Некропол от древна Аполония откриха в Созопол

  • 29 август 2012 21:13

  • 2776
  • 0
Некропол от древна Аполония откриха в Созопол
©

Некропол от древна Аполония разкриват археолозите в Созопол. Това съобщи директорът на Историческия музей в Созопол Димитър Недев, който и в момента работи на обекта, предаде "Фокус".

По думите му - погребението е открито в северния дял на притвора на трикорабната базилика, под нивата и на двете църкви. „Ситуацията е: две църкви, една от VІ – VІІ век, с ранен период на изграждане, друга - от Х век, съществувала до ХVІІ в. В очертанията на северния дял на притвора, в първичната пясъчна коса, сме открили началото на нивото на древна Аполония и то в съвсем ранния период. От вчера имаме разкрити два гроба и един елинистически, от ІІІ век. Открито е погребение на девойка, само с един съд за благовония, която е била бременна, най-вероятно - починала по време на бременността, обясни той.

„Днес откриваме погребение на малко дете, може би на възраст до 3 години (антропологически се води от нула до 5 години), но допускаме, че е на около три, тъй като крачетата са много малки (около 10 см). Погребението е извършено в амфора от остров Самос, която се датира в началото на третата четвърт на VІ век преди Христа. Това е същата тази хронологическа граница, която бяхме определили при съда с еротичните сцени; малко по-рано от този период. Съдовете са алабастрони, произтичат от Коринт (това е ранната фаза на къснокоринтския стил) и се датират в границите между 560 и 540 година”, обясни археологът Димитър Недев.

След 1974 г. професор Михаил Лазаров (един от известните изследователи на античния период на Аполония, на Месамврия, и на Одесос), който е бил уредник на созополския музей, за първи път имаме удоволствието да намерим гроб от архаичния период. Този гроб като дата предхожда този производствен комплекс от три металургични пещи и пещ за производство на керамика, датирани между 470 и 450 година, за които вестниците вече писаха, каза Димитър Недев.

Находката бе открита в присъствието на откривателя на мощите на Свети Йоан Кръстител проф. Казимир Попконстантинов и много се надяваме – това да повлече крак и в тази църква да намерим нещо подобно, но, засега, това е само мокър сън, каза археологът Димитър Недев.

Много съм щастлив и радостен, че присъствам на това откритие. В 40-годишната ми практика, за първи път ми се случва това, това и за Созопол е изключително приятна вест и изненада, тъй като открехва една от най-ранните страници на древна Аполония и на Созопол, каза проф. Казимир Попконстантинов, археолог и преподавател във Великотърновския музей „Свети Свети Кирил и Методий”, предаде "Фокус".

За мен това е великолепен шанс и удоволствие да присъствам на това откритие каза проф. Казимир Попконстантинов.

Последвайте канала на

Борислава Борисова
2776 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини