Съд призна веганството за философско убеждение

  • 03 януари 2020 21:20

  • 1232
  • 6
Съд призна веганството за философско убеждение
©

Британски съд призна избора на веганство по етични съображения за "философско убеждение", което подлежи на антидискриминационното законодателство в страната, съобщи Ройтерс.

Съд в Норич се произнесе по повод на жалба на зоолога веган Жорди Касамитяна, който твърди, че е уволнен от неправителствената организация "Лига срещу жестоките спортове" след спор за инвестициите на пенсионния фонд във фирми, които правят тестове върху животни. "Лига срещу жестоките спортове" пък твърди, че 55-годишният Касамитяна е уволнен заради сериозни пропуски в работата си.

Хората, решили да преминат към безмесна храна, трябва да си набавят витамин B12

Съдията по това първо по рода си дело обяви, че етичното веганство - начин на живот, който избягва да се наврежда на животните по какъвто и да било начин, е защитено от закона срещу дискриминацията от 2010 г. Съдът тепърва ще разглежда дали уволнението на Касамитяна е било правомерно. "Решението на съда дава на веганите по-ясни права, като например им осигурява достъп до подходяща храна на служебни събития", каза Меган Кембъл, преподавател по право в университета на Бирмингам. "То дава възможност и на други убеждения да получат защитен статут", поясни тя и даде пример с активистите срещу климатичните промени. Работниците и работодателите не бива да правят обобщения и да налагат нови правила в резултат на това съдебно решение, каза Сара Чилтън, партньор в правна кантора "Си Ем Мъри".

Според нея всеки случай трябва да бъде преценяван поотделно.

Веганите избягват всички храни с животински произход, включително яйца и млечни продукти. Няма точно определение за етичното веганство, но последователите му отричат всяка форма на експлоатация на животни и отказват да носят дрехи от вълна или кожа, както и да използват продукти, изпробвани върху животни.

Убежденията на Касамитяна надхвърлят избора на храна и засягат всички сфери на потреблението, се посочва в жалбата му. Той твърди, че се опитва да избягва събирания, на които се предлага невеганска храна, избягва да седи на кожени седалки и предпочита да върви пеша дълго, "за да избегне случаен сблъсък с насекоми или птици, които биха се блъснали в автобуса", с който пътува.

Философските убеждения също като религията са защитени от британския закон срещу дискриминацията. За да бъде признато "философско убеждение", то трябва да е свързано със "значима част от човешкия живот" и да "заслужава уважение в демократично общество".

Последвайте канала на

Novini.bg
1232 6

Свързани новини

Коментари 6

Добави коментар
петър петров

2020.01.03 | 22:02

1

веганството си е вид психично заболяване

Пирамидата елана холдинг

2020.01.03 | 23:29

2

иваило андонов

2020.01.04 | 00:16

3

Познавам само трима мъже вегани и при тримата е не по убеждение, а по здравословни причини. Ако не им се налагаше да не ядат месо, яко щеше да лапат кюфтета. Познавам и три девойки, които не ядат месо, защото искат животните да живеят.

гневен

2020.01.04 | 07:51

4

тези психари,ако искат да гризат кори от дърветата като зайци,но да не досаждат на нормално хранещите се хора и да не забравят,че зайците ги отстрелват във ловния сезон!!!

Страхил

2020.01.04 | 11:34

5

какво да искаме от народ ,който като ощипана госпожица искаше брекзит , впоследствие от страх женския им П О Л О В орган да не бъде разцепен -почнаха да се дърпат. По-зле са и от веганите.

кучераст

2020.01.06 | 00:11

6

жмегани

Добави коментар

Водещи новини