-
28 август 2012 14:33
- 1731
- 2
Някои пристигат като пътници, други са донесени за забавление или печалба. А има и такива, които са толкова малки, че никой не ги забелязва докато не стане прекалено късно. И всички те се превръщат в кошмар. Убиват или завладяват местният хабитат, крадат домовете им или ги заразяват с патогени.
Това всъщност е историята на видовете, разпространени от човека в нови местообитания, които са се размножавали неконтролирано, измествайки местните обитатели и превръщащи се в напаст.
Инвазивните видове имат такова огромно влияние по света, че са обявени за третия най-голям източник на заплаха за животинските обитатели на Земята, разказва БТВ. Още преди години е установено пагубното им въздействие. Старо изследване сочи, че те носят близо 1,12 билиона евро вреди годишно, което е близо 5 % от глобалния брутен продукт.
Ето някои от най-известните бионашественици:
Плъх (Rattus rattus): Родом от Индия, черният плъх или както още е познат „корабен ” или „ домашен плъх”, се е разпространил практически навсякъде. Най-често това е ставало чрез корабите, превозващи различни стоки от Индия към Европа.
Плъховете, които са се измъквали от плаващите канута, са унищожавали различни видове островни птици, докато полинезийците се разпространявали из Тихия океан. Растения и различни малки бозайници също ставали техни жертви.
Европейски див заек (Oryctolagus cuniculus): Пренесен е от европейците в Австралия, Нова Зеландия и Южна Африка и почти навсякъде другаде под формата на храна. Сега е напаст, причиняваща милиарди долари загуби по зърнените култури и различни местни растения.
Азиатски тигров комар (Aedes albopictus): С цвят на черно-бяло райе, той е преносител на западнонилската треска, остро заразната денга, енцефалит и изключително тежкото заболяване, смесица от трите, наречено „чикунгуня”. Комарът представлява сериозна заплаха за САЩ и тревожи населението на средиземноморските европейски държави. Както в Америка, така и в Европа комарът е дошъл чрез пратки от стари автомобилни гуми. Те навярно са съдържали джобове с влага, която са спомогнали комарите да преживеят пътя от Азия.
Бирмански питон (Python molurus): За първи път бирманският питон е открит извън местообитанието си през 1979 година в блатата на Флорида. Навярно е бил изоставен от собственика си. Но само за 21 години питонът става основен вид в региона, заради липсата на естествен враг. Змията яде местни птици, малки сърни, американски рис и други дребни и средни по размери животни. Сегашната популация на питона достига стотици хиляди единици, като този месец е заловен над 5 метров питон с 87 яйца.
Тръстикова крастава жаба (Bufo marinus): Северноамериканската крастава жаба е пренесена в Австралия през 1930 година като се е смятало, че ще премахне огромната популация на бръмбари по това време. А вместо това сама се превърнала в напаст. Жабата тежи малко над килограм, но има отровна кожа, която може да убие хищници като змия или сладководни крокодили. Днес краставите жаби в Австралия са близо 200 милиона.
Последвайте канала на
Свързани новини
Ахмед Ахмедов "скъса" мрежата на Хебър
България се натресе на тим с куп играчи от Висшата лига за влизане в дивизия "В" на Лигата на нациите
Жребият в Лигата на нациите определи: ще има повторение на последните два изцяло европейски финала на световни първенства
Черногорците натиснаха и се откъснаха
Станислав Генчев: Бяха тежки дни!
Илиан Илиев: Ирландците не бяха моят най-предпочитан противник
Коментари 2
Добави2012.08.29 | 01:14
Добави коментар
Водещи новини
Борисов би 6 часа път, за да почерпи на банкет в Дулово: говори за Шенген и се самопромотира като евентуален премиер
22 ноември 202419:17
Надежда Йорданова е ядосана заради "оставката" на Даниел Чипев от БНТ: Това е огромен проблем
22 ноември 202417:57
Павела Митова от ИТН: Силви Кирилов е уролог, явно бърка в здравето на големите мъже в политиката ни
22 ноември 202417:39
Росен Плевнелиев: България затъва, единственото ни спасение е еврозоната
22 ноември 202418:49
Елена Поптодорова не вярва нещо да се обърка по пътя ни към Шенген
22 ноември 202420:25
Водещите новини! От март 2025 г. България ще влезе в Шенген? Кремъл: Изстрелването на хиперзвукова ракета е предупреждение към Запада (и още…)
22 ноември 202419:08
Москва има готовност отново да изстреля хиперзвукова ракета
22 ноември 202418:12
Мъск уволни 80% от служителите на X
22 ноември 202417:16
На 23 ноември празнуват три любими български имена
22 ноември 202418:03
2012.08.29 | 15:31