-
14 октомври 2013 08:11
- 10762
- 1
Древна тайна за климатични промени, преобърнали света преди 6500 години, пази великотърновското село Джулюница.
Родното място на Калоян Махлянов - Котоошу е на път да ни прослави по света не само заради иконата на сумото, но и защото крие една от загадките на човешката цивилизация.
Това лято археологът Недко Еленски и германският професор Берхард Вонингер се натъкват на уникални открития в праисторическата могила, която разкопават.
"Последните ни находки ще разкрият непонятната засега причина за застудяването на планетата преди 6500 години, която довела древни развити цивилизации по нашите земи, а с тях и земеделието, и животновъдството в Европа", разказа ръководителят на разкопките в Джулюница Недко Еленски, предаде "Репортер".
По думите му преди почти 70 века племена от днешна Йордания и Сирия се преселват в местността на границата на Предбалкана с Дунавската равнина заради жесток студ, който сковал родните им земи. "Това са първите хора, които опознават керамиката и как да преобразуват един материал в друг. Така се променя мисленето им, което води да колонизация на нови земи по онова време", обяснява Еленски и допълва - в средата на седмото хилядолетие пр. Хр. започва видимо за нас да се проявяват такива развити общества в Европа.
Тогава в районите около река Нил и Месопотамия се прекъсва селищния модел, обясняват експертите. "Оказва се, че там климатът вече е друг. Това води до нова нагласа, че има по-благоприятни райони с добър климат и развитите племена започват да се преместват към Балканите", казва още Недко Еленски.
Точно от този период са датирани най-новите находки - кости и съдове - от Джулюница. "Всъщност тези хора, чийто останки намираме, донасят по нашите земи овце, кози, техники за лов и пр., което дава нов тласък на живота", допълва археологът от Регионалния исторически музей във Велико Търново.
Екипът на германския професор Берхард Вонингер е включил българското селище в проект с още няколко подобни, но единствени по рода си древни места в света - в Йордания, в Сирия и в Анатолия.
Датирането на находките от могилата в Джулюница се извършва от специалиста в родината му и засега резултатите потвърждават, че става дума за материали именно от посочения ключов период в човешката история.
"В частност Джулюница има добри индикации за придвижване на културни елементи. Най-ранните пластове, до които сме достигнали, са от 6300-6200 г. пр. Хр. ", уточнява Недко Еленски.
Последвайте канала на
Свързани новини
Левски с фалстарт в Шампионската лига
Христо Крушарски с официална позиция за ситуацията в Локо (Пловдив)
Жалко! България U19 изпусна победата в последните минути срещу Белгия
Ливърпул, Ман Юнайтед, Арсенал и Тотнъм планират да търсят компенсация от Ман Сити, ако “гражданите” загубят голямото дело
Алкарас с първа победа на Финалите на АТР
Половин дузина играчи на "червените" се завръщат за дербито с Лудогорец
Коментари 1
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
В КС се очакват още жалби за изборите и за премахване на "домовата книга"
13 ноември 202418:25
ДПС-Ново начало изключи Хасан Азис и още 11 от хората на Ахмед Доган
13 ноември 202419:46
Орлин Колев разкри има ли риск от конституционна криза и как може да се гласува кабинет без избран председател на НС
13 ноември 202419:05
Андрей Райчев: Борисов иска ново отношение към себе си, партиите трябва да се съобразяват с него
13 ноември 202420:49
„Правосъдие за всеки“ обеща протести всяка сряда
13 ноември 202422:04
Нов потоп в Гърция - наводнени са пътища, селища, спрени са влакове, има отнесени коли
13 ноември 202421:43
Жозеп Борел: Искаме войната в Украйна да свърши възможно най-скоро, но е важно при какви условия
13 ноември 202420:46
Полковник от руското външно разузнаване: След Украйна ще започне нова война
13 ноември 202420:09
Димо Алексиев е аут от "Игри на волята" след пиянския инцидент
13 ноември 202419:26
2014.02.17 | 19:52