ЕК отправя призив за нулева търпимост към гениталното осакатяване на жени

  • 06 март 2013 18:00

  • 3132
  • 1
ЕК отправя призив за нулева търпимост към гениталното осакатяване на жени
©

В навечерието на Международния ден на жената 8 март заместник-председателят на Европейската комисия Вивиан Рединг и комисар Сесилия Малмстрьом се присъединиха днес към активистите за правата на човека с цел да призоват към нулева търпимост към гениталното осакатяване на жени.

Комисията организира кръгла маса на високо равнище, за да бъде обсъдено как Европейският съюз може да помогне на държавите членки да премахнат тази практика, за която се смята, че е засегнала няколкостотин хиляди жени в ЕС, се казва в прессъобщение на ЕК, предаде БТА.

Към членовете на Комисията се присъединиха членове на Европейския парламент и водещи активисти в света, борещи се срещу гениталното осакатяване на жени, сред които Уарис Дирие, Хади Коита и Шантал Компаоре, първата дама на Буркина Фасо.

Успоредно с това днес Комисията започна обществена консултация за събиране на мнения за най-добрия подход за разработване на мерки на равнището на ЕС за борба с гениталното осакатяване на жени. Консултацията ще продължи до 30 май 2013 г.

Комисията обяви също така, че ще предостави 3,7 млн. евро за подпомагане на дейностите на държавите членки за повишаване на осведомеността за насилието срещу жени, както и още 11,4 млн. евро за неправителствени и други организации, работещи с жертвите на такова насилие.

"Днес Европейската комисия обединява силите си с някои изключително вдъхновяващи жени, за да отправи призив за нулева търпимост към гениталното осакатяване на жени. Това е една изключително увреждаща практика, с която се нарушават човешките права на жените и момичетата. ЕС ще се бори за прекратяване на гениталното осакатяване на жени - не само на Международния ден на жената, но през всички 365 дни в годината!", каза зам.-председателката на ЕК Вивиан Рединг, комисар на ЕС по въпросите на правосъдието.

"Призовавам всички, които са запознати с проблема, да споделят вижданията си за това как най-добре да се борим срещу гениталното осакатяване на жени."

"Гениталното осакатяване на жените е тежко нарушение на правата на човека. Рискът от подлагане на такава практика би трябвало да бъде достатъчно основание за предоставяне на убежище или хуманитарна защита. В законодателството ни в областта на убежището обръщаме особено внимание на жените и момичетата, търсещи убежище поради заплаха от физическо осакатяване. Жените и момичетата, които са изложени на риск от генитално осакатяване, или родителите, които се боят от преследване поради отказа им да подложат детето си на тази практика, следва да получават подходяща защита в Европа", каза Сесилия Малмстрьом, комисар на ЕС по въпросите на вътрешните работи.

Днешната кръгла маса на високо равнище във връзка с тази практика съвпада с публикуването на нов доклад за гениталното осакатяване на жените в ЕС, изготвен от Европейския институт за равенство между половете по молба на комисар Рединг. В доклада се заключава, че гениталното осакатяване на жените е глобално, транснационално явление. Макар да липсват солидни доказателства за извършване на такова осакатяване в ЕС, хиляди жени и момичета, живеещи в Съюза, са били подложени на тази практика преди да дойдат в него или по време на пътуване извън ЕС.

Според доклада в поне 13 държави от ЕС има жертви или потенциални жертви: Австрия, Белгия, Дания, Германия, Испания, Финландия, Франция, Ирландия, Италия, Нидерландия, Португалия, Швеция и Обединеното кралство. В доклада обаче се подчертава и необходимостта от събиране на точни данни като база за справяне с проблема.

Според доклада за окончателното премахване на гениталното осакатяване на жени ще са нужни редица действия, насочени към събиране на данни, превенция, защита на момичетата, изложени на риск, преследване по наказателен ред на извършителите и предоставяне на услуги на жертвите.

Жертвите могат да се ползват от защитата, предоставяна по реда на Директивата на ЕС за правата на жертвите на престъпления, приета на 4 октомври 2012 г., в която тази практика се квалифицира изрично като форма на насилие, основано на полова принадлежност (IP/12/1066).

При все това, въпреки че всички държави членки на ЕС и Хърватия разполагат с правна уредба за преследване по наказателен ред на
извършителите на генитално осакатяване, на основание на общи или специални наказателноправни разпоредби, такива преследвания са
изключително редки. Това се дължи на трудностите при разкриване на тези деяния и събиране на достатъчно доказателства, на нежелание да се съобщи за престъплението и най-вече на липсата на познания за гениталното осакатяване на жени.

По тази причина Европейският институт за равенство между половете е публикувал и доклад, в който са посочени добри практики на девет държави членки в борбата с тази дейност. В него се дават примери за успешни политики и проекти, сред които:

- Проект в Нидерландия за предотвратяване на гениталното осакатяване на жени чрез обединяване усилията на специалистите в областта на здравеопазването, полицията, училищата, услугите за защита на децата и мигрантските организации;

- Френска организация, която се явява като "граждански ищец" по наказателни дела с цел повдигане на обвинения за генитално осакатяване на жени;

- Специализирано здравно обслужване в Обединеното кралство с 15 клиники, които отговарят на специфичните нужди на жените, пострадали от генитално осакатяване.

Съгласно определението на Световната здравна организация гениталното осакатяване на жени обхваща всички процедури, включващи частично или пълно отстраняване на женските външни полови органи или други увреждания на гениталните органи на жените по немедицински причини. Това осакатяване се извършва по културни, религиозни и/или социални съображения спрямо малки момичета в ранна детска възраст и до 15-годишна възраст. То представлява форма на малтретиране на деца, както и насилие над жени и момичета и има тежки краткосрочни и дългосрочни физически и психологически последици.

В страните от ЕС, в които живеят жени, станали жертви на такова осакатяване, или момичета и жени, изложени на риск от него, гениталното осакатяване на жените се извършва предимно по време на престой в страната на произход и много рядко на територията на ЕС.

На 21 септември 2010 г. Комисията прие Стратегия за равенство между жените и мъжете 2010-2015 г., в която се определят редица приоритети за равенство между половете, включително премахване на насилието, основаващо се на полова принадлежност. В Стратегията специално се посочва гениталното осакатяване на жените. На 6 февруари 2013 г., обявен за Международен ден за борба с гениталното осакатяване на жени, Европейската комисия отново потвърди категоричния си ангажимент за премахване на тази извънредно опасна практика (MEMO/13/67).

Последвайте канала на

3132 1

Свързани новини

Коментари 1

Добави коментар
D

2013.03.16 | 18:29

1
Глупости.Така цяла спинозна Африка ще се натресе в Европа. А от опасност за гениталното осакатяване на младежи ще се наложи да приемат и всички фесове.

Добави коментар

Водещи новини