Русенският музей изпраща за анализи зъби от мамут, рог от тур и челюст на носорог

  • 09 февруари 2017 12:40

  • 1502
  • 0
Русенският музей изпраща за анализи зъби от мамут, рог от тур и челюст на носорог
©

Находки на фосили, намерени около бреговете в русенския участък на река Дунав, ще бъдат занесени днес в София от уредника в отдел "Природа" на Регионалния исторически музей в Русе Красимир Киров за изготвянето на научни анализи. Това съобщиха от културната институция в крайдунавския град.

Сред откритията има няколко добре запазени зъба от мамут, рог от тур (едър чифтокопитен бозайник, изчезнал преди много години, населявал Европа, Северна Африка, Мала Азия и Близкия Изток), част от долна челюст на носорог, частично рогово образувание на елен, два прешлена, за които тепърва ще се установява дали са принадлежали на носорог, или на мамут. Намерени са и няколко екземпляра от миди на над 60 млн. години от периода креда - Кредно море.

Дейността по търсенето и откриването на фосили от Русенския музей е с дългогодишни традиции.

Тя е подновена през миналата година и се извършва със съдействието на Дунавски драгажен флот, чиито машини изваждат пренасяни от водното течение различни материали, сред които и вкаменелости. Целта е да бъде попълнена богатата палеонтологична сбирка на първооснователя на русенския отдел "Природа" Михаил Халваджиев.

На изследване ще бъдат подложени само добре запазените находки или фрагменти от тях. Научните анализи ще бъдат извършени от специалисти от Националния природонаучен музей. Те ще дадат повече информация за вида на фосилите и периода от време, към което могат да бъдат отнесени. Експерти от Румъния и Гърция пък ще извършат научните изследвания на два фосилизирани фрагмента от дървета.

От направените досега проучвания в региона са открити останки от 18 вида фосилни бозайници. Русенският музей притежава една от най-пълните колекции от фосилни хоботни. В България са известни поне 14 вида хоботни бозайници, а във фондовете на отдел "Природа" се съхраняват останки от девет вида.
От музея обясняват, че най-ценна е долната челюст от Mammuthus rumanus, която е единствената в света най-цялостно запазена част от представителя на най-ранните мамути.

Последвайте канала на

Нора Виткова
1502 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини