Учени: Слоновете са добри метеоролози

  • 17 октомври 2014 20:39

  • 1779
  • 1
Учени: Слоновете са добри метеоролози
©

Ново изследване показва, че слоновете имат подобно на радар възприятие, благодарение на което могат да засекат наближаването на дъждовна буря от 240 километра. Учените смятат, че с тази своя способност слоновете биха могли да помагат на природозащитниците да ги спасяват от нападенията на бракониери.

Способностите на бозайниците исполини се крият в отличния им слух. Те могат да чуват звуци с много ниски честоти, дори под границата на доловимите за човешкото ухо. Това е и един от начините за комуникация между слоновете, пише Popular Science, цитиран от "Фокус".

Гръмотевичните бури също произвеждат звук с ниска честота - както гръмотевиците, така и ударите на дъждовните капки в земната повърхност. Изследователите все още не знаят кой точно звук чуват слоновете, но е ясно, че животните засичат отличителен за наближаващия дъжд звуков компонент.

Международен научен екип е открил тази способност на слоновете, анализирайки миграцията им в Намибия. Той е проследил бързото и често необяснимо придвижване на животните от едно място на друго в продължение на седем години. Учените са открили, че слоновете сменят курса си по време на дъждовния сезон.

Те са използвали GPS данни от девет слона, носещи предаватели. Всеки слон е принадлежал към различно стадо в региона. Оказва се, че животните усещат наближаването на дъждовни бури от стотици километри разстояние и се насочват към тях. “Те се нуждаят от дъжда”, казва авторът на изследването Оливър Фрауенфелд.

“Когато слоновете чуят дъжда след дълъг сух сезон, те започват да се движат към него и така могат да се намокрят по-бързо”. Според изследователя, ако природозащитниците могат да определят по-точно местоположението на слоновете, те биха могли да ги наблюдават по-добре и да ги защитават от бракониерството.

Наскоро публикувано проучване показва, че бракониерите на слонова кост са убили 100 хиляди африкански слона в рамките на само три години от 2010 до 2012. Само през 2011 година, заради бивните им, са убивани един от всеки 12 слона.

Последвайте канала на

Борислава Борисова
1779 1

Свързани новини

Коментари 1

Добави коментар
Engineer

2014.10.18 | 01:59

1
Е то и сега могат да ги намират нали си имат ГПС-и. А за тези, които нямат три нискочестотни детектора подаващи сигнала синхронизиран по време и по метода на триангулацията ще ги намерят...

Добави коментар

Водещи новини