-
10 април 2020 06:40
- 730
- 0
Останете си вкъщи! Призовават медици, държавници, актьори, певци, активисти, медии. И много хора останаха у дома. Работят от вкъщи. Сбъдната мечта? Или неочаквано изпитание? И в двата случая е нова ситуация, която неизбежно налага реорганизиране на ежедневието, пренареждане на приоритетите и усвояване на нови умения.
И ако работата от вкъщи или т.нар. home office е добре познат механизъм в някои компании и дори стил на живот за свободните професии, то за много хора е предизвикателство, с което трябва да се справят в спешен порядък. Как този преход може да е по-лек, какви са удобствата и трудностите, как да се подобри организацията на времето и работната продуктивност?
Отговор на тези въпроси дават двама "дигитални номади", които са избрали да работят дистанционно и повече от три години не са стъпвали в офис. Евелина Миленова е маркетинг консултант, а Севгин Мустафов е изпълнителен директор на софтуерна компания.
Предизвикателство в наша полза
"Има хора, които харесват да са сами, и за тях тази ситуация е благословия. Има и други, за които това е абсолютен ад. Важно е да приемем ситуацията такава каквато е и ако виждаме работата от вкъщи като предизвикателство, нека да разбираме, че това е в наша полза", казва Евелина Миленова. По думите й хората трябва да осъзнаят какво щастие е, че могат да работят от вкъщи, защото има професии, при които това не е възможно и води до финансови проблеми.
"Работата от вкъщи дава възможност на служителите, на които това им харесва, да докажат, че могат да са продуктивни дори извън офиса. Това би могло да е мотивация да организираш себе си по такъв начин, че да докажеш на твоя работодател, че си еднакво добър работник, независимо дали си в офиса, или вкъщи", посочва предимствата Миленова. Според нея дистанционната работа спестява разходи за работодателите. В един по-дългосрочен план сегашната ситуация е и възможност за работодателите да осъзнаят, че идеята на това някой да работи за теб не е да му плащаш за времето, в което е в офиса, а за работата, която реално върши, отбелязва тя.
В сегашните условия работата от вкъщи е по-трудна, защото не може да разнообразяваш с работа от кафене или от парк, например, казва Севгин Мустафов. Той препоръчва на хората да видят извънредното положение като възможност да изградят едно-две нови умения, които ще са им полезни във всяка една дейност и след падането на карантината - например да тренират да са фокусирани и дисциплинирани.
Азбука на работата от вкъщи. Самодисциплина и фокус
Без самодисциплина човек не може да работи ефективно и продуктивно от вкъщи, подчертава Миленова. "Когато хората работят в офис, има външно наложена дисциплина, т.е. задължително трябва да се приведеш в определен вид, трябва да отидеш до работното си място, там спазваш определени правила и граници. Не може да си легнеш на дивана. Вкъщи никой не те вижда, не те контролира, няма външно наложени ограничения и в този момент рискуваш да се отпуснеш твърде много", обяснява тя. Ето защо самодисциплината става изключително важна - не външните ограничения, а ти сам да си наложиш граници, които ти помагат и са добри за теб.
Това не са ограничения в смисъл "лишавам се от нещо", а по-скоро "поставям си рамки, които ми позволяват да правя по-добре нещата, които искам", уточнява тя.
Самодисциплината по думите й не се тренира от днес за утре, а е процес, който изисква време. Започваш с малки стъпки, създаваш си програма - ставам в толкова часа, закусвам, тренирам, работя, почивам си, т.е. да имаш ред в ежедневието, който да следваш. Ако човек изгуби този ред, става трудно, смята Миленова.
Тя дава пример със своя опит - всеки ден съставя списък с неща, които иска да направи за себе си преди да започне работа. "Когато имаш външни изисквания към теб и ги спазваш, това означава, че имаш организацията да отговаряш на външен авторитет. Ако не успяваш да поемаш отговорност към себе си, то ти не приемаш себе си като авторитет, което в крайна сметка опира до уважението и любовта към себе си. Точно заради това за мен беше много важно да изградя дейности, които извършвам всяка сутрин, само и единствено за мен - неща, които са ми приятни. Защото, ако аз се чувствам добре, то и работя
по-добре", обяснява тя.
План, ритуали и награди
Съставянето на план за деня и седмицата са друг инструмент за по-добра работна ефективност, смятат и двамата. Да разпишеш дейностите, които ще извършваш, задачите, които си поставяш. Добре е да започнеш с малки, постижими цели, за да имаш стимул да продължиш, съветва Миленова. Не очаквайте още от началото да бъдете перфектни и да успеете да спазите всичко, по-скоро осъзнайте, че това е процес, при който започвате отнякъде и с времето се подобрявате, обяснява тя и препоръчва постепенно да си поставяме малко
по-трудни задачи, за да можем да надграждаме.
