-
29 август 2014 08:19
- 1196
- 0
Емоциите, свързани със спомени, могат да бъдат пренаписани, а това позволява да се смекчи ефектът от болезнени минали събития или да се помрачат щастливи мигове в миналото, предаде Франс прес. Такива са резултатите от изследване с мишки, извършено в Япония и САЩ.
Тази способност на паметта е използвана клинично, за да се лекуват психични заболявания, но механизмите в мозъка, които позволяват въпросната промяна в емоционалния регистър, остават неясни, заявиха авторите на изследването.
"Целта бе да се открият тези методи, за да се намерят нови пътища за лечение на депресия и посттравматичен стрес", поясни Нобеловият лауреат за физиология и медицина за 1987 година Сусуму Тонегава.
Изследването е плод на сътрудничеството между японския институт Рикен и Масачузетския технологичен институт в САЩ. То е базирано върху нова технология за контрол на мозъчната активност посредством светлината. Тази технология, известна като оптогенетика, позволява да се разбере какво се случва, когато човек извика добри или лоши спомени.
Резултатите разкриват, че взаимодействието между хипокампуса - мозъчна зона с важна роля за запаметяването, и амигдалата, за която се смята, че е нещо като камера за складиране на позитивни и негативни реакции, е по-гъвкаво, отколкото се смяташе досега.
За да стигнат до тези заключения, учените инжектирали протеин от чувствително към светлината водорасло у две групи мишки от мъжки пол. След това проследили формиране на спомен в реално време, който реактивирали по своята воля с помощта на светлинни импулси.
На някои гризачи било разрешено да поиграят с женски, за да имат позитивен спомен, докато други били подложени на неприятен електрически шок. След това учените накарали гризачите да съживят тези спомени, като същевременно сменили ролите им - мишките, които имали приятен спомен от срещата си с женски, били подложени на електрически шок, докато другите били приятно изненадани, че срещнали партньорки.
Ефектът от новия експеримент надделя над първоначалната емоция, отбеляза Тонегава.
Резултатите от изследването са публикувани в сп. "Нейчър", пише БТА.
Последвайте канала на
Свързани новини
Порой от голове в Шампионската лига
Байерн отново се оказа непреодолимо препятствие за ПСЖ
Левандовски изживя паметна вечер, в която Барселона нямаше проблеми
Арсенал се поучи от грешките на Ман Сити и си тръгна с голяма победа от Лисабон
Автогол и поредна суха мрежа донесоха първото място на Интер в Шампионската лига
Ман Сити се срина в края и изпусна преднина от три гола на "Етихад"
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Мнозинството в ЕП изрази силна подкрепа за пълното приемане на България и Румъния в Шенген
26 ноември 202420:24
Българските евродепутати очакват историческо решение за Шенген на 12 декември
26 ноември 202421:32
Еврокомисарят по вътрешните работи: България и Румъния ще се възползват от всички облаги на Шенген още от началото на 2025 г.
26 ноември 202420:11
Шефът на "Гранична полиция": Притворихме вратата на нелегалната миграция
26 ноември 202421:12
Румяна Бъчварова: Вървим уверено към следващите предсрочни избори
26 ноември 202418:50
Трамвай отнесе кола в София и дерайлира
26 ноември 202421:07
Израел е одобрил примирие с "Хизбула"
26 ноември 202420:37
Американски бомбардировачи са прехванати от руски изтребители близо до Калининград
26 ноември 202419:37
Водещите новини! Решението за приемането ни и в сухопътен Шенген е готово. Великобритания и Франция пращат войници в Украйна? (и още…)
26 ноември 202419:04