Земетресенията трупали самородно злато

  • 19 март 2013 06:49

  • 5339
  • 0
Земетресенията трупали самородно злато
©

Земята трупа златото като алчен лихвар - люспа след люспа и грам по грам - при всяко, дори и най-слабото земетресение. Двама австралийски учени описаха как точно става това в новия брой на сп. "Нейчър", цитирани от 24 часа.

Златото кристализира на тънки жилки в криволичещите странични пукнатини от главния разлом на скалата. Те са пълни с богато минерализирана вода, която е под огромно налягане. При трус налягането рязко спада и тази вода се изпарява мигновено. Процесът трае само няколко десети от секундата, обяснява Дайън Уедърли, сеизмолог от Университета в Брисбейн.

Така разтворените във водата елементи и минерали кристализират в жилки от кварц и злато. При земетресения скалите от двете страни на главния разлом се разместват, триейки се една в друга. Тогава страничните пукнатини се отварят и водата в тях веднага се изпарява. "Все едно изведнъж да отвориш капака на тенджера под налягане", обяснява д-р Ричард Хенли, геохимик от Университета в Канбера.

"Изчислихме, че при трус от 4-а степен по Рихтер на дълбочина 11 км налягането на водата в пукнатините спада рязко от 290 мегапаскала до само 0,2 мегапаскала. Като се има предвид, че атмосферното налягане на морското равнище е 0,1 мегапаскала - можете да си представите, това е мигновен спад на налягането 1000 пъти."

Водата, в която е разтворено златото, е с температура 390 градуса, но заради високото налягане в недрата на земята тя е течна. Щом налягането спадне толкова рязко, тя мигом се изпарява, а златото и кварцът кристализират във вид на жилки и нишки.

Колкото по-силно е земетресението, толкова по-голям е спадът в налягането. Но дори трусове под 2-а степен по Рихтер водят до спад на налягането с 50%. А при тях разместването е само 130 микрона по продължение на някакви си 90 см от скалния разлом, обяснява д-р Уедърли. Това обаче е предостатъчно покрай кварцовите жили да се образува и мрежа от златни нишки, подобна на паяжина.

Количеството злато, кристализирало по този начин, е нищожно, тъй като от разтворените във водата минерали златото е само една милионна част. Но пък след труса пукнатините отново се затварят, налягането в тях се покачва и те повторно се пълнят с вода от дълбините, в която е разтворено още злато.

"Всяка година в един разлом стават хиляди и дори стотици хиляди малки трусове. В тях златото се трупа ден след ден, грам по грам. При златодобива може да попаднете на внушителни жили, образувани по този начин", казва д-р Уедърли.

Последвайте канала на

Novini.bg
5339 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини