-
21 май 2018 09:30
- 5097
- 2

Нестинарството идва от дълбока древност. Това каза пред Novini.bg зам.-директорът на Националния етнографски музей проф. д-р Албена Георгиева.
Свързва се с различни традиции, като култа към водата и култа към огъня. Очевидно двете стихии са били много важни за древните хора, добави тя.
В съвременността нестинарството се свързва с християнския празник Св. св. Константин и Елена. Има и други податки – че този период от годината, преходът между пролет и лято е много наситен с обредни практики, които са свързани с древни пролетни култове. Ритуалът е свързан с култа към богинята-майка, с изворите и с огъня, посочи експертът.
Това, което всички знаят, когато се каже нестинарство, е играта върху огън, но обредът не е само това. Има съвременни танцьори, които могат да изпълняват танци върху жарава, но това все още не ги прави истински нестинари. Това е много особено умение – изисква определени физически, но най-вече психически нагласи, които да позволяват човекът да излиза невредим от огъня. Говори се, че краката на нестинарите изстиват по време на обреда – може би това е специална психическа нагласа. Много по-важно е, че самите тези личности се обозначават като посредници в своята общност – те са между своя свят и света на онова, което за нас не е познато, което в миналото се е свързвало със свръхестествени същества, може би с духове на предци, може би с божества, което и в християнството се свързва с отвъдни сили, с божествени сили. Фолклорната култура свързва нестинарството и със светци, макар че те не са свръхестествени същества, но след като станат посветени, те почват да се възприемат като посредници между хората и отвъдния свят, обясни проф. Георгиева.
Тя разкри, че в средите на нестинарите се говори за "нестинарска болест". Смята се, че това е заболяване. Най-често тези хора са от определени родове и нестинарството се предава по наследство, но това е особена свръхчувствителност към този отвъден, дълбинен свят. Тези хора понякога стават неспокойни и имат сериозни болестни признаци – става им лошо, припадат, не могат да стоят на едно място, неспокойни са. Самите те казват, че когато дойде празникът, когато могат най-сетне да извършат този обред – да танцуват върху жаравата, се успокояват. Казват, че им се явява и светецът. Като че ли те най-после изпълняват своята мисия и натрупаната енергия, която ги притиска, се освобождава. След това те се чувстват доста изтощени, като всеки, който е свършил тежка работа. Те го възприемат не като привилегия, а като мисия, като тегоба понякога, като служба, която трябва да извършват в името на светеца, но то всъщност е в името на хората, на своята общност, коментира зам.-директорът на Националния етнографски музей.
По думите й нестинарството възниква в Странджанско. Днес се съхранява и в гръцки общности, които обаче са разселени от този регион. Село Българи е последното село, в което са документирани нестинари. Много дълго нестинарството е било укривано, защото го е преследвала християнската църква. Очевидно то не съответства на християнския канон и твърде плашещо е било тази религиозна екстатика. Всяко напускане на нормата, на онова което може да се контролира, е опасно, но то пък е излизане извън пределите на установения всекидневен свят и е една възможност за проникване в тайните на един друг свят, който всички ни интересува. Много често нестинарите, изпълнявайки този обред, са имали видения и са пророкували – за съжаление, по-често неприятни неща като войни и бедствия, предупреждавали са за възможни катаклизми, заяви проф. Георгиева.
Тяхната подготовка за излизането извън нормалния ритъм на живота е била дълга – започва се от предния ден, посещава се аязмото на Св. св. Константин и Елена, почиства се, извършват се специални ритуални обиколки около него. Музиката е много важна за нестинарския обред – има подготовка и в конака, мястото, където се пази свещения тъпан и иконите. След това още от обяд се разгаря една голяма клада – дървата трябва да изгорят напълно и да остане само жар вечерта. Когато е тъмно и жаравата свети, само това създава една особена атмосфера. Тъпанът задава темпото, създава специфичен ритъм и особено напрежение. Хорото започва да обикаля жаравата и хората, които са "заразени", в един момент просто започват да вървят из жаравата. Те стъпват с много особени, бавни стъпки, като че ли утъпкват жаравата, поясни експертът.
Тя разказа случай, при който нестинарка изпуснала кърпата си, докато танцувала върху жаравата, и кърпата не се запалила. Много често нестинарите казват: "Светецът ме буташе да вляза в жаравата, но той я гасеше пред мен". Т.е. те не виждат жаравата като огън, който ги застрашава, а като място, което трябва да преминат. Всичко завършва с общо хоро, което също е екстатично, приповдигнато, защото всички хора се чувстват участници в това тайнство, зам.-директорът на Националния етнографски музей.
Последвайте канала на
Свързани новини

Днес църквата отбелязва неделя на Разслабения
29 април 201807:48

Благодатният огън от Йерусалим ще бъде донесен у нас
07 април 201808:45

Вижте какви ритуали трябва да извърши всяко християнско семейство преди Великден и след него
06 април 201810:55

Благодатният огън идва у нас с четири фенера
03 април 201815:32

Започва Страстната седмица
02 април 201806:45
-499386.jpg)
Етнографският музей провежда работилници за писани великденски яйца (снимки)
24 март 201820:28

Жена се върна от отвъдното и разказа шокиращи неща
09 март 202121:37

Ден, в който става борбата на злите сили със светлите
09 септември 201806:43

Започват традиционните нестинарски игри в с. Българи
03 юни 201807:45
,fit(968:545))
Арда 0:0 Ботев (Пловдив), няколко пропуска за домакините
,fit(968:545))
Лудогорец излиза в мач за милиони и за коефициента на България, можем да изпреварим четири държави
,fit(968:545))
ЦСКА - София разпродаде “Армията”
)
"Контра": По-лесен съперник ли е новият Тотнъм за Манчестър Сити
)
Розалин Пенчев може да продължи кариерата си в в едно от най-силните първенства в света
,fit(968:545))
Уелтон се е съгласил да преподпише с Левски
Коментари 2
ДобавиДобави коментар
Свързани видеа
Водещи новини

НС прие бюджета на НЗОК и проектобюджета на ДОО
01 декември 202314:12

Светкавични оставки на шефовете в НЗОК, след като бяха "помолени" от партиите
01 декември 202314:38

Нинова: Хора, прогледнете как 10 души се гаврят със 7 милиона
01 декември 202313:24

При избори днес: ГЕРБ води с 22,8%, ПП-ДБ са втори – 17,4%, на трето място са...
01 декември 202312:48

КЕВР одобри новите цени на водата
01 декември 202314:19

Водещите новини! Зеленски разговаря с Денков за още оръдия, снаряди и ракети. Тагарев отговори на Захарова: Поредна нервна реакция от нейна страна (и още…)
01 декември 202313:12

Георги, обезобразил Дебора, поиска делото да бъде прехвърлено в друг град
01 декември 202313:18

Украйна откъсна Русия от Китай по релси - взривена е най-важната жп линия между тях
01 декември 202314:05

Израелски военни простреляха смъртоносно мъжа, убил извършителите на вчерашния атентат в Йерусалим
01 декември 202313:40