-
21 юни 2011 10:06
- 1864
- 0
Световните океани са изправени пред безпрецедентна загуба на видове, сравнима с масовото изчезване на живот от праисторическия период, сочи проучване, цитирано от британските вестници.
Моретата дегенерират много по-бързо от всички очаквания заради натрупващия се ефект на няколко отделни фактора, вариращи от затопляне на климата и окисляване на морската вода до повсеместно химическо замърсяване и прекомерен риболов, пише "Индипендънт".
Струпването на тези фактори сега заплашва морската среда с катастрофа, безпрецедентна в човешката история, сочи докладът на екип от водещи океанолози, събрани по-рано тази година в Оксфорд от Международната програма за състоянието на океаните и Международния съюз за опазване на природата. Шокиращото предположение на работната група е, че потенциалното изчезване на видовете - от големи риби до малки корали е пряко сравнимо с петте големи масови изчезвания в геологичния период, по време на които са измрели повечето животински видове в света.
Световните океани са във фаза на изчезване, пише "Дейли Телеграф". Следващото поколение може да изгуби възможността да плува около коралови рифове или да яде определени видове риба, тъй като световните океани преминават във фаза на изчезване на животински видове заради човешки дейности като прекомерен риболов и климатични промени. Според един от цитираните експерти следващото човешко поколение ще пострада, ако позволим на морските животни да се превърнат в изчезващи видове.
Прекомерния риболов и замърсяването поставят рибите, акулите и китовете в крайна опасност и изчезването им е неизбежно, пише "Гардиън", като се позовава на резултатите от изследването.
Преминаването на торове от почвата в океаните създава огромни мъртви зони, където аноксията (липсата на кислород) и хипоксията (ниски нива на кислород) означават, че рибите и други морски видове не могат да оцелеят там. Хипоксията, аноксията, затоплянето и окисляването са фактори, които присъстват във всяко масово изчезване на видове в океаните в историята на Земята, смятат учените.
Преди 55 милиона години повече от половината от някои дълбоководни животни са изчезнали , когато атмосферни промени са създали подобни условия.
Последвайте канала на
Свързани новини
Спартак (Варна) 1:1 ЦСКА 1948, Ахмедов с нов гол
Основен футболист на Левски аут до края на полусезона, а друг - за следващите два мача
Официално: Амос Юга вече не е футболист на ЦСКА - София
11-те на Септември (София) и Черно море
Генчев: Надявам се условията да позволят мачът да се изиграе
Александър Томаш: Излизаме за победи в четирите мача до края на годината
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Блокажът в НС продължава, следващата седмица ще има девети опит за избор на председател
29 ноември 202413:43
ПП-ДБ към останалите партии: Подпишете декларацията ни, ако искате подкрепата ни
29 ноември 202413:53
Костадинов: Имам чувството, че не се намирам в парламента, а в психиатрия
29 ноември 202413:58
Коледни събития в София
29 ноември 202414:44
Откриха над килограм и половина наркотици в дома на 60-годишен мъж
29 ноември 202415:12
През декември - от минус 10 до плюс 20 градуса
29 ноември 202413:10
Украйна е нанесла удар по склад за петрол в Ростовска област
29 ноември 202414:00
Студ скова Централна и Източна Турция, температурите паднаха до минус 20 градуса
29 ноември 202415:00
Кола падна от мост заради Google Maps, трима загинаха
29 ноември 202415:27