Човек има по-голяма нужда да бъде разбран, отколкото обичан

  • 09 май 2023 14:14

  • 1455
  • 0
Човек има по-голяма нужда да бъде разбран, отколкото обичан
© Pixabay
Слушай новината Слушай новината

Забелязали ли сте колко добре се чувствате, когато чуете от събеседника си думи като: „Разбирам те напълно.“ или „Толкова добре го каза.“? Удовлетворението се дължи на факта, че сте се почувствали разбрани.

Според психолозите хората имат огромна необходимост да усещат, че техните мисли и чувства са разбрани, в противен случай се отчуждават, а самотата, безпокойството и раздразнението им нарастват. Желанието ни да бъдем приети, оценени, одобрени, харесвани и обичани са напълно нормални човешки потребности.

Но то показва също, че ако се чувстваме неразбрани – за това кои сме, какво правим, защо го правим – всичко друго се обезсмисля. Без това усещане – че другите ни разбират, познават и приемат, ние оставаме сами – и понякога ни е мъчително трудно да се справим с това. Чувството на празнота и отчаяние може да ни направи изключително уязвими – до степен, в която дори да решим, че не искаме да живеем повече.

Прегръщайте се често, прегръдката лекува

Изолацията може да доведе до чувство на срам от собственото ни съществуване, до потискащо усещане за отчуждение от останалия свят, а това може да върви ръка за ръка с мисли за самоубийство и дори реални действия в тази посока. Нека разгледаме 7 причини, поради които усещането, че другите ви разбират, е от решаващо значение за постигането на трайно чувство за сигурност и благополучие:

Чувствате се свързани с другите

Когато се чувствате неразбрани от хората в обкръжението си, връзката между вас се прекъсва (в някои случаи временно, в други – завинаги). Оставате сами с разболяващото усещане, че никой не ви разбира, а следователно – не ви приема, харесва и обича.

Вашата идентичност е потвърдена

Усещането, че сте разбрани, ви дава увереността, че това, в което вярвате, е основателно и оправдано. Заедно с това расте и увереността в собствената ви личност и мироглед. Вашето съществуване е потвърдено. Хората са социални същества, което обяснява нуждата им да бъдат приети и „потвърдени”, за да се чувстват „реални“ и значими. В книгата си „Необходимостта да бъдем разбрани“ Майкъл Шрайнер отбелязва: „Несъзнателният страх, който сякаш е неизменен фон на живота ни, е, че ако не бъдем разбрани, ще е все едно не сме съществували.“…

Вашата принадлежност е потвърдена

Усещането, че сте разбрани е невидимата нишка, която ви свързва с останалите и ви позволява да се чувствате равноправна част от живота им. От друга страна, усещането, че сте сами и откъснати емоционално от хората около вас, може да бъде изключително болезнено и да нанесе вреди на психическото ви здраве.

Време за веселие и радост, за вътрешно освобождение

Вие сте приети

Усещането, че си разбран, е в много отношения равносилно на чувството за социално признание или „одобрение“. Дори и невербално, физическите или лицевите реакции на друг човек към нещо, което сте споделили, могат да бъдат успокояващи. Различните действия на съпричастност (стига те да са точни) също представляват признание, разбиране и подкрепа. Колкото и интровертен да е даден човек, той има нужда да се чувства приет.

Усещате повече удовлетворение във взаимоотношенията си

Чувството, че сте разбрани, ви подтиква да се свържете по-пълноценно с другите, да покажете готовност за повече близост и споделени емоции.

Много по-защитени сте от депресия

Депресията е тясно свързана с чувството на отчуждение и изолация. Според психолози чувството, че сме разбрани, е една от най-добрите защити от това мъчително, агонизиращо състояние, което представлява депресията. Изследване от 2014 г. доказва (с помощта на функционален магнитен резонанс), че „усещането за разбиране активира нервни области в мозъка, отговарящи за наградата и социалната връзка”. Заключението на учените, провели тестовете, е, че усещането за разбиране подсилва у хората убеждението, че са приети, уважавани и утвърдени, и засилва чувството за социална свързаност.

Източник: psychology.framar.bg

Последвайте канала на

Теодора Павлова
1455 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини