-
15 септември 2020 12:13
- 606
- 0
Мозъкът на космонавтите, пребиваващи на Международната космическа станция /МКС/, се променя така, че да може те да се адаптират към условията в космоса, установиха руски учени, цитирани от ТАСС.
Агенцията се позовава на проучване, ръководено от Елена Томиловская, водещ научен сътрудник в Института по медико-биологични проблеми към Руската академия на науките.
От 2013 година Роскосмос съвместно с Европейската космическа агенция провежда експерименти по изучаване на мозъка на космонавтите. От получените изследвания на 11 руски космонавти става видно, че по време на пребиваването им на МКС е намаляло съдържанието на сивото им вещество в мозъка, като в същото време се е увеличил обемът на бялото вещество и на гръбначно-мозъчната им течност.
При проведените изследвания, осъществени преди полета, на деветия ден от пребиваването им на МКС и след половин година в орбита, при космонавтите се наблюдава увеличение на обема на бялото вещество в някои определени зони на мозъка. "Беше установено увеличение на бялото вещество в областите, свързани с контрола на движенията, поддържането на равновесие и с възприятието на положението на тялото. Това се налага от факта, че мозъкът трябва да се приспособи и да си изработи нови стратегии в космическите условия на безтегловност. Необходим е друг двигателен контрол, тъй като в орбита механиката на движенията е съвсем различна и тя наподобява по-скоро плуване", пояснява Томиловская.
Наблюдавано е и намаляване на сивото вещество в определени зони на мозъка на космонавтите. Но процесът не се оказал невродегенеративен и необратим. Между шест и седем месеца след завръщането им на Земята, обитателите на МКС възвръщат първоначалния обем на сивото си вещество. Това говори за факта, че в космически условия не се наблюдава ускорено отмиране на нервни клетки. "Става дума по-скоро за уплътняване на сивото вещество вследствие на увеличения обем на гръбначно-мозъчната течност", отбелязва Томиловская.
Мозъчните промени не се отразяват функционално на космонавтите, чиито когнитивнни функции не намаляват в космически условия. В орбита те могат да понесат големи когнитивни натоварвания при осъществяването на най-различни експерименти, установи проучването, предава БТА.
Последвайте канала на
Свързани новини
Два отменени гола в добавеното време донесоха радост на Крумовград срещу Славия
България със силна втора четвърт
Кириякос Георгиу разказа за премеждията си в Спартак (Варна)
Салах: Разочарован съм, по-скоро съм вън от Ливърпул, отколкото вътре
Щутгарт и Торино с интерес към Петко Христов
Областна администрация София-град и Столична община подписаха договора за прехвърляне на собствеността на "Герена"
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
ПП-ДБ: Борисов за премиер е неприемливо, няма да участваме в търговия за постове
25 ноември 202417:19
Кузман Илиев: Радев е добър политик, бих работил и с Пеевски, и с Борисов, и с Петков
25 ноември 202417:47
Димитър Ганев: Ако ПП-ДБ и ГЕРБ направят истиски разговор за кабинет, той няма да бъде пред медиите
25 ноември 202417:41
Ваня Григорова: За да няма сива икономика, трябва да премахнем тавана на осигурителния доход
25 ноември 202417:55
От прокуратурата искат постоянен арест за трима от биячите в мола
25 ноември 202418:09
Шофьор на тролей е със счупени нос и ръка след побой от пътник в София
25 ноември 202418:11
Очаква се скок в цената на водата
25 ноември 202417:07
Водещите новини! Бабикян: Борисов води разговора с Пеевски, а не с ПП-ДБ. Войната в Украйна доведе до нова ескалация между Запада и Москва (и още…)
25 ноември 202419:18
Институтът за изследване на войната: Успехи на руската армия показват, че не може да се говори за патова ситуация във войната
25 ноември 202417:19