-
08 юли 2024 13:56
- 2379
- 0
Гренландската акула е хищник, който обитава дълбоките води на Северния Атлантик, край бреговете на Гренландия и Исландия, и може да живее до 500 години.
Досега в научните среди се смяташе, че ниските температури са основен фактор за дълголетието ѝ, но проведено наскоро проучване установи, че причината тази акула да живее толкова дълго е в особения ѝ метаболизъм. Според авторите на изследването констатираното откритие създава предпоставки и ние, хората, да живеем по-дълго и да се радваме на по-добро здраве.
Изследователи от Университета в Манчестър обясниха по време на Годишната конференция на Обществото по експериментална биология, че мускулната метаболитна активност на Гренландската акула е важен фактор за здравето на техните древни сърца – нещо, което може да се окаже и актив за човечеството по отношение на дългия живот.
Изследвахме Гренландска акула и по-точно нейното сърце, което може да ни позволи да разберем по-добре собствената ни сърдечно-съдова система. Както знаем, проблемите със сърцето стават все по-чести и по-сериозни с напредването на възрастта, разясни Елън Кемплисън, един от авторите на изследването.
За да проучат метаболизма на акулите, изследователите анализираха метаболитната активност на ензимите, открити в проби от мускулна тъкан от гренландски акули. Пробите идват от животни на различна възраст и които са живели във води с различна температура. Повечето видове показват вариации в метаболизма си с напредване на възрастта.
„Искаме да определим дали гренландските акули също показват този традиционен признак на стареене, или техният метаболизъм остава непроменен с течение на времето“, коментира Кемплисън, цитиран от El Confidencial.
Резултатите от анализите обаче не показват значителни разлики в мускулната метаболитна активност между различните възрасти. Това означава, че метаболизмът им не изглежда да се забавя с времето и може да играе ключова роля за дълголетието на този тип акула.
Това е много различно от онова, което се случва с повечето животни, които са склонни да показват известна вариация в своята метаболитна ензимна активност с напредване на възрастта. Резултатите подкрепят нашата хипотеза, че гренландската акула не показва същите традиционни признаци на стареене като другите животни, допълни още изследователят.
Последвайте канала на
Свързани новини
Набелязаният от ЦСКА - София африканец не иска в България
Официално: Ман Сити обяви новия договор на Гуардиола
ЦСКА - София се раздели със защитник
България в група с 4 отбора по пътя към Мондиал 2026, задачата пред "лъвовете" става още по-трудна
Партизан се съживи точно срещу Звезда, Милър-Макинтайър с 9 асистенции
Един от най-тежките моменти на Цунами бил при Мъри Стоилов, капитанът на Левски каза как “сините” ще излязат от кризата
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Решаващ разговор за България в Шенген!
22 ноември 202406:20
Пети опит: Ще изберат ли депутатите председател на НС?
22 ноември 202406:13
Започва визитата на Румен Радев в Сингапур
22 ноември 202406:26
Байдън осъди заповедта на МНС за арест на Нетаняху
22 ноември 202406:56
Ким Чен Ун обвини САЩ, че нагнетяват напрежение и предупреди за риск от ядрена война
22 ноември 202406:40
Русия твърди, че е превзела село Далне в Източна Украйна
22 ноември 202407:04
Илон Мъск критикува планираната за деца забрана на социалните мрежи в Австралия
22 ноември 202407:01
Коронацията на крал Чарлз Трети е струвала 72 милиона британски лири
22 ноември 202406:57
Бурни ветрове в цялата страна и днес
22 ноември 202406:03