-
13 септември 2012 17:40
- 2497
- 0
Учени от Университета в западна Австралия (UWA) откриха, че земни микроби са изиграли ключова роля при оформянето на рядко срещани образувания на Земята - сфери от железен оксид, за които до момента се е смятало че имат единствено неорганичен произход.
Откритието може да помогне на марсохода Curiosity в търсенето на първите доказуеми следи от извънземен живот в подобни скали на Марс, пише inews.bg.
Аналози на тези образувания, известни сред учените с поетичното име "боровинки", са били открити за пръв път на Червената планета от роувъра Opportunity. Тогава те предоставиха на учените едно от първите доказателства за наличието на течна вода на повърхността на Марс в далечното минало.
Земните "боровинки" пък са били са открити във формиралият се през юрския период пясъчник Навахо, разположен на територията на днешния американски щат Юта. Там размерите на откритите топки железен оксид варират от тези на малки топчета за игра до оръдейни гюллета. Установено е било, че структурата им включва твърда черупка от железен оксид, която обгръща по-мека пясъчна вътрешност.
Досегашните теории твърдяха, че тези странни образувания са били формирани единствено под влиянието на неорганични химични реакции. Сега обаче учените от UWA открили доказателство, че ролята на микроорганизмите е от ключово значение за създаването на "боровинките" на Земята. Откритието поставя на масата възможността, че освен вода в течно състояние марсианските техните марсиански аналози крият следи от живот в далечното минало на планетата.
Сега ръкавицата е хвърлена към експертите от НАСА, които управляват кацналия на 6 август марсоход Curiosity. В продължение на над две земни години натъпканата с най-модерни апарати машина ще изследва почвата и скалите в марсианския кратер "Гейл". Мястото на кацане бе избрано заради своя геологичен потенциал да разкрие пред учените следи от течна вода и микробиологичен живот.
Сега учените се надяват Curiosity да успее да открие още от марсианските "боровинки". Ако успее, роувърът ще може да ги проучи щателно благодарение на апаратите си за определяне на минералния състав и органичните материали в почвата и скалите. Така ще се приближим с още една стъпка към отговора на въпроса "Сами ли сме във Вселената?"
Последвайте канала на
Свързани новини
Йънг Бойс се включва в битката за Сангаре
Георги Иванов направи равносметка за 2024 година
Искренов: Генчев изглежда направи сам избора си! Нещата в Левски се оправят, дано ЦСКА направи хубав стадион
ЦСКА - София обяви лагер в Турция, "червените" уредиха контрола с участник в ШЛ
Фантастичен Алберт Попов влезе в Топ 10 на слалома в Алта Бадия
Равностоен сблъсък в Белград
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Наталия Киселова: В момента е много трудно да кажем кои са на власт и кои са в опозиция
23 декември 202419:48
ДДС за ресторантьорите скача с 11% в полунощ на Нова година: значи ли това и по-високи цени за клиентите на заведенията?
23 декември 202417:48
Майката на изчезналия Ники: Отвлечен е, кучето му е прекалено чисто, за да е било в гората
23 декември 202418:59
Проф. Тодор Кантарджиев: Полово предаваните инфекции в 90% са причина за безплодие в семействата у нас
23 декември 202418:55
Кардиологът проф. Георгиев с призив: Махнете солта от масата си
23 декември 202417:54
Водещите новини! Съдия: Без ясен отговор за „Осемте джуджета“ не е приемливо Сарафов да бъде избран. Рюте вижда опасност за сигурността на НАТО
23 декември 202418:59
Германия даде на Украйна ракетни установки и системи за ПВО
23 декември 202419:15
Първата част от украинския легион, сформиран в Полша, замина за Украйна
23 декември 202419:29
Мат Гейц е плащал десетки хиляди долари за наркотици и секс, включително и на 17-годишна
23 декември 202418:47