Корейци обявиха откритието на века във физиката

  • 17 август 2023 14:26

  • 22522
  • 3
Корейци обявиха откритието на века във физиката
© Pixabay
Слушай новината Слушай новината

Южнокорейският учен Ен Ван Квон и двама негови колеги качиха на сървъра за препринти arXiv.org статия, която започва с: “За първи път в света успяхме да получим свръхпроводник при стайна температура (-127 градуса), работещ при нормално налягане.”

Ако това се окаже вярно, във физиката се е случило главното събитие на века: открит е материал, който има нулево електрическо съпротивление в нормални условия, при които дори може да се живее. Благодарение на подобно откритие човечеството го очаква бурен прогрес в енергетиката, транспорта, медицината и други отрасли.

Ефектът на свръхпроводимостта е известен още от 1911 г. малко след откриването на течния хелий (1908 г.). Нидерландският учен Хайке Камерлинг-Онес от университета в Лайден, докато изследва зависимостта на проводимостта на живака от температурата, открива, че при по-малко от 4,15 градуса по Келвин (около минус 269 по Целзий) съпротивлението пада до нула. Последвалите му опити доказват, че при ниски температури в състояние на свръхпроводимост изпада не само живакът, но и други проводници.

Български ученик изуми Масачузетския технологичен институт

Свръхпроводимостта е микроскопично проявление на квантовите ефекти. Как и защо се появява, все още няма изчерпателен отговор. Съществуващата теория обяснява само поведението на проводниците при ниска температура, сравнима с тази от експериментите с живака. Но отдавна съществуват материали, като някои съединения на медта, губещи съпротивление при условия, които не може да се обяснят. Такива свръхпроводници се наричат високотемпературни и тяхното поведение от гледна точка на съпротивлението на тока така и не може напълно да се обясни, пише "24 часа".

Разбира се, от битова гледна точка е трудно да се нарече висока температура от минус 196 по Целзий, но тя се счита за условната граница между ниско- и високотемпературната свръхпроводимост. Самото съществуване на тези материали и отсъствието на теоретическите ограничения на възможното им подобряване, дава надеждата, че ще бъдат създадени още по-високотемпературни свръхпроводници - такива, които ще запазват свойствата си, без да има нужда от охлаждане, при стайна температура и дори при по-висока.

Нобеловият лауреат Виталий Гинзбург включи търсенето на свръхпроводимост при стайна температура в списъка на най-важните проблеми за физиката през XXI век. На второ място след управляемия термоядрен синтез. Заради това някои наричат това Светия Граал на физиката.

На първо място, ако бъде открита такава свръхпроводимост, печели енергетиката. В момента

Последвайте канала на

Теодора Павлова
22522 3

Свързани новини

Коментари 3

Добави коментар
Сашо

2023.08.18 | 12:41

2
Нищо не разбрах! Минус 127 градуса стайна температура ли е?
Гошо

2023.08.20 | 03:55

3
Не съвсем. На тази температура, руснаците си обличат потник.

2023.08.17 | 20:48

1
LK99, трябва да работи при +127 градуса по Целзий. Но май не работи хич.

Добави коментар

Водещи новини