Пещерното лечение - хит сред болните в България

  • 25 ноември 2013 10:06

  • 2589
  • 0
Пещерното лечение - хит сред болните в България
©

Хора с дихателни проблеми спят в пещери и така облекчават астмата и тежките алергични пристъпи – това може да ви се струва като шега, но всъщност е метод, който набира популярност и последователи в България.

Спелеолечението е полезно, категорични са неговите привърженици. Според тях близо 90 на сто от подложилите се на терапията имат видимо и трайно подобрение, пише "Репортер".

Медицинските експерти гледат скептично на метода, но не се обявяват против, тъй като не вреди на здравето - освен, ако човек не се спъне в тъмнината и не се контузи.

Концепцията на спелеолечението е, че в пещерите въздухът има постоянна влажност и температура. При страдащите от астма и други дихателни заболявания, се препоръчва излагането на точно такива условия. Причината е, че когато няма промени във въздуха, задействането на алергените е много по-трудно.

Методът произлиза от Полша. Практикува се повече от 50 години, като идеята е хората да спят в солни пещери.

У нас най-популярното място за този вид лечение е пещерата Магурата. Тя се намира в западната част на Стара планина, на около 20 километра от Белоградчик. Мястото е обявено за природна забележителност. В едно от разклоненията на Магурата се произвежда пенливо вино поради идеалните условия, които са много близки до тези в областта Шампан, Североизточна Франция.

Пещерата има постоянна температура от 12 градуса и непроменлива влажност. През 70-те години на миналия век там е направен интересен експеримент. 200 души, които страдали от бронхиална астма, прекарали няколко нощи в Магурата. След като излезли, до един обяснили, че чувстват голямо подобрение и дишат по-лесно.
Солните пещери вече може да се намерят и в градски условия.

Обяснението на експертите е следното - вследствие на урбанизацията въздухът в повечето градове е силно замърсен, а това предизвиква различни дихателни алергии. В пещерите условията не са повлияни от тези външни фактори.

Според практикуващите спелеолечение един курс трябва да трае поне 30 дни, за да има голям ефект.

В родното интернет пространство вече се появиха обяви, които рекламират ефекта от спелеолечението. Малката подробност тук е, че не става въпрос за терапия в истинска пещера. На родния пазар е влязла чешка фирма, която „строи” малки солни пещери - те могат да се ползват в градски условия и така се спестява разходката в планината.

Солните пещери се изграждат по специална технология, от 20-30-килограмови солни камъни, като общия тонаж надхвърля 12 т. Човек влиза и вдишва отрицателно заредените йони, освобождавани от хималайската каменна сол. За доброто функциониране и положителния ефект в пещерата се поддържа постоянна температура между 19 и 22 градуса по Целзий и влажност 60%-70%.

Последвайте канала на

Борислава Борисова
2589 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини