-
19 юли 2012 11:25
- 936
- 0
След пет години реформи Брюксел не е убеден от равносметката на Букурещ и София за независимостта на правосъдието, особено след схватката с новия румънски премиер, пише френският икономически вестник "Лез-еко".
Румъния и България - двете "ужасни деца" на разширяването, присъединили се към Европейския съюз през 2007 г., три години след големия скок към страните от Източна Европа - все още не са смятани за солидни демокрации. Вчера Европейската комисия обяви, че след направената равносметка за петте изминали години, тя оставя двете държави под наблюдение, тъй като не вярва в независимостта на съдебната им система и в решителността на борбата им с корупцията.
През 2007 г. двете страни бяха подложени на специфична процедура за следена на развитието, за да се разреши на Брюксел да осъществява редовен контрол върху напредъка в областта на независимостта на съдебната власт и ефикасността на борбата с корупцията и организираната престъпност. Огласени бяха десетина доклада, с точни оценки в зависимост от набелязаните за всяка от
двете страни цели, припомня вестникът.
Със създаването на Национална агенция по прозрачността, национална дирекция за борба с корупцията и с реалните постижения в модернизирането на правната си система, Румъния изглеждаше близо до целта. За по-малко от месец обаче, новият премиер левоцентрист Виктор Понта тотално подкопа доверието в реформите, приемайки спешно наредби, за да проведе по свое усмотрение избирателната си реформа и да организира свалянето на президента Траян Бъсеску - негов противник десноцентрист - в противоречие със становището на румънския Конституционен съд. "Празник, достоен за бананова република, включващ свалянето на политически противници в пълно нарушение на европейската Харта за основните човешки права", коментират в Комисията, както отбелязва вестинкът.
България, от своя страна, в която за пет години Брюксел наля 41 милиона евро в помощ на реформата в съдебната система и полицията, също изглежда далеч от целта, отбелязва "Лез-еко". "Процесът на реформа все още не показва траен и необратим характер", пише ЕК , подчертавайки липсата на регистрирани убедителни резултати в Борбата срещу корупцията по високите етажи, посочва вестникът. Като цяло Брюксел вчера обяви, че продължава специалните си наблюдение отблизо на двете страни, с риск да предостави аргументи на държави като Холандия, които отказват да допуснат двете страни в Шенгенското пространство, тъй като не са получили паспорта си на зрели и некорумпирани демокрации. Кандидатурата им ще бъде разгледана отново от старите членки в края на годината.
През 2013 г. Брюксел обещава да направи преоценка на постигнатия напредък от България, на която препоръчва дотогава да осъществи "фундаментална" реформа в съдебната си система под ръководството на Висшия съдебен съвет, допълва "Лез-еко".
Последвайте канала на
Свързани новини
ЕК: Ще продължаваме да наблюдаваме България
18 юли 201214:02
Докладът на ЕК: Има воля, но не са налице нужните резултати
19 юли 201109:25
Георгиева: По-важното от доклада на ЕК е какво се случва в България
23 януари 201517:54
ЕК без решение за присъединяването на България и Румъния към Шенген
27 ноември 201414:27
Левски се завърна на победния път с успех над Локомотив (София)
На почивката: Милан 0:0 Ювентус
Генчев коментира слуховете за Уелтон, наставникът на "сините" обяви върху какво трябва да наблегне отборът
Манчестър Сити 0:2 Тотнъм, втори гол на Мадисън
Ботев (Пд) се завърна на "Колежа" с победа
Кипър иска да открадне Везенков за Европейското
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
"Продължаваме Промяната" иска срещата с ГЕРБ да е пред медиите
23 ноември 202417:52
Асен Василев изброи на ГЕРБ условията, при които могат да започнат каквито и да било разговори
23 ноември 202417:46
Александър Симидчиев от "Да, България" за офертата на ГЕРБ: Принципи преди имена
23 ноември 202420:06
Румен Христов, ГЕРБ-СДС: Засега държим Бойко Борисов да бъде премиер
23 ноември 202418:11
Киселова: Мандат на ГЕРБ с кандидат за премиер г-н Борисов не е приемлив за "БСП-Обединена левица"
23 ноември 202418:46
Павела Митова, ИТН: Не гарантираме, че Силви Кирилов няма да бъде служебен премиер
23 ноември 202418:07
Тодор Тагарев: Няма как тази война да стигне до приемлив изход, ако Западът не помогне на Украйна по-съществено
23 ноември 202419:39
Рибата в Черно море изчезва
23 ноември 202419:21
Защо американците избраха Доналд Тръмп за президент?
23 ноември 202417:10