Женските горили вземат предпазни мерки срещу кожни болести

  • 07 септември 2019 15:59

  • 908
  • 0
Женските горили вземат предпазни мерки срещу кожни болести
© Pixabay

Ако мъжките горили или други екземпляри в групата страдат от кожни болести, женските сменят един харем с друг, сочат резултатите от френско изследване, цитирани от Франс прес.

"Женските горили живеят в хареми и са склонни да сменят един харем с друг до три пъти през живота си", заявиха съавторките на изследването Нели Менар и Паскалин Льо Гуа от университета в Рен.

Обикновените или Западноконгоански горили са посочени като критично застрашен вид в Червения списък на Международния съюз за защита на природата. 

Известно е, че женските горили доброволно се преместват на друго място, за да избегнат кръвосмешение, да избягат от хищник, да намалят конкуренцията за храна, да потърсят сексуален партньор. Добавя се обаче нова причина - да се избегне хронична инфекциозна болест от вида трепонематози.

Специалисти от Френския център за научни изследвания и университета в Рен изследвали 10 години почти 600 горили в националния парк Одзала-Кокуа в Република Конго. Мъжката горила създава свой харем за 15-18 години. Мъжкарят живее заедно с женските екземпляри и малките им. Когато малките навлязат в зряла възраст, мъжкарят ги прогонва.

Бягството от групи, в които има болни екземпляри, позволява на женските и малките им да избегнат риска да бъдат заразени. Женските напускат групата, независимо какъв е статусът на членовете й. Следователно става въпрос за избор на социален, а не само на сексуален партньор, отбелязаха учените.

Резултатите от изследването са публикувани в Ecology.

Последвайте канала на

БТА
908 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини