-
08 юли 2024 13:56
- 2379
- 0
Гренландската акула е хищник, който обитава дълбоките води на Северния Атлантик, край бреговете на Гренландия и Исландия, и може да живее до 500 години.
Досега в научните среди се смяташе, че ниските температури са основен фактор за дълголетието ѝ, но проведено наскоро проучване установи, че причината тази акула да живее толкова дълго е в особения ѝ метаболизъм. Според авторите на изследването констатираното откритие създава предпоставки и ние, хората, да живеем по-дълго и да се радваме на по-добро здраве.
Изследователи от Университета в Манчестър обясниха по време на Годишната конференция на Обществото по експериментална биология, че мускулната метаболитна активност на Гренландската акула е важен фактор за здравето на техните древни сърца – нещо, което може да се окаже и актив за човечеството по отношение на дългия живот.
Изследвахме Гренландска акула и по-точно нейното сърце, което може да ни позволи да разберем по-добре собствената ни сърдечно-съдова система. Както знаем, проблемите със сърцето стават все по-чести и по-сериозни с напредването на възрастта, разясни Елън Кемплисън, един от авторите на изследването.
За да проучат метаболизма на акулите, изследователите анализираха метаболитната активност на ензимите, открити в проби от мускулна тъкан от гренландски акули. Пробите идват от животни на различна възраст и които са живели във води с различна температура. Повечето видове показват вариации в метаболизма си с напредване на възрастта.
„Искаме да определим дали гренландските акули също показват този традиционен признак на стареене, или техният метаболизъм остава непроменен с течение на времето“, коментира Кемплисън, цитиран от El Confidencial.
Резултатите от анализите обаче не показват значителни разлики в мускулната метаболитна активност между различните възрасти. Това означава, че метаболизмът им не изглежда да се забавя с времето и може да играе ключова роля за дълголетието на този тип акула.
Това е много различно от онова, което се случва с повечето животни, които са склонни да показват известна вариация в своята метаболитна ензимна активност с напредване на възрастта. Резултатите подкрепят нашата хипотеза, че гренландската акула не показва същите традиционни признаци на стареене като другите животни, допълни още изследователят.
Последвайте канала на
Свързани новини
България се натресе на тим с куп играчи от Висшата лига за влизане в дивизия "В" на Лигата на нациите
Жребият в Лигата на нациите определи: ще има повторение на последните два изцяло европейски финала на световни първенства
България с тежко изпитание в Подгорица
11-те на Пирин и Добруджа
Набелязаният от ЦСКА - София африканец не иска в България
„Моят отбор“: САЛАХаресайте си капитан от Ливърпул
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Депутатите отново не се разбраха за председател на НС, свикаха председателски съвет
22 ноември 202413:41
Борисов: Всички искате да ни натресете цялата отговорност, но без да участваме – тая игра не ми харесва!
22 ноември 202411:57
Президентът Радев не смята, че се задава конституционна криза, пожела успех на депутатите
22 ноември 202413:13
Министър Илков: Имаме възможността да се поздравим с голямата крачка, която направихме за Шенген
22 ноември 202413:38
Европрокуратурата погна 4 наши общини за измама при финансиране на реставрация на църква
22 ноември 202411:30
Водещите новини! Решаващ разговор за България в Шенген! Ден пореден от сагата „Избор на председател на НС“ (и още…)
22 ноември 202413:17
Млад български баскетболист загина в катастрофа
22 ноември 202412:36
Cape Town Etc: Ружа Игнатова е жива и живее в Кейптаун
22 ноември 202413:22
Максим Генчев: Случаят с Димо Алексиев е капан! Напили са го, после са го натопили
22 ноември 202411:53