-
19 октомври 2011 22:15
- 1472
- 0
Човечето с шапката от светофара, създадено като образ в бишия Източен Берлин, вече пет десетилетия показва не пешеходците, че е време да пресекат или да спрат и да изчакат на улицата, разказва "Дойче веле".
От пет десетилетия характерния образ от светофарите в Германия сочи пътя на източногерманците и междувременно се е превърнало в символа на обединения Берлин. Туристите също го обичат, а и то отдавна не живее само в светофара. Превърнало се е в запазена марка и един от малкото източногермански продукти, преживял обединението на Германия, пише dnevnik.bg.
За негов баща се смята психологът по безопасност на движението Карл Пеглау, който днес е вече покойник. Той създава фигурата през 1961 г., като символът е въведен в ГДР през 1969 г.
Тъй като децата и възрастните мислят по-конкретно и образно и на тях трудно може да се въздейства чрез абстрактни пиктограми, в началото идеята е фигурката да въздейства като човек и да придава динамика. В някои от най-ранните му скици човечето дори е имало пръсти и уста, които по-късно отпадат. Шапката и по-пълната му физика имат практично приложение - да пропускат повече светлина.
Съпругата на Хилдегард Пеглау си припомня историята за това как се появила шапката: "Той не знаеше каква прическа да сложи на човечето и дълго време се колебаеше. Един ден секретарката му го попитала: "Защо не му сложиш една шапка на главата?", а той се зачудил: "Че кой днес в ГДР носи шапка?", цитира "Дойче веле"
Все пак шапката - тогава символ на капитализма, остава. Непосредствено след обединението обаче не само тя, но и целият символ е застрашен да изчезне, тъй като тогава обединена Германия се нуждае от общи символи, заради което западният светофарен човек е на път да превземе източните провинции. Редица граждански инициативи и политици се застъпват за източното човече. Сензацията настъпва, когато през 1997 г. няколко източни провинции връщат обичания символ, а в Берлин той се появява дори в бившата западна част на града.
Днес човечето от светофара е запазена марка и търсен сувенир върху дрехи, чанти, снежни топки, часовици и чаши. За проф. Фонс Хикман успехът на фигурката от светофара се дължи, макар и куриозно, именно на нейното несъвършенство. "Рисунката не е нито перфектна, нито пропорционална, но точно това я прави да изглежда така симпатична, а не студена и чужда", допълва той.
Днес всеки светофар в бившия Западен Берлин, който се развали, е заменян от нов, на който крачи или стои мирно именно човечето с шапката.
Последвайте канала на
Свързани новини
Левски се завърна на победния път срещу Локомотив (София)
Милан и Ювентус изиграха скучен мач и зарадваха отборите пред себе си
Генчев коментира слуховете за Уелтон, наставникът на "сините" обяви върху какво трябва да наблегне отборът
Манчестър Сити 0:3 Тотнъм, Поро нанесе трети удар на шампионите
Ботев (Пд) се завърна на "Колежа" с победа
Кипър иска да открадне Везенков за Европейското
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
"Продължаваме Промяната" иска срещата с ГЕРБ да е пред медиите
23 ноември 202417:52
Асен Василев изброи на ГЕРБ условията, при които могат да започнат каквито и да било разговори
23 ноември 202417:46
Александър Симидчиев от "Да, България" за офертата на ГЕРБ: Принципи преди имена
23 ноември 202420:06
Румен Христов, ГЕРБ-СДС: Засега държим Бойко Борисов да бъде премиер
23 ноември 202418:11
Киселова: Мандат на ГЕРБ с кандидат за премиер г-н Борисов не е приемлив за "БСП-Обединена левица"
23 ноември 202418:46
Павела Митова, ИТН: Не гарантираме, че Силви Кирилов няма да бъде служебен премиер
23 ноември 202418:07
Тодор Тагарев: Няма как тази война да стигне до приемлив изход, ако Западът не помогне на Украйна по-съществено
23 ноември 202419:39
Колко ще ни струва отоплението тази зима? Най-скъпо е на ток
23 ноември 202421:10
Рибата в Черно море изчезва
23 ноември 202419:21