Новите въздушни удари в щата Тигре отдалечават перспективата за мирни преговори в Етиопия

  • 15 септември 2022 21:27

  • 49042
  • 0
Новите въздушни удари в щата Тигре отдалечават перспективата за мирни преговори в Етиопия
© gettyimages
Слушай новината Слушай новината

Десет души бяха убити при два въздушни удара в столицата на бунтовния северен етиопски щат Тигре вчера. Атаките бяха извършени броени дни след като регионалните власти, доминирани от Фронта за освобождение на тигрейския народ (ФОТН), отвориха вратата за мирни преговори с федералното правителство, съобщи БТА.

ФОТН обвини за въздушните удари именно централната власт в Адис Абеба. Също вчера федералното правителство увери, че остава ангажирано с провеждането на мирни преговори под егидата на Африканския съюз (АС).

Нападенията бяха извършени вчера рано сутринта в жилищен район на Мекеле от дронове. 10 души са били убити, а 14 - ранени, съобщиха лекари.

Етиопските и еритрейските войски влязоха в сблъсъци с тигрейските сили на север

Ден по-рано бяха нанесени въздушни удар и по университета на Мекеле. Регионалните власти съобщиха за ранени хора и нанесени щети на сгради.

АФП прави уговорката, че не може да потвърди тези информации по независим път, тъй като достъпът до Тигре е силно ограничен след избухването на конфликта през ноември 2020 г., а комуникационните връзки в щата са много лоши.

В неделя регионалните власти изразиха готовност да седнат на масата за преговори под егидата на АС - вариант, който дотогава изключваха, аргументирайки се с близките връзки между специалния пратеник на панафриканската организация - бившия президент на Нигерия Олусегун Обасанджо, и етиопския премиер Абий Ахмед - заклет враг на ФОТН. Те също така дадоха да се разбере, че са склонни на "незабавно и взаимно приемливо прекратяване на огъня" - декларация, която бе последвана от международни призиви към страните в конфликта да използват тази възможност.

След вчерашните нападения говорител на регионалните власти в Тигре обвини федералното правителство, че "продължава да се противопоставя на всякакво мирно решение чрез демонстрации на сила и въздушни атаки".

Централната власт в Адис Абеба, която не отговори на обвиненията, винаги е уверявала, че взима на прицел в северния щат само военни обекти, и твърди, че ФОТН прави инсценировки. Снощи федералното правителство обяви, че остава ангажирано с мирния процес под егидата на АС и изрази надежда "Европейският съюз да подкрепи усилията за слагане на край на конфликта по мирен път".

Брюксел приветства декларираното желание за преговори, но изрази безпокойство по повод въздушните удари през последните дни, които заплашват "много крехката надежда за мир".

Американската медия "Политико" свързва активизирането на ЕС с факта, че Русия, която през последните години развива връзките си в Африка, е подала ръка на федералното етиопско правителство. Руският министър на външните работи Сергей Лавров посети през юли Адис Абеба, където обеща военнотехническа помощ и обвини западните сили, че запазват колониалното си мислене в региона. Няколко дипломати от по-големи държави от ЕС заявиха, че нарастващото присъствие на Русия в Етиопия прави по-трудно за съюза да поддържа строгите си стандарти в своето отношение към правителството на Абий Ахмед. Редица страни, включително Италия, Германия, Франция и Нидерландия, настояват да бъдат отпуснати повече средства на Адис Абеба.

Възобновяването на военните действия в Северна Етиопия на 24 август сложи край на петмесечно прекратяване на огъня - нещо, за което всеки от двата лагера обвинява другия.

Сражения се водят в южната, западната и северната част на граничещия с Еритрея бунтовен етиопски щат. Властите в Тигре обвиниха съседната страна, която е исторически враг на ФОТН и се замеси още в първата фаза от конфликта, че е започнала от своя територия съвместна офанзива заедно с етиопската армия.

Възобновяването на военните действия доведе до пълно спиране на доставките на хуманитарна помощ както в Тигре, така и в съседните щати Амхара и Афар, чието население според ООН страда от глад. Равносметката на конфликта, който избухна преди близо две години, не е ясна. Броят на убитите обаче вероятно възлиза на десетки хиляди. Над два милиона души в Тигре, както и в Амхара и Афар, по данни на ООН са били принудени да напуснат домовете си, а стотици хиляди живеят при условия, близки до глад. Правозащитни организации обвиняват и двете страни в конфликта в издевателства над цивилни.

Военните действия избухнаха през ноември 2020 г., когато етиопският премиер Абий Ахмед, удостоен предишната година с Нобеловата награда за мир за заслугите си за помиряването с Еритрея, прати армията в Тигре, за да свали регионалното правителство, като обвини силите на ФОТН, че са атакували военни бази. Бунтовниците първоначално отстъпиха, но миналата година постепенно си върнаха по-голямата част от територията на щата. В своята офанзива ФОТН навлезе в Амхара и Афар и в един момент дори се появиха опасения, че може да настъпят към Адис Абеба, на стотици километри на юг. В крайна сметка обаче федералните сили спряха устрема на бунтовниците и конфликтът до голяма степен изпадна в патова ситуация.

 

Последвайте канала на

Мая Йорданова
49042 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини