Учени доказаха: Хеопсовата пирамида фокусира енергия

  • 03 август 2018 14:18

  • 6670
  • 0
Учени доказаха: Хеопсовата пирамида фокусира енергия
© Pixabay

За египетските пирамиди има много митове и легенди, но надеждната научна информация за някои от техните качества е малко.

Сега международна изследователска група приложи методите на теоретичната физика за изследване на електромагнитната реакция на пирамидата на Хуфу или по-известна у нас като Хеопсовата пирамида, при взаимодействие с радиовълни.

Учените показаха, че при резонансни условия пирамидата може да концентрира електромагнитната енергия в своите вътрешни камери и под основата, съобщава ЕurekАlert, цитира nauka.offnews.bg.

Физиците планират резултатите от изследванията да се използват при проектирането на наночастици, които да могат да възпроизвеждат подобни ефекти в оптичния диапазон. Такива наночастици могат да намерят приложение, например, в разработването на сензори и ефективни соларни клетки.

Изследването на колектив учени от Университета ИТМО (ITMO University) и Лазерния център на Хановер (Laser Zentrum Hannover) е публикувано в списание Journal of Applied Physics.

Хеопсовата пирамида привлича учените, изследващи взаимодействието между светлината и диелектричните наночастици. Разсейването на светлината от наночастици зависи от техния размер, форма и индекс на пречупване на изходния материал. Променяйки тези параметри, е възможно да се определят режимите на резонансно разсейване и да се използват за разработване на устройства за контролиране на светлината в наномащаб.

"Египетските пирамиди винаги са привличали голямо внимание и ние, като учени, се интересувахме и от тях, затова решихме да погледнем на Голямата пирамида [на Хеопс] като на частица, резонансно разсейва радиовълни. Заради липсата на информация за физическите свойства на пирамидата, ние трябваше да използваме някои предположения. Например, предположихме, че няма неизвестни кухини вътре и строителният материал е със свойствата на обикновен варовик е равномерно разпределен в пирамидата. С тези предположения получихме интересни резултати които могат да намерят важни практически приложения", разказва д-р Андрей Евлюхин, научен ръководител и координатор на изследването.

Сега учените планират да използват резултатите, за да възпроизведат подобни ефекти в наномащаб. "Избирайки материал с подходящи електромагнитни свойства, можем да получим пирамидални наночастици, перспективни за практическо приложение в наносензори и ефективни соларни клетки", коментира Полина Капитаинова, доктор на Физическия и технологичен факултет на Университета ИТМО.

Последвайте канала на

Novini.bg
6670 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини