-
11 декември 2012 09:57
- 1655
- 0
"Смарт" вълната навлиза и в градоустройственото планиране. За това свидетелства най-новият датски проект за "умен" град - Калундборг. Той се намира на северозападния бряг на най-големия остров на Дания – Зийланд.
Индустриалният град е същевременно и дом на най-голямата въглищна електроцентрала в Дания, пише dnevnik.bg.
По дефиниция "умният" град използва ефективно ресурсите си, като цели спестяване на разходите и енергията и предоставя по-благоприятна среда и качество на живот. Освен това той се фокусира върху екологичен транспорт и градоустройство, което щади околната среда, разработване на повече пешеходни зони и стимулиране на употребата на по-малко автомобили.
Копенхаген често е посочван за добър пример за "смарт сити", но водещ класацията за 2011 г. град е австрийската столица Виена. Датската столица според същата класация е на първо място като "устойчив" град.
Новият проект на Дания е за срок от три години. Той трябва да покаже, че един град е способен да използва енергийните си ресурси по позитивен начин, без да нарушава екологичния баланс. Това ще стане чрез обединяване на системите за контрол на електричеството, отоплението, водата, транспорта и градоустройството в една отворена и интегрирана платформа. За целта редица компании ще предоставят технологии и познания.
Партньорите в проекта са местната енергийна компания SEAS-NVE, Danish Energy и Spirae в консорциум, a също и ABB, CleanCharge, Clever, Danfoss, Gaia Solar, Dong Energy, Gridmanager и Schneider Electric.
С умна електропреносна мрежа ще се захване компанията Spirae, която ще предостави софтуер и хардуер. Електропреносната мрежа ще обедини енергията от биомаса, слънце и вятър. Освен това ще се насърчава зареждането на електрически автомобили през нощта, когато електропреносната мрежа е по-малко натоварена, а електричеството по-евтино.
"Ние искаме да покажем, че интелигентната мрежа не е само за енергия и електричество, но и за създаване на цели екосистеми и бизнес модели за устойчива енергия. Искаме да вдъхновим хората да правят това във всички аспекти. За Калундборг "смарт сити" не е само начин за посрещане на нуждите от енергия, но и път към повишаване растежа и разкриване на нови работни места", обяснява Петер Келер-Ларсен, директор на "Бизнес развитие в Дания", Spirae.
Калундборг не за първи път се сблъсква с търсенето на енергийни "умни" решения. От няколко години насам градът е символ на промишлена симбиоза, в която местни компании обединяват сили в повторното използване на индустриални отпадъци. С други думи, промишленият отпадък за едни е промишлен ресурс за други. Сътрудничеството се финансира и ръководи от самите заинтересовуни лица, без държавни или общински субсидии.
По-екологичното градоустройство е и тема на провелия се преди седмица семинар в Женева - "Да построим градовете, които искаме". Организатор на събитието е икономическата комисия за Европа на ООН. Сред основните й акценти са намаляването на разхода на енергия, по-екологичен транспорт, устойчиво градоустройство и замърсяването на въздуха.
Последвайте канала на
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Какво си казаха Кирил Петков и Делян Пеевски в НС, за да стане скандал?
15 ноември 202418:30
Мирчев: В момента, в който Пеевски бъде изолиран, ще се решат автоматично всички останали проблеми
15 ноември 202420:32
Петя Цанкова (БСП): Ще подкрепим единствено експертен кабинет
15 ноември 202420:55
Съдът отново не даде ход на делото за изключването на Пеевски и още 7 души от ДПС
15 ноември 202419:49
Криминален психолог посочи кои са най-удобните жертви на ало измамниците
15 ноември 202420:22
От утре "Газпром" спира доставките на газ за Австрия
15 ноември 202421:50
Канцлерът Нехамер: Взети са всички необходими мерки, за да се подсигурят газовите доставки за Австрия
15 ноември 202421:55
Доц. Спас Ташев: Имаме механизми да въздействаме на РСМ, но не го правим
15 ноември 202421:05
Тръмп назначи Стивън Чун за директор "Връзки с обществеността" на Белия дом
15 ноември 202421:10