-
31 март 2013 13:00
- 1423
- 2
Тази нощ преместихме часовниците с час напред и преминахме към лятното часово време. Правим това вече 35 години. Все по-често, обаче смисълът на тази смяна се оспорва и се поставя въпросът за отмяната му. Защото освен един час по-малко сън, негативното влияние и стресът върху организма на хората се отразява върху концентрацията и работата на всички ни.
Завъртяхме стрелките си, както всеки в Европа, в абсолютен синхрон - по силата на Европейска директива, разказва БНТ. Тя обаче урежда само синхрона. Но не ни задължава да сменяме времето. Така че въпросът е отворен за дискусия за ползите и вредите и отдавна изгубения смисъл на смяната. Почти - казват енергетиците. Вярно, пестим ток от осветление, но пренебрежимо малко.
"За България се оценява, че потреблението за осветление е 4,5 процента от общото потребление. За година ние спестяваме от осветление 24 хиляди мегаватчаса, което прави от 1 процент и половина общото потребление за осветление. Тази икономия практически е нищожна", пояснява инж. Ангел Георгиев от отдел "Енергийни режими", ЦДУ.
Толкова с пестенето. Иначе енергийната система като цяло отчита по-ниско върхово натоварване. След работа хората имат време за разходки, пазаруване и по различно време се прибират и включват битовите си уреди. Но и този ефект е относителен.
"Ефектът от смяната на времето трае около месец. Значи, ако трябва да съм съвсем точен, отново слънцето ще изгрее в 6:15 както беше вчера, т.е. това са около 30 и няколко дена, за които цялото това преместване губи смисъл", отбелязва геофизикът Ивайло Славов.
Остават негативите. За човек и разстроеният му биологичен часовник, който определено се сверява спрямо светлината.
"Губим една седмица време, в което да се пренастроим, защото нашият биологичен часовник се нуждае от време, за да може да пренастрои цялото действие на организма ни. В тази една седмица ние сме малко раздразнителни, малко по-трудно се концентрираме, вниманието ни страда", подчертава психиатърът д-р Галя Петрова.
Американско изследване от миналата година отчита 17% увеличение на катастрофите в първия понеделник след смяната на времето. По-старо германско проучване доказва значимо намаляване в концентрацията и успеха на учениците. Пропуснатите срещи, обърканите графици и закъснения не ги броим.
"Страдаме от хроничен недостиг на сън, хроничен стрес и това е допълнителна капка, която два пъти в годината се налага да я изтърпяваме", добавя д-р Петрова.
И руснаците първи решиха, че няма нужда повече да си причиняват всички тези неудобства при смяната на времето. За оптимизиране на деловия живот в страната Русия постанови вечно лятно време.
Последвайте канала на
Свързани новини
ЦСКА 1948 предлага нов договор на голямата си звезда, първите три нови попълнения са ясни
Честито Рождество Христово!
Ето как Стоичков, Кристиано, Меси и други футболни звезди посрещнаха Коледа
"Вабанк": Кой е с по-голяма заслуга за представянето на Ливърпул – Клоп или Слот
Нападател на Лудогорец може да се завърне в Аржентина
"Въпроси и отговори" с Майкъл Оуен
Коментари 2
Добави2013.10.26 | 10:59
Добави коментар
Водещи новини
Бойко Борисов поздрави българите с Коледа с видео във Фейсбук
25 декември 202414:53
Слави Трифонов: Най-искрено, от цялото си сърце, ви пожелавам здраве, късмет, вътрешен мир, успех и спокойствие
25 декември 202415:13
Мъж е с опасност за живота, негов познат го ударил с чук
25 декември 202412:46
Колко са богати най-заможните българи?
25 декември 202414:01
Няколко населени места в Ловешко са без ток поради аварии, предизвикани от падналия сняг
25 декември 202414:28
Видео показва първите мигове след самолетната катастрофа в Казахстан
25 декември 202413:49
Заради самолетната катастрофа в Казахстан: Илхам Алиев прекъсна посещението си в Русия
25 декември 202413:19
Русия потвърди: Ударихме украински енергийни обекти, важни за военната им промишленост
25 декември 202413:29
След изявлението на Тръмп: Дания укрепва защитата на Гренландия
25 декември 202412:02
2013.10.26 | 10:59