-
19 ноември 2019 13:59
- 634
- 0
Експерименти върху мишки са показали, че с придобиването на опит в изпълнението на каквато и да е задача, невронните мрежи на мозъка стават все по-фокусирани, а решенията не само се взимат по-бързо, но и стават по-ефективни, както и предсказуеми, пише списание Neuron.
Учени от лабораторията в Cold Spring Harbour (щата Ню Йорк), Колумбийския университет, Лондонския университетски колеж и Института Флетайрон в Ню Йорк са наблюдавали как се променя активността на мозъчните неврони на мишките, учещи се да изпълняват една и съща задача.
Животните са получавали мултисензорни сигнали под формата на възникващи едновременно щракания и проблясъци. От тях се е изисквало да съобщават на изследователя с висока или ниска скорост, според тях, постъпват сигналите.
С тази цел пред тях са инсталирани три кранчета. Трябва да се оближе средният кран, когато разтворът е готов, левият кран - ако скоростта на сигнала е ниска, а десният кран - ако е висока. За верния отговор мишките получават награда.
Необичайното при експеримента е, че изследователите са записали активността на невроните от самото начало на експеримента, когато мишките все още не разбират какво да правят и до момента, в който те започват много бързо да изпълняват задачата. Това показа как се променя мозъчната активност в процеса на обучение.
„Никой не знаеше каква всъщност невронна активност съпровожда процеса на изучаване на задача при животните или хората“, обяснява ръководителят на изследването Ан Чърчланд. „В повечето изследвания досега се използваха вече обучени животни“.
Авторите открили, че всички опитни мишки тренирали постепенно за около четири седмици. През този период се променя активността на цяла група неврони в мозъка им. В началото на обучението невроните, отговорни за действието, се активират едва след вземане на решението. С овладяването на задачата мишките започват да взимат решения по-бързо и по-бързо, а невроните за действие започват да се активират още преди решението, с известна преднина. Изглежда, че гризачът предварително отдава предпочитание на един от вариантите за решение на задачата.
Оказва се, че начинаещите мишки всеки път се замисляли преди да вземат решение, а мишките-експерти знаели предварително какво ще направят и след това само направили корекции в действията си.
За да дешифрират невронната активност, учените свързват сензорите на инструментите с малка изкуствена невронна мрежа, изградена на принципа на машинно обучение. Събирайки и обработвайки данни от поредица от наблюдения, програмата се научава да отгатва с голяма степен на вероятност решението на животното. В крайна сметка, когато мишките стават „експерти“, беше обучена изкуствена невронна мрежа и точността на прогнозата й достигна 90 процента.
„Изглежда, че успяхме да прочетем мислите на животното, да предскажем какво ще направи“, отбелязва ръководителят на изследването. „Сега знаем по-добре как субектът взема решения, какви решения смята за правилни или грешни предварително, колко време се изразходва за вземането им р и как изглежда работата на невроните по време на приемането на решенията“.
Последвайте канала на
Свързани новини
В УМБАЛ „Св. Иван Рилски“ представиха екипа, който отстрани 1 кг тумор от мозъка на мъж
15 ноември 201915:15
Уникална операция: Отстраниха 1 кг тумор от мозъка на мъж
13 ноември 201912:38
Джими Картър пак е в болница, има кървене в мозъка
12 ноември 201908:56
Човешкият мозък допуска лъжите при търсенето на сексуален партньор
07 ноември 201913:47
Химични вещества в опаковките на храни са опасни за мозъка
27 октомври 201915:06
Изследване проследява как мозъкът увеличава или намалява усещането за болка
16 октомври 201915:08
Специалисти опровергаха общоприета хипотеза за човешкия мозък
18 февруари 202010:23
Искате да поумнеете - вижте как
13 януари 202013:22
Левски се прицели в халф на ЦСКА 1948
България допусна обрат от Черна гора и се отдалечи от ЕвроБаскет 2025
Два отменени гола в добавеното време донесоха радост на Крумовград срещу Славия
Кириякос Георгиу разказа за премеждията си в Спартак (Варна)
ПФК Ботев: Ситуацията около Антон Зингаревич става все по-странна и лишена от прозрачност
Областна администрация София-град и Столична община подписаха договора за прехвърляне на собствеността на "Герена"
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Петър Чобанов: Минималната заплата крие повече рискове, отколкото решения на проблеми
25 ноември 202420:50
От прокуратурата искат постоянен арест за трима от биячите в мола
25 ноември 202418:09
Шофьор на тролей е със счупени нос и ръка след побой от пътник в София
25 ноември 202418:11
Юлиян Попов: Цената на водата в България е ниска, трябва да се инвестира в напояване
25 ноември 202418:46
Общини напират да вдигнат цената за паркиране
25 ноември 202422:30
Водещите новини! Бабикян: Борисов води разговора с Пеевски, а не с ПП-ДБ. Войната в Украйна доведе до нова ескалация между Запада и Москва (и още…)
25 ноември 202419:18
Нетаняху може да бъде арестуван, ако пътува до Германия
25 ноември 202419:28
Белият дом: Преговорите за спиране на огъня между Ливан и Израел вървят към споразумение
25 ноември 202422:53
Осло не откри доказателства за връзка между норвежеца, собственик на българска фирма, и взривените пейджъри на "Хизбула"
25 ноември 202420:41