Добре е да си създаваш ритуали и да изградиш навици, които са полезни за теб, препоръчва Мустафов. Според него всеки може да пробва различни неща, за да открие кое работи най-добре за него. Хубаво е да се наблюдаваш, да се познаваш и да правиш това, което стимулира продуктивността ти, смята той. Изграждането на ритуали помага да не се разсейваш. Например, подреждаш си бюрото по удобен за теб начин, взимаш си тефтерче, вода или каквото ти е нужно, за да се чувстваш комфортно и когато свикнеш с това, вече другите неща не отнемат от вниманието ти, съветва той.
Стимулиращо е и да си даваш награди, посочва той и дава пример със своя режим - работи фокусирано 25 минути, после си дава почивка, и отново - 25 минути работа, после почивка. Може да си измислиш и други поощрения, нещо, което ще е приятно за теб след периода на работа.
Изкушението на пижамата
Да работиш по пижама може да е удобно, но не е в полза на продуктивността, заради усещането за почивка, което дава, смятат и двамата. Моят бивш шеф дори се облича официално всяка сутрин, независимо че е вкъщи, защото това му помага да се настрои на работна вълна, разказва Миленова.
Когато отиваш в офиса, нагласата ти е да работиш, а вкъщи настройката е друга -да си почиваш. Ето защо и двамата препоръчват да се обособи едно място у дома, което да наречем "работно", за да е по-лесно да настроим мисленето си. Не е добре да се работи от спалнята, защото обикновено човек свързва мястото с релакс и се оказва трудно да се фокусира. "Важно е да се опиташ да спазваш обикновения график, който имаш и в офиса. Да не го изменяш много, за да не се отпускаш", допълва Миленова.
Физическа активност и дишане
Движението е абсолютно задължително, особено сега, когато сме ограничени да се разхождаме навън, подчертава Миленова. Физическата активност подобрява тонуса, грижи се за имунната ни система, поддържа здравето ни и ни прави по-фокусирани, подчертава тя. Един работохолик, когато работи от вкъщи може да не стане с часове дори да яде, казва тя.
Ето защо според нея е добре да отделим нарочно време всеки ден за тренировка по наш избор - упражнения, йога, пилатес, аеробика или каквото е приятно за нас.
Има и много голям психологически товар в сегашната извънредна ситуация - не само трябва да стоим вкъщи, но и не излизаме често навън, не общуваме както преди, слушаме негативни новини, отбелязва Миленова. Ето защо тя силно препоръчва хората да отделят по 15 минути на ден, в които да се фокусират върху дишането си - просто човек да спре, да седне в удобна позиция, със затворени очи и да насочи цялото си внимание върху дишането - вдишвам, издишвам, вдишвам, издишвам, вдишвам, издишвам. Това просто упражнение оказва позитивно влияние върху успокояването, подобряването на тонуса и концентрацията, убедена е тя.
Последвайте канала на
Свързани новини
Почина емблематичният журналист Петър Василев - Петела
ЦСКА - София ще забави раздялата си с ненужен футболист
Агентът на Рашфорд пристигна в Италия за преговори с Милан
Дидие Дешан потвърди новината: Човек трябва да може да каже "стоп"
Тим от елита на Турция е отправил оферта за Виктор Попов
Ван Дайк по-скоро ще остане в Ливърпул
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
ГЕРБ: Продължават преговорите с БСП и ИТН, с ДБ - само ако приемат за премиер Росен Желязков
08 януари 202511:05
Димитър Главчев: На прага сме на еврозоната
08 януари 202511:19
Министър Малинов за опасността България да остане без достатъчно бензин: Работим по проблема
08 януари 202511:41
НС с редовно заседание: Костадинов се закани да не влезем в еврозоната, а Биков пожела: Бог да пази България
08 януари 202510:44
Пеевски посочи виновници за високите цени на тока и газа: КЕВР, "Овергаз" и персонално - Сашо Дончев
08 януари 202509:30
КЗК образува открито производство срещу МВР
08 януари 202511:16
Почина спортният журналист Петър Василев - Петела
08 януари 202510:02
Тръмп показа нова карта на САЩ, включва Канада като 51-вия щат
08 януари 202510:53
Сеизмолози предупреждават: Има риск от земетресение със сила 7 в Източна Турция
08 януари 202511:29