-
02 декември 2024 14:24
- 560
- 0
Козите могат да предскажат земетресения, а кучетата предчувстват изригвания на вулкани. Това откриха в свое мащабно изследване учени от Германия, които говорят пред британския в. „Гаридън“, предава бТВ.
Проектът, ръководен от професор Мартин Викелски от Института за поведение на животните „Макс Планк“, включва хиляди животни – кози, кучета и други бозайници, както и птици и насекоми.
Животните носят малки предаватели, които проследяват движенията им. Събраните данни се анализират от специален сателит, който ще бъде изстрелян в космоса през следващата година.
„Целта ни е да създадем глобална мрежа за наблюдение, която да разкрие как животните реагират на природни явления като земетресения и изригвания на вулкани. Надяваме се също да получим по-добро разбиране за миграцията, разпространението на болести и влиянието на климатичната криза“, обяснява Викелски.
Проектът вече дава резултати. Те се анализират вместо от сателита, от наземни сензори и GPS устройства. Екипът провежда тестове в Сицилия около вулкана Етна.
„Открихме, че козите реагират силно преди големи вулканични изригвания. Те стават нервни и отказват да се преместят на обичайните си пасища. Те знаят предварително какво ще се случи. Не разбираме напълно как го правят, но фактите са налице“, казва Викелски.
Подобни наблюдения са направени и в планините Абруцо край Рим, където селскостопански животни предсказват седем от осемте големи земетресения в региона през последните 12 години.
Идеята за използване на животни за предсказване на бедствия не е нова. Още през 373 г. пр.н.е. гръцкият историк Тукидид описва как плъхове и кучета напускат град Хелис преди голямо земетресение. Подобни случаи са документирани и в Китай през 1975 г.
Според Викелски животните вероятно реагират на йони, освободени от скалите при напрежение между тектонски плочи. „Това е само хипотеза, но поведението им е достатъчно убедително, за да заслужи допълнително проучване“, казва той.
Сензорите вече доказват стойността си и при наблюдението на здравето на животните.
Например, с помощта на електронни марки е установено как африканската чума по свинете се разпространява сред дивите и домашните свине. Това може да помогне за ранното ограничаване на огнищата.
„Това променя правилата за мониторинг на болестите по дивите животни“, казва Кевин Морел от института „Макс Планк“.
Проектът „Икар“ отваря нови хоризонти в разбирането на поведението на животните и взаимодействието им с околната среда. С времето технологията обещава не само да ни предпазва от природни бедствия, но и да ни помогне да разберем по-добре света на дивата природа и промените в климата.
Последвайте канала на
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
БСП с призив до всички партии в НС без ДПС-НН за намиране на консенсус в парламента
02 декември 202417:35
Румяна Бъчварова: Трябва да има кабинет с третия мандат, с участието и на първите две партии
02 декември 202417:43
Кънчо Стойчев: В този парламент никой не иска да управлява, вървим към нови избори
02 декември 202417:38
Социологът Мира Радева: Ако Атанасов бъде избран за председател на НС, ще стане и служебен премиер
02 декември 202416:35
Д-р Николай Михайлов: Ако ПП се откажат от санитарния кордон - ще загубят всичко
02 декември 202417:58
Намериха мъртъв мъж в завода за боклук край София
02 декември 202417:03
Диана Русинова: Разглезени сме, очакваме непрекъснато да има снегорини на пътя
02 декември 202416:08
Доналд Тръмп започва икономическа война срещу държавите от БРИКС, ако създадат своя валута
02 декември 202417:22
Москва обвини Запада, че иска прекратяване на огъня в Украйна, за да спечели време да превъоръжи Киев
02 декември 202416:45