспективата, че пред Иран ще се отворят много врати, не само в Русия. Първо, Техеран спокойно ще излезе на европейския пазар на петрол и газ, където Москва отдавна е заела позиции с дял от близо 30 на сто. Второ, Иран ще получи шанс да търгува със Запада, а и достъп до челни чуждестранни технологии и финансови активи, подчертава изданието.
"Има голяма опасност, че Вашингтон, активно лобирал за споразумението, е решил да въздейства върху близкоизточния регион и да засили влиянието си чрез техеранската военна и политическа машина", заявява финансистката Тамара Касянова. Според нея, САЩ - "световен пазител на правния ред", се стремят "да минат в категорията управител", допълва "Взгляд".
Последвайте канала на
Свързани новини
Германия ще успокоява Израел за иранската сделка
14 юли 201515:36
ЕС се отвори за иранските течни горива
14 юли 201512:46
Израелският премиер си направи акаунт в Туитър на фарси
14 юли 201511:48
Израел: Иран получи разрешително да убива
14 юли 201511:12
Има иранска сделка във Виена (обновена)
14 юли 201510:03
Обама продължи с още една година американските санкции срещу Иран
12 март 201507:38
ЕК даде рамо на фермерите
30 юли 201514:02
Френски фермери посипаха път с оборски тор
27 юли 201509:43
ЕК дава още пари на фермерите заради руските санкции
24 юли 201514:35
Ахмед Ахмедов "скъса" мрежата на Хебър
България се натресе на тим с куп играчи от Висшата лига за влизане в дивизия "В" на Лигата на нациите
Жребият в Лигата на нациите определи: ще има повторение на последните два изцяло европейски финала на световни първенства
България не успя да преодолее Черна гора, следва челен сблъсък в Ботевград
Станислав Генчев: Бяха тежки дни!
Илиан Илиев: Ирландците не бяха моят най-предпочитан противник
Коментари 1
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Борисов би 6 часа път, за да почерпи на банкет в Дулово: говори за Шенген и се самопромотира като евентуален премиер
22 ноември 202419:17
Божидар Божанов (ДБ): С ПП имаме различни оценки на рисковете
22 ноември 202421:26
Калин Стоянов: Определени хора могат да бъдат определени като политически лицемери - това лъсна
22 ноември 202421:31
Тошко Йорданов: Кандидатурата на Силви Кирилов е спасителен пояс не само за българското общество, но и за парламентаризма
22 ноември 202421:47
Елена Поптодорова не вярва нещо да се обърка по пътя ни към Шенген
22 ноември 202420:25
Водещите новини! От март 2025 г. България ще влезе в Шенген? Кремъл: Изстрелването на хиперзвукова ракета е предупреждение към Запада (и още…)
22 ноември 202419:08
Путин разпореди серийно производство на ракетите „Орешник“
22 ноември 202419:38
Зеленски: Светът трябва да даде сериозен отговор на Путин
22 ноември 202422:50
Директорът на ЦЕРН д-р Фабиола Джаноти: Без науката - не можем да спасим света
22 ноември 202422:05
2015.07.31 | 22:19