-
14 ноември 2013 12:22
- 1877
- 0
Те са най-задлъжнелите в света, имат дълги и мрачни зими, живеят по-кратко от някои в Средиземноморието и въпреки това датчаните от дълго време, както показват проучване след проучване, са най-щастливите на Земята, коментира АФП.
Защо? Имигрантите в Дания се колебаят между възхищението от датския егалитаризъм и критиките към тези хора, които прекалено лесно остават доволни. "Можете да достигнете висок политически пост или да станете директор дори ако сте обикновен човек", казва Жозефин Хоуг, филипинка, пристигнала преди 40 години в скандинавската страна. Дания започна да се очертава като най-щастливата европейска страна в проучване на Европейския съюз през 1973 година. Още същата година тя се оказва на първо място в Годишния доклад за щастието на ООН, въпреки че трудно излиза от най-тежката си икономическа криза след Втората световна война и макар лявото правителство да налага строги бюджетни икономии.
Значителни преимущества
"Едно от нещата, които правят датчаните щастливи, е сигурността, която царува в обществото", твърди Мейк Викинг, директор на много сериозния институт за изследване на щастието, датски изследователски център. "Ако загубим работата си, получаваме помощи, ако се разболеем, можем да отидем в болницата и т.н.", добавя той. Именно в Дания се плащат най-много данъци в света, но данъкоплатците са свързани с щедра социална система, като субсидираните детегледачки или помощите за безработица, които им гарантират 80 на сто от предишната им заплата в продължение на 2 години, ако загубят работата си. Високото ниво на доверие, което цари между хората, отразяващо доверието, с което се ползват политическите ръководители и ниското равнище на корупцията също обяснява датското щастие, според Викинг.
В страната има голям брой клубове и асоциации, в които може просто да се включи всеки, без да се разглежда принадлежност към определена социална прослойка. В шах клуб директор на предприятие може да играе срещу касиерка, без никой да се учудва. Може да се прочетат и други обяснения за това щастие в историята на страната. Дания беше голяма европейска политическа сила от 13-и до 17-и век. Но днес малката й територия и ограниченото й влияние "са резултат от 400 години принудителен отказ от територии, капитулации и загубени битки", както обяснява официалният сайт на страната (denmark.dk). "Те не са спечелили нищо през последните два века, само са губили, и са си създали манталитет да ценят това, което им е останало", обяснява Майкъл Бут, автор на книгата "Почти перфектните хора".
Много свободно време
Датчаните имат талант и в отказа да признаят притеснителните истини, според Бут. "Те имат най-високото ниво на частен дълг в света, но умеят да повтарят: "Всичко върви много добре, госпожо маркизо". Малко неща ги смущават. Датчаните умеят "да прощават на обществените личности техните отклонения. Какъвто беше случаят с премиера Андерс Фог Расмусен
Андер Фог Расмусен - датски политик, генерален секретар на НАТО. Роден на 26 януари 1953 г. във, който ги въвлече в две тежки войни в Афганистан и Ирак. Той съсипа икономиката им и въпреки това не се чува дума срещу него", обяснява Бут. Впрочем, те имат много свободно време, защото седмичната продължителност на работата е средно само 33 часа според Фондация Рокуул, датски изследователски център.
Като имигрант от Великобритания Бут в началото е мразел данъците, климата и "неудобството, изпитвано от всички, които имат амбиции и успяват". Но откакто е станал баща, той не се вижда да живее никъде другаде. Дания "е без съмнение най-добрата страна, в която да имаш деца. Тук всичко е направено за семейството", заключва той.
Последвайте канала на
Свързани новини
Очаквайте на живо: Кубрат Пулев в "Гостът на Sportal.bg"
Макс Верстапен отново покори Формула 1, Ръсел с доминанта победа във Вегас
ЦСКА - София и Лудогорец в лют двубой, планина от точки ги дели
Здрав сблъсък в Бистрица между ЦСКА 1948 и Черно море
Светослав Дяков си спомни за победата над Лацио: Това бе един от най-трудните моменти за мен във футбола
Левски се завърна на победния път срещу Локомотив (София)
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Балабанов разкри ще подкрепи ли ИТН ген. Атанасов за шеф на НС
24 ноември 202409:27
Илхан Кючюк: Длъжни сме да научим уроците си от миналото
24 ноември 202409:50
Получим ли "Да" за "Шенген" - от 1 януари пътуваме за Гърция без проверки, премахват всички бариери
24 ноември 202410:08
Тежка катастрофа задръсти АМ "Марица"
24 ноември 202408:55
Тежката катастрофа на „Тракия“: Говори лекарят, оказал първа помощ на ранените
24 ноември 202409:16
Пожар в цех за пелети в Старозагорско
24 ноември 202409:43
Като превенция срещу автокрадците: Какви защити трябва да има колата ни?
24 ноември 202409:11
Ангела Меркел не мисли, че е отговорна за войната на Путин в Украйна
24 ноември 202409:38
Земетресение удари Вранча
24 ноември 202409:34