-
05 ноември 2018 09:19
- 1264
- 0
Пурпурните продукти дават енергия, сила и великолепно настроение през есента, твърдят експерти. Специалистите са доказали, че лилавият цвят е физиологически по-силен от всеки друг цвят - забавя дишането и увеличава продължителността на издишването, може да забавя и контролира пулса, увеличава издръжливостта на сърцето и съдовете.
Лилавият цвят потиска рационалното мислене, пробуждайки вместо това интуицията, твърдят пък психолозите. Увеличава работоспособността, подобрява съня, стимулира потребностите от духовно развитие.
В страните от Европа и Америка, където царят са логиката и рационализмът (и затова любим е синият цвят), лилавото се смята за непрестижно. В страните от Азия и Африка, които са по-склонни към емоционалност и мистика, уважението към този цвят е значително по-голямо.
Лилавите храни са богати на флавоноиди, витамини и минерали
Лилавите храни съдържат витамини и минерали, които са от жизненоважно значение за доброто здраве. Плодовете и зеленчуците в лилав цвят са богати на флавоноиди. Флавоноидите са познати като мощни фитохимикали, полезни за здравето на сърцето и намаляващи риска от появата на сърдечносъдови заболявания. Това са патладжаните, лилавото зеле, както и лилавият лук, лилавите картофи и лилавите чушки, лилав карфиол и други. Лилавите храни предотвратяват преждевременното стареене. Те дължат своя красив цвят на пигмент, наречен антоцианин. Той е мощен антиоксидант, който може да помогне за намаляване на риска от появата на рак, подобрява паметта и се грижи за общото здраве, определят диетолозите.
Лилавите продукти, които специалистите препоръчват
В патладжана се съдържат много хранителни вещества, част от които са фибри за здравословно храносмилане. Калият, който е необходим за регулирането на кръвното налягане, също се съдържа в патладжана. Освен това този зеленчук е богат на калций, магнезий, витамин С и витамин А. Гроздето се среща в различни цветове, но лилавите са едни от най-добрите сортове за дегустация. Лилавото грозде също така съдържа изобилие от витамини и минерали - желязо, калий, фосфор и витамин К.
Лилавият карфиол е изключително здравословна алтернатива. Карфиолът е от кръстоцветните зеленчуци, за които някои проучвания са установили, че са свързани с превенцията на рака. Карфиолът има високо съдържание на калций, калий, фосфор, витамин С, витамин К и много други витамини, които безспорно засилват имунитета и предпазват от респираторни заболявания през есента и зимата.
Някои хора наричат боровинките сини, но в действителност експертите ги поставят заедно с лилавите храни в една категория. Малките зърна са пълни с антиоксиданти, които помагат в борбата със свободните радикали. С консумацията на боровинки се увеличава приема на калий, витамин С и витамин К. Консумацията на боровинки, дори и замразени, засилва имунитета и предпазва от респираторни заболявания през есента и зимата. Сливите съдържат здравословни въглехидрати, калий, фибри и витамин А. Дори и сушени те са много полезни и дават на организма необходимите вещества за борба с настинките.
Лилавото зеле е изключително полезно. В него се съдържат фибри, както и калций, желязо, калий, витамин С, витамин К и B. Лилавото зеле помага изключително много при бронхити, фарингити и ларингити. При спаднал глас си направете салата от лилаво зеле и гласът ви ще се възвърне, съветват специалистите. Къпините са богат източник на фибри, калций, калий, витамин С и витамин А.
Лилавите чушки са витаминозно средство с висока хранителна стойност, съдържат малко и "нежна" целулоза. Богатото съдържание на витамин С и на каротин ги прави ценна прибавка към всяко диетично хранене. Лилавата пиперка стимулира отделянето на стомашен сок, подобрява храносмилането и възбужда апетита. Оказва благоприятно въздействие на стомашно-чревния тракт и тонизира организма, разказват диетолозите.
Лилавите аспержи са познати от Нова Зеландия и Австралия. Те растат като зелените аспержи над земята. Подобно на зелените не се белят. На вкус са малко по-сладки от другите видове. Те губят лилавия си цвят след като се сварят. Известно е, че аминокиселината аспарагин в аспержите всъщност стимулира бъбречната функция. Лилавите картофи от векове са наричани храна за боговете. Според специалисти картофите в по-тъмни цветове имат в пъти повече антиоксиданти от останалите. Те са добър източник на въглехидрати, калий, витамин С и фолиева киселина.
Лилавите билки
Има и билки, обагрени в лилаво, които носят много ползи за здравето - например лавандулата. Ароматът на лавандуловото масло действа успокояващо, намалява безсънието, безпокойствието, мигрената, депресията, акнето, псориазиса и други. Друга популярна лилава билка е лилавият босилек, който е богат на витамин А, витамин С и калций. Той е много полезен за здравето на косата, кожата и очите, а чаят от него е еликсир през студените есенни и зимни дни. Чудодейният лимец Чудното древно жито лимец, също има лилава разновидност. Зърна див лимец са открити в разкопки, датиращи от епипалеолита в регион на Близкия изток, известен като Плодородния полумесец.
Смята се, че за пръв път лимецът е култивиран около 7500 г. пр. Хр. в периода на т. нар. догрънчарски неолит. Лимецът е силен антиоксидант и биопродукт с добри лечебни свойства. Изключително богат е на витамините А, В и Е, белтъчини и минерали (цинк, магнезий, манган, фосфор). Той олицетворява напълно Хипократовата мечта храната да бъде лекарство. Учени казват, че витамин Е играе защитна роля за сърдечно-съдовата система, подпомага функцията на половите жлези, а като добър антиоксидант спомага за бързото извеждане от организма на свободните радикали. Минералите от своя страна способстват за нормалното физиологично състояние на организма. Интересен факт е, че съдържанието на цинк в лилавият лимец е много по-голямо от това в обикновения. Високото съдържание на магнезий пък го прави изключително полезна храна за спортуващи хора и особено за страдащите от мускулни травми и разтягания. И не на последно място - този вид пшеница се оказва много по-поносима за хора, които иначе проявяват непоносимост към глутена и не могат да консумират бяло брашно.
Последвайте канала на
Свързани новини
Най-сниманите и публикувани храни в социалните мрежи
01 ноември 201809:56
Учени все още се питат дали биохраните намаляват риска от рак
25 октомври 201809:16
Повече физическо в училище и по-малко вредни храни за децата?
15 октомври 201807:40
Войната с двойния стандарт при храните продължава
12 октомври 201817:50
Как да се храним през есента
01 октомври 201808:22
Тайни, чрез които храните изглеждат съблазнително в рекламите
21 септември 201816:09
Всекидневна консумация на ориз пази от затлъстяване
02 май 201914:14
Диетолози определиха най-полезните за здравето храни
12 ноември 201811:51
11-те на Арда и Ботев (Враца)
Ботев (Пловдив) няма право на грешка срещу Локомотив (София)
Везенков и Олимпиакос ще търсят реванш от големия си враг на европейската сцена
Ван Нистелрой все още не знае дали ще остане в Манчестър Юнайтед
Ботев (Пд) засега мълчи относно информацията за Зингаревич
"Sportal.bg - подкаст" с гост Живко Петков (гледайте целия епизод)
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Главчев за Народния театър: Юмруците нямат място в изкуството
08 ноември 202413:48
Атанас Илков за протеста пред Народния театър: Полицията се справи перфектно, щом няма пострадали
08 ноември 202411:56
Любомир Николов от СДВР: Справихме се прекрасно снощи, не допуснахме окървавяването на центъра на София
08 ноември 202413:33
Терзиев за сблъсъците пред Народния театър: Организаторите на протеста ще бъдат глобени
08 ноември 202411:18
Прокуратурата се самосезира за сблъсъците пред Народния театър
08 ноември 202411:09
Атаката срещу Народния театър
08 ноември 202411:28
НА ЖИВО: Борисов: Или Йотова да се извини, или Радев да оттегли указа за свикване на новия парламент
08 ноември 202412:03
ИТН: Внасяме жалба за частично касиране на изборите, имаме доказателства
08 ноември 202410:55
Тийнейджърка се опита да избяга по въже от чаршафи и падна от втория етаж
08 ноември 202411:04