-
18 април 2012 10:09
- 2660
- 0
Творецът Павлин Петров ще представи своята пътуваща изложба „Глаголица и прабългарски руни" в Регионалния исторически музей - Благоевград на 19 април 2012 година.
Своеобразната обиколка на страната, която организаторите на изложбата предприеха по покана на историческите музеи, има за цел да осветли пред посетителите една малко позната част от родната ни история и писменост, която е безспорна причина и още едно основание да се гордеем, че сме Българи.
Творбите, включени в тази изложба, са създадени през 2008 година, и до този момент са били експонирани на много емблематични за културата и изкуството места в страната. След тяхното представяне в Аулата на Софийската духовна семинария и Информационния център на Европейския съюз в България, през 2010 година те бяха подредени в Министерството на образованието, младежта и спорта, а изложбата беше открита лично от министър Сергей Игнатов по случай Празника на славянската писменост и култура 24 май.
През същата година изложбата беше представена във Вечерта на галериите от седмицата на Водния булевард на изкуствата и занаятите в столицата, а ден след Празника на народните будители беше открита и в представителните изложбени зали на Дружеството на художниците в Пловдив. Тук много местни представители на бизнес, политическия и културния елит имаха удоволствието да се докоснат до магията на Глаголицата и Прабългарските руни.
На 15 декември 2011 година изложбата беше открита официално в Регионалния исторически музей в Пазарджик, а последното й откриване до този момент се състоя на 13 февруари в Българско национално радио. Изложбата „Глаголица и прабългарски руни" на Павлин Петров реализира тази своя национална обиколка под патронажа на Асоциацията за развитие на изкуствата и занаятите - 7.
Творбите на Павлин Петров са едно красиво пътуване назад във времето. В тях се преплитат и преливат по един своеобразен и уникален начин кожата, текстилът, дървото, металът и керамиката. Те пресътворяват някои от изконните символи на българската мощ и национална гордост и разкриват по своеобразен начин смисъла, значението и посланието на всяка черта и резка в монограмите на хан Аспарух и хан Кубрат.
Посредством въздействието на багрите и формите, те грабват, впечатляват, но и информират, носят знание и събуждат интереса на своята публика. Разкриват ни тайните на руническите прабългарски знаци и малко известни факти като този, че в изчертаването на глаголическите букви са залегнали три елемента със символично значение - кръст, кръг, който бива символ на вселената, и триъгълник, символ на Троицата, а глаголицата се оказва напълно, съзнателно самобитна азбука и нейната "осветеност" е подчертана от великият й създател чрез изобразяването на първата буква А като кръст.
Последвайте канала на
Свързани новини
Лудогорец се доближава до 14-ата поредна титла след голово шоу на "Колежа"
Тотнъм стигна 1/2-финалите в Карабао къп след страхотна драма със седем гола срещу Ман Юнайтед
Локо (Пловдив) има нов наставник
Основна трансферна цел на Левски създава големи главоболия на Берое, сагата засяга лиценза на “заралии”
Голмайсторът на efbet Лига с любопитен трансфер, ето каква сума ще получи клубът му
Резултати и крайното класиране в Лигата на конференциите
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Продължават преговорите за кабинет с първия мандат
20 декември 202406:42
Гяуров коментира: Има ли връзка между посещението на Орбан у нас и кризата с кабинета
20 декември 202407:54
Протест на таксиметрови шофьори пак блокира София
20 декември 202406:54
Възстановява се движението на спрените автобусни линии в София, протестиращите ще се срещнат с кмета Терзиев
20 декември 202407:48
Предколедно: Очаква се интензивен трафик в цялата страна
20 декември 202407:00
Пожар погуби 9 души в строяща се сграда в Тайван
20 декември 202406:53
АПИ предприема мерки с цел облекчаване на трафика заради предстоящите празници
20 декември 202406:26
Игнажден е! Не изнасяйте нищо от къщата си и внимавайте кой първи ще влезе в дома ви
20 декември 202406:19
Проф. Рачев отсече за снега по Коледа
20 декември 202407:32