Холандци отглеждат растения върху марсианска почва

  • 11 септември 2014 07:44

  • 2053
  • 1
Холандци отглеждат растения върху марсианска почва
©

Холандски учени са засадили 14 вида растения на почви, които възпроизвеждат условията на Марс и Луната, за да разберат дали бъдещите колонизатори ще могат да отглеждат собствената си храна, пише Popular Science.

Оказва се, че марсианската почва е с по-добри качества от почвите в някои региони на Земята. Имитациите на почви се произвеждат от Националната космическа агенция на САЩ (NASA) в собствена тераферма, като цената на 2 унции (малко над 0.5 кг) е 7.50 долара.

Съставките за марсианска почва се взимат от вулканичен кратер на Хавай, чийто химически състав е подобен на пробите, които сондата Viking 1 донесе от Червената планета. Имитацията на лунна почва идва от находища на вулканична пепел близо до Флагстаф в щата Аризона.

Изглежда, че почвата на Марс и Луната съдържа необходимите съставки за отглеждане на растения с изключение на реактивен азот и, разбира се, вода. Имитациите не са перфектни, тъй като все пак съдържат следи от нитрати и амоний, които растенията обичат. Изследователите са засадили в общо 840 малки саксийски 14 растителни видове, сред които моркови, домати, пшеница, някои често срещани семена и четири вида, превръщащи азота в атмосферата в храна за растенията. За сравнение научният екип е засадил част от растенията в бедна земна почва.

Резултатите са обещаващи – повечето растения са се развили добре и са издържали 50-те дни на експеримента и в трите вида почва, като някои по-добре в марсианската, отколкото в бедната земна почва. Най-лоши са постиженията при лунния образец. Според учените експериментът е показал, че на имитации на марсианска и лунна почва могат да се отглеждат растения, но тепърва трябва да се проучи колко вода могат да задържат те и как гравитацията, светлината и други условия в извънземните светове ще се отразят на растежа.

Последвайте канала на

Борислава Борисова
2053 1

Свързани новини

Коментари 1

Добави коментар

2014.09.11 | 09:16

1
Не виждам с какво е полезен този екперимент,нито могат да пренесат вулканичната почва от Хавай в Холандия,нито могат да ползват силно радиоактивната почва на Марс.Идеята за бъдещи колонизатори на Марс в близко бъдеще едва ли ще се осъществи,да не говорим,че човечеството се е запътило към самоунищожението си от жажда за пари и алчност.

Добави коментар

Водещи новини