-
14 май 2018 14:36
- 1282
- 0
„Заедно с „Главна инспекция по труда“, Фонда за гарантирани вземания и Националния осигурителен институт проведохме работна среща, на която извършихме поетапна оценка за това как работи новото законодателство, което беше прието от парламента през миналата година по мое настояване за мерки срещу наглите работодатели.“
Това каза омбудсманът Мая Манолова днес на брифинг пред журналисти веднага след организираната по нейно настояване среща с отговорните институции. Манолова посочи, че нито една от мрачните прогнози и страховитите сценарии, които са чертаели противниците на това законодателство, не се е случила. „Не е затруднен търговският оборот.
По никакъв начин не сме застрашили работата на търговския регистър, т.е. прехвърлянията на фирми в случаите, в които това е необходимо по търговски съображения, се случва безпрепятствено. От друга страна не изхарчихме парите във Фонда – в него има 257 млн. лв., които не бяха похарчени внезапно, в огромни мащаби. На трето място се оказа, че промените не са козметични, законодателството работи и хората с неплатени заплати си получават дълго очакваните трудови възнаграждения и обезщетения от Фонда за гарантирани вземания“, подчерта омбудсманът.
По думите й, числата говорят сами за себе си – над 5 000 са подадените заявления за изплащане на неплатени заплати за отминали периоди, като до момента от Фонда са изплатени над 600 000 лв., но предстои плащането на около 5 млн. лв. до средата на месец юли. Тя похвали ръководството на Главна инспекция по труда, която много бързо е влязла в новите си правомощия за започване на процедури по несъстоятелност срещу работодатели, които не са си плащали заплатите на работниците.
„Приемането на законодателството срещу наглите работодатели и неговото прилагане е доказателство за това, че когато институциите работят заедно и в интерес на българските граждани, резултати има. Връща се чувството за справедливост за това, че държавата чрез своите институции подкрепя гражданите и че всеки нагъл работодател може да си получи заслуженото“, допълни Манолова. Според нея се променя обществената нагласа и се появява дълго чаканото чувство за нетърпимост към всички, които експлоатират труда на своите работници.
По думите й 70 работодатели са платили на работниците си дължимите суми пред угрозата срещу тях да започне производство по несъстоятелност. „На 16 май т.г. изтича окончателният срок, в който работници могат да подадат искане до Фонда за гарантирани вземания за неплатени заплати за отминали периоди – последните 3 години. Всички работници, които имат да получават неплатени суми – трудови възнаграждения и обезщетения дължими след 1 февруари 2015 г., могат да ги получат, ако подадат заявления до сряда, 16 май 2018 г.“, информира Манолова и призова всички работници, които са обект на трудова експлоатация да сигнализират институциите, а ако се страхуват и искат да останат анонимни, да сезират омбудсмана. Тя акцентира още, че съществува огромен проблем с несъхраняването на документи, които удостоверяват начислените и изплатени трудови възнаграждения на служителите.
„Има случаи на загубени поради нехайство и безхаберие на работодателите документи, но има и случаи на умишлено непредоставяне. В момента правим анализ и в случай, че проблемът е законодателен, сме в готовност да предложим промени и в законодателството – в Търговския закон, Закона за счетоводството, които да предвидят ясни отговорности за съхраняване на документите за платените заплати, начислени и платени трудови възнаграждения, обезщетения, включително и налагането на строги санкции за лицата, които се укриват, не са изготвили или не са съхранили подобна документация“, категорична бе Манолова. Тя даде за пример неплатените заплати на шивачките от „Тренд фешън текстил“ ЕООД в гр. Пловдив, при които счетоводната къща, обслужваща работодателя, отказва да предаде необходимите документи, тъй като и тя не си е получила дължимите суми от него. Манолова заяви, че ще положи всички усилия за случаите, които са във Фонда за гарантиране на вземания.
„В началото на годината около 250 предприятия дължаха на работниците си различни суми и бяха забавили възнагражденията им. За 22 предприятия от тях има безспорно събрани доказателства, 16 искови молби са входирани в съда, като още 6 се обработват, а в 14 предприятия вървят проверки във връзка със събиране на доказателства“, каза изпълнителният директор на Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“ инж. Румяна Михайлова. Тя отбеляза още, че от Главна инспекция по труда отчитат изключително дисциплиниращ ефект след приетото законодателство, инициирано от омбудсмана и вече 70 предприятия изцяло са отпаднали от списъка на длъжниците към своите служители. Директорът на Фонда за гарантирани вземания Ваня Борисова допълни, че от началото на 2018 г. са проверили 102 дружества, подадените заявления са 5 000, като до момента са обработени около 1 900 от тях.
Последвайте канала на
Свързани новини
Мая Манолова се зае с проблема на жителите от Сатовча (снимки)
11 май 201816:17
Мая Манолова ще се срещне с жители на Община Сатовча
10 май 201818:27
Мая Манолова прави мрежа на омбудсманите на Балканите
04 май 201807:31
Омбудсманът внася законодателни промени за защита правата на децата с един родител
03 май 201819:32
Мая Манолова настоява за европейски орган за качеството на храните
29 април 201816:18
Медиците от болницата в Ловеч излязоха на протест заради неизплатени заплати
25 април 201813:54
Възнагражденията на работещите в МБАЛ Ловеч ще бъдат изплатени до края на идната седмица
27 май 201814:21
Мая Манолова свиква кръгла маса за защита на децата, жертви на насилие
15 май 201807:55
Мая Манолова свиква кръгла маса за защита на децата, жертви на насилие
14 май 201816:21
Фантастично! Алберт Попов триумфира в слалома в Мадона ди Кампильо
Барса сломи Атлетик и е на финал, но и VAR помогна
Тотнъм нанесе едва втората загуба на Ливърпул от началото на сезона
Ланс си хареса още един футболист на ЦСКА - София?
Ужасяващ епизод с Бентанкур в първите минути на Тотнъм - Ливърпул
Спартак понесе ново разочарование в Европа
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Депутатите приеха на първо четене промените в Закона за съдебната власт
08 януари 202520:27
Депутатите приеха на първо четене и петте законопроекта за промени в ИК
08 януари 202518:55
Проф. д-р Пламен Киров: Вместо да изберат нов ВСС, депутатите внасят каскада от закони, за да спрат конкретен човек
08 януари 202518:07
Журналистът Стояна Георгиева: Борисов по-скоро не иска да прави правителство
08 януари 202519:04
Провалиха се преговорите за нов КТД в Столичния автотранспорт
08 януари 202519:52
АПИ има вина за катастрофата на АМ „Струма“, при която загинаха 45 души от Северна Македония
08 януари 202521:39
Водещите новини! Два пъти над нормата е замърсяването на въздуха в София. ЕК отговори на Тръмп, намекна за „съвместна отбрана между държавите от ЕС“
08 януари 202519:24
Огненият ад в Лос Анджелис: Бен Афлек е евакуиран, домовете на Том Ханкс и Стивън Спилбърг опустошени
08 януари 202518:16
Огромен крокодил разкъса многодетна майка
08 януари 202520:22