-
09 юни 2015 09:23
- 1401
- 1
Независимо че имат разногласия по евентуалното засилване на антируските санкции, САЩ и Европа са готови да продължат политиката от последните месеци - стабилен умерен натиск върху Москва. Това бе основният резултат от срещата на върха на Г-7 в Бавария, пише "РБК дейли" в статия за двудневния форум, приключил вчера.
Заключителното комюнике според вестника е в унисон с досегашните изявления на държавните лидери от Г-7 - "в него има заплахи към Кремъл, но има и помирителен тон". Фактически става дума антируските секторни санкции да продължат най-малко до края на 2015 г., когато е планирано да бъдат окончателно изпълнени Минските споразумения, посочва изданието.
"Седморката" повтаря формула, затвърдена напоследък в западния политически дискурс. Първо, действието на ограниченията към Русия се обвързва с изпълнение на Минските договорености и зачитане на териториалната цялост на Украйна от Москва. Второ, предвиждат се допълнителни ограничения, зависещи от по-нататъшните действия на Русия. Трети компонент на формулата е възможност за вдигане на санкциите, ако Москва изпълни ангажиментите, поети в Минск през февруари, напомня "РБК дейли".
Отсъствието на руския лидер Владимир ПутинВладимир Путин - руски политик. Роден на 7 октомври 1952 г. в Ленинград, сега Санкт-Петербург. През 1975 не бе пречка той да стане задочно главното действащо лице на срещата в Бавария - за пръв път след разпадането на Съветския съюз лидерите на водещите западни държави положиха усилия главно да разработят план за противопоставяне на Москва, констатира "Комерсант". Без Русия бившата Г-8, днес вече Г-7, минава в ново качество: от обединение, решаващо проблеми на глобалната икономика и развитието, тя се превръща в институция, бранеща идеологията и ценностите на западния свят, пише всекидневникът.
Осъждането и пасивното неприемане на политиката на Москва от Запада е минало според "Комерсант" "в качествено нов стадий - този на активно противодействие". Натискът върху Русия за пръв път бе съпроводен с разяснение за идеологията на новото разграничаване: "Г-7 е група демократични страни, споделящи общи ценности. И ние решително се стремим да разпространяваме тези ценности из цял свят", цитира вестникът прессекретаря на Белия дом Джош Ърнест.
"Седморката" така и не се превърна в общност на ценностите. Това е само красив лозунг. В основата на този формат стоят далеч по-банални интереси - да сме заедно, за да бъдем по-силни, да сме главните", коментира шефът на външнополитическата комисия в руския сенат Константин Косачов. "С натиска върху Москва "седморката" се опитва да накара руските власти и обществото да "прегреят" и по този начин да промени курса на Кремъл", но фактически постига обратния резултат - "още по-силно сплотяване на елита и обществото около фигурата на руския президент", заявява Фьодор Шелов-Коведяев, бивш зам.-министър на външните работи на Русия.
"Лидерите на Франция, Италия и Япония говориха за ползата от връзките с Русия, но това не попречи на участниците във форума на Г-7 да приемат заключителното изявление под диктовката на президента на САЩ Барак Обама Барак Обама - политик и 44-и президент на САЩ. Роден е на 4 август 1961 г. в Хавай. Той е първият. "Седморката" смята да продължи антируската кампания и готви нови "съществени санкции", пише изданието "Взгляд". Г-7 вече не обединява лидерите на глобалното икономическо развитие, а се е превърнала в клуб на западните съюзници", казва руският политолог Михаил Ремизов.
Още като Г-8 - с участието и на Русия, обединението не бе клуб на водещите икономически държави, немислим по принцип без Индия, Китай и други страни. Нито пък клуб на държави съмишленички, защото Русия явно бе твърде не на място сред тях. Сега Г-7 е просто клуб, обединяващ съюзници на САЩ - западни държави, обяснява анализаторът. Дори след уреждане на украинската криза "седморката" най-вероятно ще си остане "седморка" - клуб на западни съмишленици. И общата - все по-сложна международна обстановка ще тласка Запада към повече единство, както бе и през 70-те, при появата на "седморката", прогнозира пред "Независимая газета" наблюдателят Дмитрий Суслов. А Русия ще се сближава с незападни страни - в рамките на БРИКС, ако говорим за глобални форуми, и в рамките на Шанхайската организация за сътрудничество, ако става дума за регионални срещи, добавя московският експерт.
Последвайте канала на
Свързани новини
Нидерландия разби Унгария, срещата бе прекъсната за четвърт час
Илиан Илиев: Не беше красиво, но трите точки бяха важни
Безкомпромисна Германия унижи Босна и си гарантира първото място
Нефтохимик се справи с Дея и спечели дербито на Бургас
Жалко! България надигра Англия, но допусна обрат и загуби
Изиграха се осем мача от Втора лига
Коментари 1
ДобавиДобави коментар
Свързани галерии
Водещи новини
Ген. Атанасов към Борисов: Ако сте мъж и сте държавник, да седнем на една маса и да развържем всички възли
16 ноември 202420:18
"ДПС-Ново начало" избра ново ръководство на партията
16 ноември 202417:56
Джевдет Чакъров: Лица, справедливо описани от президента като наглост на стероиди, се опитват да подменят истината
16 ноември 202418:42
Васил Пандов разкри ще има ли лидерска среща между ПП-ДБ и ГЕРБ-СДС
16 ноември 202418:11
Зафиров: Санитарният кордон беше демонстриран с крясъци и обиди от първия ред
16 ноември 202417:41
Политологът Даниел Смилов: ГЕРБ нямат сериозно намерение да съставят редовно правителство
16 ноември 202417:07
Антон Кутев: Ако има президентска партия, тя ще бъде обявена от него, не от Делян Пеевски
16 ноември 202416:18
Проф. Пламен Панайотов: Решението на "сглобката" за конституционни промени е ялово и не доведе до нищо добро
16 ноември 202418:27
Министър Мундров: Софтуерът на машините за гласуване трябва да бъде на държавата
16 ноември 202419:02
2015.06.23 | 04:35