-
12 март 2015 12:17
- 2817
- 0
Сътрудници от Института за естествени науки „Хаим Вайцман” в Реховот направиха неочаквано откритие. Доказаха, че докато хората се ръкуват, те обменят не само болестотворни бактерии и зарази, а важна биологична информация, която се транспортира от химически сигнали.
На практика това е начинът човек „да подуши” непознатия – нещо обичайно за животните, които осъществяват първи контакт и се опознават, обяснява проф. Ноам Собел, ръководител на проучването, пише в. "Монитор".
Учените направили експеримент с 300 доброволци. Всеки от тях се представял на ръководителя на изследването, като се ръкувал с него, а след това го отделяли в друга стая. Там през цялото време го следяла скрита камера на принципа на биг брадър. А специално разработена компютърна програма създала модел на движението на ръцете. Така станало ясно, че след ръкуване хората несъзнателно вдигат длани и ги подушват. Правят го няколко пъти инстинктивно, без реално да си дават сметка затова.
Учените установили още, че при ръкостискане с представител на същия пол хората два пъти по-често подушват дясната ръка. При здрависване с представител на противоположния пол, те подушват много по-често другата ръка, която не участва в ръкостискането. Защо? Израелските учени обясняват това поведение с подсъзнателното желание да сравняваме собствената си телесна миризма с тази на другите. Това е едно от възможните тълкувания на поведението.
А тези, които били в очакване на някаква вест пък, държали ръцете си близо до устата в една четвърт от времето, през което чакали съобщението на новини.
Пипането на носа след физически контакт вероятно е свързано с нуждата да се подушат химическите сигнали на непознатия, коментират учените.
Заради експеримента част от участниците, с които ръководителите на проучването се ръкували, носили латексови ръкавици. След като взели проби от вътрешността им и ги изследвали, учените открили по тях следи от палмитинова киселина, която влиза в състава на много растителни и животински мазнини.
Обикновено някои животни отделят това вещество в процеса на общуване. С нея си служат, за да предават най-често кучета и плъхове.
Така екипът учени доказа, че и хората докато се ръкуват, подават химически сигнали и обменят важна биологична информация . Каква е тя – тепърва предстои да бъде провери. Това ще бъде задачата на бъдещи изследвания.
Последвайте канала на
Свързани новини
Порой от голове в Шампионската лига
Байерн отново се оказа непреодолимо препятствие за ПСЖ
Левандовски изживя паметна вечер, в която Барселона нямаше проблеми
Арсенал се поучи от грешките на Ман Сити и си тръгна с голяма победа от Лисабон
Автогол и поредна суха мрежа донесоха първото място на Интер в Шампионската лига
Ман Сити се срина в края и изпусна преднина от три гола на "Етихад"
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Мнозинството в ЕП изрази силна подкрепа за пълното приемане на България и Румъния в Шенген
26 ноември 202420:24
Българските евродепутати очакват историческо решение за Шенген на 12 декември
26 ноември 202421:32
Еврокомисарят по вътрешните работи: България и Румъния ще се възползват от всички облаги на Шенген още от началото на 2025 г.
26 ноември 202420:11
Шефът на "Гранична полиция": Притворихме вратата на нелегалната миграция
26 ноември 202421:12
Румяна Бъчварова: Вървим уверено към следващите предсрочни избори
26 ноември 202418:50
Трамвай отнесе кола в София и дерайлира
26 ноември 202421:07
Израел е одобрил примирие с "Хизбула"
26 ноември 202420:37
Американски бомбардировачи са прехванати от руски изтребители близо до Калининград
26 ноември 202419:37
Водещите новини! Решението за приемането ни и в сухопътен Шенген е готово. Великобритания и Франция пращат войници в Украйна? (и още…)
26 ноември 202419:04