-
03 април 2013 19:14
- 1579
- 0
Общото събрание на ООН прие първия в историята Международен договор за търговията с конвенционални оръжия - от пистолети до танкове и бронетранспортьори.
Договорът, одобрен от 154 държави, въвежда общи стандарти в търговията с такива оръжия. Той беше приветстван от правозащитници, но критикуван от големи износители на оръжия, предаде БНТ.
70 млрд. долара - на толкова годишно възлиза оръжейният пазар в света. Зад тази сума освен въоръжаването на държавни армии обаче стои и поддържането на повече от 50 активни и тлеещи въоръжени конфликти. Всяка година те отнемат няколко хиляди десетки жертви, повечето от тях обикновени хора.
Според правозащитници, именно в тяхна защита е приетият от ООН международен договор.
"Договорът е важен за човечеството. Докато няма международен контрол върху сделките с обикновено оръжие и боеприпаси, цивилните хора и общности ще продължават да страдат", заяви Катлийн Лоуанд, Международен комитет на Червения кръст.
Договорът задължава страните износители на оръжия да обмислят добре дали дадена оръжейна сделка няма да доведе до жертви сред жени и деца. И забранява износа на оръжия, ако има достоверна информация, че те биха били използвани за геноцид, престъпления срещу човечеството, нападения срещу граждански обекти и цивилни.
Документът беше приет, след като миналата седмица беше блокиран на международна конференция от Сирия, Иран и Северна Корея. И днес те гласуваха "против", а сред 23-те държави въздържали се са основни износители на оръжия като Русия и Китай и големи купувачи като Индия. Русия, която е втори оръжеен износител след Съединените щати, протестира, че договорът не забранява износа за неупълномощени недържавни субекти - имайки предвид сирийските бунтовници.
"Някои клаузи предизвикват съмнения и въпроси. До последния момент текстът търпеше значителни промени, които внимателно трябва да бъдат обмислени", коментира Виталий Чуркин, посланик на Русия в ООН.
През юни договорът ще бъде открит за ратификация. И докато не бъде ратифициран от поне 50 страни, съдбата му ще бъде под въпрос. Очаква се процесът да отнеме около две години.
Последвайте канала на
Свързани новини
Ясни са всички потенциални съперници на България на баража
Късна дузпа лиши експериментална Германия от успех в Унгария
ЦСКА напред в "Чалъндж къп" след драматичен "златен" гейм
Резултати от последния кръг в Лигата на нациите
Босът на Ботев (Пловдив) с първи коментар след новината за забраната му да влиза в България
Добра и лоша новина за националите преди мачовете с Черна гора
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Илияна Йотова: Надяваме се на стабилно правителство, но не на всяка цена и на всички компромиси
19 ноември 202422:09
Томислав Дончев: Срещите ни с ПП-ДБ трябва да бъдат за формиране на управляващо мнозинство, а не церемония по екзорсизъм
19 ноември 202418:47
Тодор Тагарев: Владимир Путин отново се опитва да всее страхове
19 ноември 202422:00
Интересът на България във войната: суверенна Украйна, ЕС и НАТО да запазят единството си като основни гаранти за съществуващия световен мир
19 ноември 202419:01
Водещите новини! Осъдиха Костадинов за език на омраза във Фейсбук. Украйна за първи път извърши атака срещу руска територия с ATACMS (и още…)
19 ноември 202419:14
11-годишното дете е починало в софийското училище "Захарий Круша"
19 ноември 202421:06
Белият дом: САЩ няма да променят позицията си относно използване на ядрени оръжия, след като Русия свали прага за употреба
19 ноември 202419:25
Изкуственият интелект вече говори на български: хора от цял свят искат да дойдат в България, за да се занимават с най-високите технологии
19 ноември 202418:05
Рядка риба изплува на плаж в Калифорния - вещае цунами и земетресения
19 ноември 202420:07