-
18 февруари 2015 21:05
- 1901
- 2
Изменението на климата на планетата вече влияе върху разпространението на опасни инфекциозни болести. В близко бъдеще смъртоносната екзотика все по-често ще влиза в контакт с хората.
В статия, публикувана в Philosophical Transactions of the Royal Society B, зоолозите Даниел Брукс и Ерик Хоберг предупреждават за надигащата се заплаха от епидемии, свързани с измененията на климата на Земята, пише "МегаВселена".
Според учените, глобалното затопляне ще измести зоните на обитание на различни видове, в резултат на което хората, селскостопанските култури и домашните животни ще влязат в контакт с нови патогени. В резултат следва да очакваме множество огнища на опасни заболявания, подобни на сегашната епидемия от ебола в Африка.
„Това няма да бъде един „щам Андромеда“, който ще унищожи човечеството – разказва Брукс. – Ще бъдат много локални огнища, които ще доведат до повишено натоварване на медицинските служби и гибелта на хиляди хора.“
Брукс и Хоберг нееднократно лично са наблюдавали епидемиологичните резултати от глобалното затопляне по време на своята работа за американското земеделско министерство. Основно учените изучавали паразити в тропиците и арктичните региони.
Всеки от изследователите наблюдавал появата в регионите на нови видове, които по-рано не са живели там, както и оттеглянето на постоянните обитатели на региона от домовете им. За последните 30 години в приполярните области и тропиците контактът с различни екосистеми е довел до нахлуването на паразити и други патогенни организми в новата среда на обитание.
Поради изтребването на капуцините от хората в някои региони на Коста Рика техните паразити са преминали върху други маймуни. Също в последните години някои видове белодробни нематоди от едрия рогат добитък са се преселили на север – в канадска Арктика. Това са изключително показателни примери, тъй като паразитите обикновено толкова дълго съществуват съвместно със своите гостоприемници, че се приспособяват към тях и трудно „привикват“ към нови видове.
Споменатите паразити са живели на едно място повече от 100 години и само случайна мутация би могла да доведе до тяхното разпространение. Глобалното затопляне е ускорило този процес и дори „тясно специализираните“ болестотворни микроорганизми бързо се приспособяват към нови гостоприемници.
Учените смятат това за сериозен проблем, тъй като много видове, включително и човекът, нямат съпротива срещу непознати патогени. В резултат могат да възникнат локални огнища на нови заболявания с високо ниво леталност. Ако отичаме паниката, която може да възникне при това, то подобни епидемии представляват сериозен проблем.
За съжаление е невъзможно да се реши този проблем кардинално, тъй като глобалното затопляне продължава да набира обороти. Единствен изход остава търсенето на възможни патогени и непрекъснат контрол на „епидемиологичната ситуация в различните екосистеми. Освен това службите за бързо реагиране трябва да се готвят за извънредни ситуации, свързани с пламване на неизвестни болести.
Последвайте канала на
Свързани новини
Стабилен Лудогорец отмъкна точка от Лацио на "Олимпико"
Ман Юнайтед с труден успех след два пълни обрата в първия домакински мач на Аморим
Челси остана на върха след нови голове на Нкунку и Мудрик в шоу на двама вратари
Десподов отново влезе в ролята на герой за ПАОК
Силна българска вечер и още зрелищни мачове в Лига Европа
Много голове и интересни резултати в Лига на конференциите
Коментари 2
Добави2015.02.19 | 11:05
Добави коментар
Водещи новини
За осми път депутатите ще се опитат да изберат председател на парламента
29 ноември 202406:47
Служебният премиер Главчев ще посети граничния пункт „Дунав мост“ при Русе
29 ноември 202406:53
Камион изгоря и блокира магистралите "Тракия" и "Марица"
29 ноември 202406:12
Украйна получава 22 млрд. долара от приходите от замразени руски активи през 2025 г.
29 ноември 202406:32
Руски дрон подпали лечебно заведение в Киев
29 ноември 202406:28
Митинги в Грузия след решението на правителството да замрази преговорите за присъединяване към ЕС
29 ноември 202406:38
Австралия окончателно забрани достъпа до социалните мрежи за деца под 16-годишна възраст
29 ноември 202406:43
12-годишно момиче откри 3500-годишен египетски амулет в Израел
29 ноември 202406:24
Какво ще бъде времето днес?
29 ноември 202406:04
2015.02.19 | 11:05